Na wyprawę wybieramy się w 2 osobowym składzie ze względów logistycznych oraz z uwagi na stopień trudności trasy. Znamy się na tyle dobrze, że możemy zawsze na sobie polegać, wiemy jak reagować na sytuacje kryzysowe oraz darzymy się bezgranicznym zaufaniem niezbędnym podczas wymagających wypraw.

Oto kilka słów o tym kim jesteśmy:

Małgorzata Góral „Ruda” 24 lata – z wykształcenia biolog, z zamiłowania podróżnik, wędrowiec, survivalowiec i biegacz długodystansowy. Kocha góry, niesamowicie ambitna i wiecznie w ruchu. W wolnych chwilach zajmuje się zielarstwem, szyje i jeździ na rolkach. Instruktorka i ratownik ZHP, szef wyszkolenia specjalnościowego w 77 Lubelskiej Wielospecjalnościowej Drużynie Wędrowniczej „Apogeum”, szefowa Harcerskiej Grupy Survivalowej „Atacama”.

„Pasją do górskich wędrówek i wyzwań zaraził mnie mój tata, jednak idąc w jego ślady postanowiłam pójść o krok dalej. Zapisałam się do klubu zdobywców Korony Gór Polski, zdobywam kolejne odznaki GOT i niemal każdą wolną chwilę spędzam w górach . Polskie góry są moją pasją, motywacją do działania i celem niemal każdej wyprawy. Z Marcinem Połączyła mnie wspólna miłość do gór, harcerstwo, pasja survivalu, wędrowania i podróżowania. Mamy za sobą kilkadziesiąt udanych wypraw i tysiące przejechanych kilometrów. W najbliższym czasie planujemy ukończyć kurs wspinaczki skałkowej oraz Kurs Przewodników Beskidzkich. Zawsze razem, zawsze w Polsce, zawsze w góry ”.

Marcin Bugajski „Kombajn” 22 lata – z zawodu żołnierz, student ratownictwa medycznego, survivalowiec z SERE B, skoczek spadochronowy i wielokrotny pielgrzym. Zawodowiec w czytaniu mapy, ćwiczy wspinaczkę skałkową a w wolnych chwilach gra na gitarze, śpiewa i uczy dzieci udzielania pierwszej pomocy. Instruktor ZHP oraz Harcerskiej Szkoły Ratownictwa, szef wyszkolenia specjalnościowego w 77 Lubelskiej Wielospecjalnościowej Drużynie Wędrowniczej „Apogeum”, szef inspektoratu ratowniczego Chorągwi Lubelskiej.

„Po górach chodziłem od lat, jednak dopiero gdy poznałem Gosię dowiedziałem się o możliwości zdobywania Odznak GOT i Korony Gór Polski. Zrobiło to na mnie wielkie wrażenie i wkrótce rozpoczęliśmy wspólne podróże. Na szlaku uzupełniamy się wiedzą i umiejętnościami. Gosia jest kreatywna i potrafi wykorzystać dziko rosnące rośliny do przyrządzenia kulinarnych specjałów. Ja natomiast wykazuje się praktycznym zmysłem i umiejętnościami radzenia sobie w chwilach kryzysu zdobytymi podczas służby w wojsku. Chciałbym żeby nasza pasja była motywacją dla innych do zdobywania kolejnych szczytów"

Korona Gór Polski i Orla Perć w 3 tygodnie

Korona Gór Polski i Orla Perć w 3 tygodnie

Jesteśmy parą szalonych, ambitnych ludzi, którzy postanowili podjąć zaplanowane wyzwanie: ukończenie zdobywania Korony Gór Polski (25 szczytów) i przejście najtrudniejszego w Polsce szlaku turystycznego - „Orlej Perci” w ciągu 3 tygodni. Zdobyte szczyty planujemy opisać na naszym blogu „Metr nad poziomem morza” (https://www.facebook.com/NadPoziomemMorza). Dotychczasowe doświadczenia i umiejętności pomocne przy planowaniu wyprawy:
-Umiejętność posługiwania się mapą i kompasem (wraz z umiejętnością wyznaczania azymutów),
-Wiedza zdobyta podczas szkolenia survivalowego SERE B (Marcin),
-Posiadanie popularnej i brązowej odznaki GOT (Gosia),
-Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych,
-Udział w licznych biegach z osiągnięciami (Gosia),
-Umiejętność naprawy sprzętu, stworzenia elementów zastępczych,
-Umiejętność udzielania pierwszej pomocy poświadczona certyfikatami,
-Wytrzymałość fizyczna i psychiczna,
-Prawo jazdy kat. B,
-Wiedza zdobyta podczas wędrownych obozów harcerskich,
-Umiejętności survivalowe nabyte podczas kilkakrotnych wypraw do Skandynawii (Gosia),
-Wiedza i umiejętności nabyte podczas służby w wojsku (Marcin),
-Otwartość i łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
-Podstawowa wiedza z zakresu fotografii cyfrowej i analogowej (Gosia).

CELE I ZAŁOŻENIA WYPRAWY

" Im więcej było przeszkód, tym bardziej chciałem jeździć w góry. Choćby po to, żeby udowodnić sobie, że mogę, że przewalczę. Ta chęć, ten cel był tak ważny, że wszystkie środki były dobre, aby tylko wyjechać."

