Dlaczego Albania? Bo jest mało uczęszczana, bo zachwyca wspaniałą, dziewiczą przyrodą, bogactwem zapierających dech w piersiach górskich krajobrazach łączących się z malowniczym wybrzeżem Adriatyku.

Góry Albańskie 2014

Góry Albańskie 2014

Cel wyprawy:

Propagowanie gór jako form ę aktywnego odpoczynku. Pokazanie i udokumentowanie, że wielką radość z wędrowania po górach sprawia nie tylko trekking po wy znaczonych szlakach ale wyznaczanie nie odkrytych ścieżek górskich. Pod ążanie własną drogą z zachowaniem bezpieczeństwa i bez koniecznego wyjeżdżania w daleki Nepal, trudny Ałtaj czy surowe Andy. Europa ma jeszcze bardzo wiele do zaoferowania.

Góry Albańskie 2014

Góry Albańskie 2014

Opis wyjazdu:

Eksploracja pasma Gór Północnoalba ńskich będących częścią Gór Dynarskich. Trekking b ędzie pętlą wokół doliny Valbone. Wędrówk ę będziemy prowadzić po części uczęszczanymi ścieżkami jak równie ż chcemy przejść nowymi drogami w celu maksymalnego zobrazowania polskiemu turyście tej części regionu. Kolejnym etapem trekkingu będzie zdobycie czterech szczytów Maja e Jezercës 26 94 m, Grykat e Hapëta 2625 m, Maja e Thatë is a 2,406 m, Maja e Kakisë is 2,357m . Wyjazd ma charakter trekkingowy z elementami wspinaczki w wyższych partiach gór..

Góry Albańskie 2014

Góry Albańskie 2014

Dzień 1. Przelot z Warszawy do Tirany oraz nocleg.
Dzień 2. Dojazd do doliny Theth (ok. 180 km autobusem), z której rozpoczniemy trekking oraz zaopatrzenie w prowiant i inne niezbędne rzeczy. Nocleg.

Dzień 3-10. Baza wypadowa z Theth. Trekking zajmie nam ok. 7-10dni
Wędrówk ę rozpoczniemy spokojnie doliną wzdłuż rzeki Shara z miejscowości Theth do Lekaj. Dalej do Lekaj w dół rzeki dolin ą. Następnie będziemy się kierować na pierwszy zaplanowany szczyt Maja e Kakisë przez Bjeshka e Madhe. Po jej zdobyciu podążymy granią na północ wykorzystuj ąc podstawowe techniki wspinaczki. Następnym etapem wędrówki jest zdobycie szczytu Grykat e Hapëta. Po ty m 3-4 dniowym przejściu nastąpi zejście do doliny Valbone, aby odpocząć i uzupełnić zapasy żywnościowe i energetyczne.

Kolejnym etapem odkrywania Alp Albańskich będzie atak na wierzchołek góry Maja e Thatë oraz kol ejno travers masywu Maja e Jezercës.
Zejście drogą od strony wschodniej (brak danych).

Kilka dni odpoczynku w Theth i powrót dolin ą Thet do miejscowości Boga. Ze względu na brak opisanych szlaków w Alpach Alba ńskich drogę wytyczymy sami. Zakładamy, że dziennie pokonamy ok 15km. Nocując w okolicznych wioskach lub namiocie. Jesteśmy wyposażeni w kuchenkę na gaz, filtr do wody, ciepłe śpiwory, namiot i akcesoria niezbędne do długiej górskiej w ędrówki. Szczyty alba ńskich gór maja nierzadko wypi ętrzenia ponad 1700 m co będzie wymagało od nas skupienia, dobrej kondycji fizycznej oraz dobrze zaplanowanej trasy.

Dzień 10. Przejazd do Tirany, Nocleg.
Dzień 11. Powrót do kraju.

Kosztorys:

Transfer: Warszawa – Tirana – Warszawa -ok 2400zł/2 os.
Przejazd do Theth w dwie strony (ok 360km) autobus 300zł/2os.
Wyżywienie: ok 600zł/2os
2 Noclegi: Tirana dla 2os. 240zł
2 Noclegi Theth dla 2 os. 300zł dodatkowe wydatki : 700zł

W wyprawie wezmą udział:

Łukasz Bartosik
Iwona Skołozdrzych

Wyprawa odbędzie się na przełomie sierpnia/września bieżącego roku.

Projekt wyprawy w pliku PDF dostępny TUTAJ