messageApel - ratownictwo w Nepalu
Anonymous User ()
24 cze 2007 - 14:02:17
Czesc. Przekazuje maila jakiego dostalem od Janusza Kurczaba (apel jest tez dostepny w pliku word - [www.jkw.pl]).

Szanowni Koleżanki i Koledzy!
Spełniając prośbę naszej Rodaczki z Francji, matki jednego z zaginionych alpinistów francuskich Stefana Cieślara, przesyłam treść apelu, z jakim rodziny ofiar zwróciły się do władz polskich, francuskich oraz do Komisji Europejskiej. Rodziny proszą o poparcie tego apelu, a redakcja "Taternika" dołącza się do tej prośby!
Z taternickim pozdrowieniem,
Janusz Kurczab

Szanowni Państwo,
powodem podjęcia przez nas działań na rzecz rozwinięcia górskiego pogotowia ratunkowego w Nepalu był wypadek, jaki miał miejsce 27 października 2006 r. w Himalajach, na południowej ścianie Ganesh VII. Zginęli wtedy:
Stefan Cieślar - przewodnik wysokogórski
Jean-Baptiste Moreau - aspirant na przewodnika wysokogórskiego
Raphael Perrissin - przewodnik niskich gór
Vincent Villedieu - przewodnik niskich gór

W latach 2005/2006 zginęło w Nepalu 62 himalaistów.
APEL
Zwracamy się do Was z prośbą o poparcie naszych starań, mających na celu pomoc w zorganizowaniu w Nepalu górskich służb ratunkowych. Z podobną prośbą o wsparcie zwróciliśmy się już władz polskich i francuskich, oraz do Komisji Europejskiej.
W Nepalu zginął nasz syn i Jego przyjaciele. Aby pokonać smutek i aby inni wspinacze, którzy w przyszłości znajdą się w niebezpieczeństwie, mieli szansę przeżyć, chcemy podjąć konstruktywne działania, mające na celu doprowadzenie do stworzenia w Nepalu górskiej służby ratowniczej z prawdziwego zdarzenia.
Himalaje przyciągają coraz liczniejsze rzesze turystów i wspinaczy, czego konsekwencją jest coraz większa liczba wypadków. Również ludność miejscowa, ze względu na trudny teren, jaki zamieszkuje, często potrzebuje szybkiego transportu i sprawnie zorganizowanych akcji ratunkowych w przypadku np. pożarów czy lawin.
Nepal nie posiada struktur organizacyjnych zapewniających szybką i skuteczną pomoc nawet na terenach poniżej 6000 m p.m., choć istnieją tam kompetentne ekipy pogotowia górskiego zrzeszone w Nepal Mountainering Instructors Association i uznane przez UIAA, są nieliczne i nie mają odpowiedniego sprzętu.
Zwiększenie szans przeżycia hiimalaistow, ktorzy ulegli wypadkowi są nierozłącznie związane z rozwojem pogotowia górskiego w Nepalu.
Wzywamy wszystkich alpinistów i wspinaczy, wszystkie ich organizacje i stowarzyszenia związane ze wspinaniem i turystyką górską, towarzystwa ubezpieczeniowe i turystyczne w Himalajach, by przyłączyły się do tej akcji.
Podejmijmy wspólną akcję w Nepalu, w Polsce i we Francji na rzecz kształcenia nepalskich ratowników górskich, wyposażenia ich w niezbędny sprzęt oraz udzielenie im pomocy finansowej.
Prosimy Was o wyrażenie waszego poparcie w formie listu lub też podpisu pod powyższym apelem i przesłanie nam e-mail na poniższy adres.

Rodziny zaginionych
Kontakt: ecieslar@free.fr
Elżbieta Cieślar
Adres: 364 route d’Anthon
74-490 Saint Jeoire
tel. 00 (33)450 43 18 90

Popieram powyszy Apel na rzecz kształcenia nepalskich ratowników górskich, wyposażenia ich w niezbędny sprzęt oraz udzielenie im pomocy finansowej.
Pragnę wziąć czynny udział w staraniach o realizację powyższego Apelu
Imię i nazwisko…………………………………………………………….zawód……………….
Adres pocztowy………………………………………………………………………............
Tel…………………….Adres e-mail………………………………………………………......


Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
messageApel - ratownictwo w Nepalu 3020 Anonymous User 2007-06-24 14:02
messageRe: Apel - ratownictwo w Nepalu 2090 Kajetan 2007-06-24 14:52


Forum Portalu Górskiego - portalgorski.pl - Statystyka forum

Globalna
Wątki: 1,753, Posty: 9,352, Użytkownicy: 7,315.
Ostatnio zarejestrowany: Natalia Walasiak.

To forum
Wątki: 1,318, Posty: 8,408.

Uwaga: publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników strony. Portal Górski www.portalgorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.