Celem tego projektu jest propagowanie idei zdobywania odznak PTTK, odznaki „Korona Gór Polski” oraz „Tatrzańskich Dwutysięczników”. Poprzez ich realizację chcielibyśmy przybliżyć ludziom piękno polskich gór wraz z miejscowym folklorem i (w miarę możliwości) zabytkami każdego pasma. Odbywając tą wyprawę mamy ambicję przyczynić się do uwrażliwienia społeczeństwa na piękno przyrody oraz pokazać ludziom jak aktywnie spędzać wolny czas zdobywając kolejne szczyty i odznaki.

Wprawa została przez nas podzielona na trzy części. Pierwsze 8 dni spędzimy w Sudetach, przemieszczając się sukcesywnie w stronę Karpat. Po tym czasie przewidujemy dzień na zwiedzanie zabytków i ciekawych miejsc oraz regenerację sił. W tym dniu nie planujemy żadnych wędrówek. Chcemy go spędzić w Wiśle – mieście o wieloletniej tradycji, z licznymi zabytkami, pięknem otaczających gór i udogodnieniami niezbędnymi do wypoczynku. 10 dnia wyprawy rozpoczniemy wędrówkę po Karpatach. Począwszy od Beskidu Śląskiego, poprzez Beskid Mały, Żywiecki, Makowski, Wyspowy i Gorce będziemy kierować się w Tatry. Tam 14 dnia planujemy kolejny odpoczynek połączony ze zwiedzaniem Zakopanego. Następnego dnia rozpoczniemy 5 dniową wędrówkę po Tatrach. W tym czasie zdobędziemy najwyższy szczyt oraz najtrudniejszy szlak Polski. Kolejne dwa dni poświęcimy na zdobycie gór: Wysokiej oraz Tarnicy. 21 dnia wyprawy z Bieszczadów planujemy wrócić do domu.

Polskie góry są piękne i co roku przyciągają rzesze turystów zachwyconych ich urokiem. Są dla wszystkich: zarówno dla spokojnych spacerowiczów jak i szukających wyzwań sportowców. Sudety zaliczane są do gór średniej wielkości. Znajdują się tutaj charakterystyczne formy skalne, o bardzo interesujących kształtach, liczne kotliny i nieduże rzeki. Spotkać tu można liczne zwierzęta i rośliny w tym gatunki endemityczne. Karpaty natomiast stanowią drugi co do powierzchni łańcuch górski Europy i dziesiąty pod względem wysokości. Występuje tu wiele gatunków zwierząt i roślin charakterystycznych dla gór wysokich. Organizowane są liczne imprezy sportowe oraz turystyczne.

Zamierzenia:

-Zdobycie Korony Gór Polski (25 szczytów z 28),
-Zdobycie kolejnej odznaki GOT PTTK,
-Zdobycie 9 dwutysięczników spośród 55 zawartych w regulaminie odznaki „Tatrzańskie Dwutysięczniki”,
-Zdobycie popularnej odznaki Korony Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich,
-Przejście najtrudniejszego w Polsce szlaku turystycznego - „Orla Perć”,
-Spędzenie 5 nocy pod namiotem, a pozostałych w schroniskach PTTK lub PTSM,
-Podczas pobytu w schroniskach/bazach/chatach propagowanie idei zdobywania odznak górskich oraz aktywnego spędzania wolnego czasu poprzez dostarczenie odpowiednich materiałów, zdjęć i relacji z wyprawy,
-Poznanie miejscowego folkloru poprzez rozmowy z rodowitymi mieszkańcami wiosek oraz zwiedzanie zapomnianych zabytków,
-Zdobycie nowych doświadczeń potrzebnych do zaplanowania kolejnych wypraw,
-Po odbyciu wyprawy zamieszczenie relacji na blogu „Metr Nad Poziomem Morza”

Zaplanowana przez nas wyprawa jest ciężka pod każdym względem. Począwszy od wielu kilometrów samochodem, bardzo ciężkiej trasy, gotowania w warunkach polowych, aż po zwiedzanie (po całym dniu chodzenia) i kolejne kilometry samochodem. Dla laika jest to wyprawa niemal niemożliwa, dlatego planujemy dodatkowe (oboje prowadzimy aktywny tryb życia na co dzień) przygotowanie kondycyjne oraz psychiczne. Nie ukrywamy, ze będą to najbardziej wymagające 3 tygodnie w naszym życiu. Dlatego też potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, który pozwoli nam bezpiecznie i szczęśliwie przeżyć ten czas. Uwzględniliśmy go w kosztorysie wyprawy.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Założenia oraz cele wyprawy zostaną zrealizowane niezależnie od warunków atmosferycznych. Uczestnicy zastrzegają sobie jednak możliwość zmiany harmonogramu w przypadku nagłego załamania pogody, złego stanu zdrowia uczestników oraz wystąpienia nagłych sytuacji losowych.

Szczegółowy projekt wyprawy w formacie PDF dostępny TUTAJ

Chcesz wziąć udział w konkursie i zagrać o 10 000zł na wyprawę swoich marzeń? Tutaj znajdziesz więcej szczegółów!

Konkurs "Łap (za) dyszkę" 2015 - wygraj 10 000zł i zrealizuj wyprawę swoich marzeń!