messageRe: Komentarz do: Konkurs wiedzy o górach - Zestaw 7
AndrzejZ ()
17 kwi 2012 - 11:23:15
avatar
Quote
Polan
Przyda się również jeszcze jedna mała poprawka - miejscowość Ferro/El Hierro na Wyspach Kanaryjskich znajduje się ok. 17 stopni 39 minut 46 sekund na ZACHÓD od Greenwich, a nie na wschód, jak to jest podane w odpowiedziach.
Oczywiście, masz rację! smiling smiley

Quote
Polan
dotknął bardzo ciekawego dla mnie problemu tatrzańskich pomiarów, a mam takie wrażenie, że temat ten jest w polskiej literaturze opisany bardzo słabo.
Zgadza się - temat jest prawie że nieznany. Lata temu była wydana na UŚl. praca habilitacyjna na temat austriackiego kartowania, ale... Śląska Cieszyńskiego.
Zresztą też za wiele w niej nie było, raczej prosta analiza dokładności tych map.
Szczegółów z powodu sklerozy nie pamiętam, więc bez sprawdzania w źródłach nie chcę pisać.
Problemy są też ze współczesnymi pomiarami, gdyż najwyraźniej kartodrafowie nie nadążają za geodetami. A "tatrolodzy" nie mają zupełnie wiedzy geodezyjnej. Stąd i w WET i u Bohusa miejscami popisane są na ten temat rzeczy ewidentnie fałszywe.

Na temat pomiarów tatrzańskich, starych i współczesnych, od dawna miałem zamiar coś napisać, ale mam wielkie zaległości i chyba jeszcze to poczeka dłużej w kolejce...


Quote
Polan
Natomiast w związku z tym, że - tak jak wspominałem wyżej - temat niezwykle mnie interesuje, chciałbym dowiedzieć się z jakich źródeł korzystał Autor zadania? Gdzie szukać informacji na temat austriackich pomiarów Tatr?
Jak pisałem wyżej, z pamięci nic nie jestem w stanie konkretnego napisać, żeby nie wprowadzić w błąd. Generalnie, na temat odwzorowania można znaleźć sporo informacji w internecie - głównie albo po niemiecku, albo po angielsku (pewnie i po węgiersku, ale nie sprawdzałem smiling smiley ).
Kopalnia wiedzy jest zapewne archiwum MGI (Militargeographisches Institut w Wiedniu) - tam grzebał (chyba jako jedyny) Józef Nyka, który pisał wspomniany przez Ciebie artykuł w "Taterniku".
[KLIK]

Jedyne co (wydaje mi się) że pamiętam konkretnego, to że stosowano wówczas model elipsoidy ziemskiej "Bessel 1841".
Tutaj jest jedna z wielu prac (magisterska) na te tematy:
[KLIK]
Patrz też
[KLIK] [KLIK] [KLIK]

W tej chwili nie bardzo mam czas, bo jutro wyjeżdżam służbowo na kilka dni. Ale jak jest więcej pytań, to proszę pisać na priv w przyszłym tygodniu i podać swój e-mail, to będę próbował odpowiedzieć, jeśli będę potrafił...

Pozdrawiam,
Andrzej


Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
messageKomentarz do: Konkurs wiedzy o górach - Zestaw 7 3590 Polan 2012-04-16 15:39
messageRe: Komentarz do: Konkurs wiedzy o górach - Zestaw 7 2428 mm 2012-04-16 16:08
messageRe: Komentarz do: Konkurs wiedzy o górach - Zestaw 7 1811 Anonymous User 2012-04-16 16:40
messageRe: Komentarz do: Konkurs wiedzy o górach - Zestaw 7 1862 Polan 2012-04-16 20:25
messageRe: Komentarz do: Konkurs wiedzy o górach - Zestaw 7 2528 AndrzejZ 2012-04-17 11:23


Forum Portalu Górskiego - portalgorski.pl - Statystyka forum

Globalna
Wątki: 1,752, Posty: 9,351, Użytkownicy: 7,311.
Ostatnio zarejestrowany: Natalia Walasiak.

To forum
Wątki: 1,317, Posty: 8,407.

Uwaga: publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników strony. Portal Górski www.portalgorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.