Forum Portalu Górskiego :  Forum Portalu Górskiego - portalgorski.pl
Forum Portalu Górskiego - forum moderowane 
messageRe: sad smiley
AndrzejZ ()
28 lut 2007 - 13:07:38
avatar
Quote
Venom
Andrzej już przestań z tą komórką.Za chwile się okarze że złem tego świata jest np koło bo ktoś wymyślił koło a potem poszło już szybko...rower,motocykle, samochody ,śmierć na ulicy ,osierocone dzieci i wdowy .
Drogi Venomie, nie chodzi mi o sam przedmiot zwany "komórką", ale na sposób jego używania w Tatrach, szczególnie zimą!! Ja także nie mam nic przeciwko motyce - bardzo pożyteczne urządzenie, ale mało pomocne w podróżach międzyplanetarnych...!

Jak widać i w tym przypadku komórka (choć pewnie było ich co najmniej 5 w użyciu) kompletnie nic nie pomogła - bakterie się na mrozie szybko wyładowują. A gdyby nie mieli komórek, to jest duża szansa, że zawróciliby już z Doliny Tomanowej, jak się zorientowali że warunki są nie najlepsze.
Nie jest problem z jakimkolwiek przedmiotem/urządzeniem, ale z tym że jak sie "da chłopu zygarek", to więcej będzie strat niż korzyści. Nie ma chyba żadnych wątpliwości, że ci wycieczkowicze zupełnie nie dorośli do wycieczki na jaką się porwali!? A potem stada ratowników łażą dzień i noc, szukając "ekstremalistów" i nawet nie wiedząc gdzie ich szukać!!
Gdyby zamiast komórki mieli mapę i kompas + umieli się tym posługiwać, albo bez mapy i kompasu, ale umiejętność przewidywania i realnej oceny swoich możliwości w górach, to problemu w ogóle by nie było.

Zapewniam Cię, to nie pierwszy i nie ostatni wypadek, że TOPR dostaje telefon, po czym "sygnał zgasł" i trzeba kolejnych delikwentów szukać, choć ani nikt nie spadł w przepaść, ani nie dostał zawału, tylko sobie pomylił lato z zimą i jeszzce na dodatek pomylił kierunki...

To nie jest w porządku, żeby "turyści", którym się wydaje że, się nadają do chodzenia po Tatrach "zdobywali doświadczenie" poprzez angażowanie tuzinów ratowników, którzy będą musieli dniami i nocami szukać delikwentów, bo klienci chcieli sobie wyznaczyć "challenge" i się "sprawdzić". Może wg Ciebie to jest dobra metoda nauki, ale dla mnie to jest karygodna głupota i nieodpowiedzialność.
Przestudiuj kroniki wypadków: pozycje "poślizgnięcie się na śniegu/lodzie" (często w sezonie przejściowym, gdy są resztki śniegu), albo "zabłądzenie w śniegu i mgle" to są SAMOGRAJE. Tłumaczy to TOPR, mówi TV, piszą gazety, a lud z samozaparciem pcha się w górę w takich warunkach, co sam nie raz ze zdumieniem obserwowałem... To już by ZNACZNIE taniej wyszło wynająć przewodnika! (oczywiście nie dla nich, bo TOPR mają FREE, z dostawą do domu i poczęstunkiem).


Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
messagesad smiley 3736 Kajetan 2007-02-27 16:28
messageRe: sad smiley 1892 Andrzej Małysz 2007-02-27 19:43
messageRe: sad smiley 1547 AndrzejZ 2007-02-28 11:50
messageRe: sad smiley 1612 Venom 2007-02-28 12:15
messageRe: sad smiley 1639 AndrzejZ 2007-02-28 13:07
messageRe: sad smiley 1651 Venom 2007-02-28 13:43
messageRe: sad smiley 1639 AndrzejZ 2007-02-28 15:12
messageRe: sad smiley 1951 Venom 2007-03-01 08:38


Forum Portalu Górskiego - portalgorski.pl - Statystyka forum

Globalna
Wątki: 1,752, Posty: 9,351, Użytkownicy: 7,311.
Ostatnio zarejestrowany: Natalia Walasiak.

To forum
Wątki: 1,317, Posty: 8,407.

Uwaga: publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników strony. Portal Górski www.portalgorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.