Pohoroje - każdy ma swój wymarzony szczyt

Kategoria: Konkursy / Zakończone

Wyprawa marzeń być może kojarzy się z najwyższymi lub najbardziej niedostępnymi szczytami świata, w naszym przypadku, zwykłych miłośników górskich wędrówek, szczytami marzeń jest słoweńskie pasmo o nazwie POHORJE. Dlaczego Pohorje? Odpowiedź jest prosta – są odpowiednie na nasze możliwości fizyczne, a jednocześnie są częścią Południowych Alp Wapiennych, części Alp Wschodnich.

Pohoroje - każdy ma swój wymarzony szczyt

Pohoroje - każdy ma swój wymarzony szczyt

Znajdują się w północno- wschodniej Słowenii. Celem naszej wędrówki jest przejście pasma, zaczynając od Mariborskiej kočy, skończywszy na najwyższym szczycie tego pasma - Črnim vrchu – niewielkiego fragmentu Słoweńskiego Szlaku Górskiego. Jak podają źródła, góry są w większości zbudowane ze skał krystalicznych, mają charakter gór średnich, ciągną się na przestrzeni 70 km, są pokryte lasem, a głównym miejskim ośrodkiem wśród pasma jest drugie co do wielkości miasto Słowenii – Maribor. Zimą, pasmo przyciąga narciarzy, saneczkarzy, latem turystów pieszych i rowerzystów.

ZESPÓŁ: Renata Dratwińska – Borys (35 lat), Łukasz Borys (38 lat). Doświadczenie: kilkunastoletnie chodzenie po Karpatach i Sudetach zarówno w Polsce jak i za granicą: Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja. Relacje z większości wypraw umieszczamy na naszej amatorskiej stronie www.zamkoszlaki.com

TERMIN: DRUGA POŁOWA SIERPNIA 2015 (5 noclegów)

Wyjazd samochodem z Dąbrowy Górniczej do Mariboru – ok. 700km. Koszt paliwa w obie strony to ok. 500zł + viniety (40EUR). Przejazd przez Czechy, Austrię (Wiedeń, Graz) do Mariboru na Słowenii. Parking w Mariborze (6 dni, ok. 100 EUR).

1. Dzień, przejazd do Mariboru, nocleg – ok. 80 - 100 EUR

2. Dzień, wyjście na Mariborską kočę (1068 m. n. p. m.) – 3 – 4 godziny, odpoczynek w schronisku, chacie, zbudowanej na początku XX wieku, spalonej w czasie II wojny światowej. Odnowionej w latach 40. poprzedniego stulecia, ulepszonej w latach 90. Z informacji wynika, że obszar ten obfituje w liczne wąwozy i doliny, a także strumienie górskie. Przejście na Rušką kočę (1246 m. n. p. m.) – ok. 2 godzin, nocleg + wyżywienie ok. 80 EUR. Chatka położona jest obok kościoła św. Areha i jest najstarszym schroniskiem w paśmie Pohorje (1907r.). Ze szczytu rozciąga się widok na Maribor i dolinę Dravy (prawy dopływ Dunaju)

3. Dzień, przejście na Šumik (pri Bajgotu, 1030 m. n. p. m.) – ok. 2 godzin. (Rezerwat przyrody, wodospad Veliki Šumik, a także jezioro). Szlak jest bardzo atrakcyjny ze względu na puszczę, która obejmuje 58 ha. Na jej terenie królują unikatowe okazy flory: różaneczniki, alpejski powój, skalnice, jaskry, a także las deszczowy.
Przejście na Kočę na Klopnem vrhu (1280 m. n. p. m.) – ok. 2 godzin. Na obszarze tym toczyły się walki partyzanckie podczas II wojny światowej, o których informuje tamtejszy pomnik. Przejście na Kočę na Pesku ( 1386 m. n. p. m.) – ok. 2 godzin. Nocleg w schronisku + wyżywienie ok. 90 EUR. Ze szczytu niestety nie rozciąga się żaden widok, dlatego, nieopodal na szczycie Rogli znajduje się 30 metrowa wieża widokowa, z której przy dobrej pogodzie ujrzeć można najwyższy szczyt Słowenii – Triglav.

4. Dzień, wymarsz na Lovrenšką jezerę (1520 m. n. p. m.) – ok. 2 godzin. Jest to zespół mokradeł i jezior znajdujących się w dorzeczu potoków Radolnje. Jeziorka od czasów zaprzestania wypasów zarastają kosodrzewiną. Na jednym z nich, położonym najwyżej, umiejscowiona jest wieża widokowa. Jeziorek jest 11-22, w zależności od stojącej wody. Ciekawostką jest, że najwyżej położone jest na wysokości 1529 m. n.
p. m. Obszar ten jest niezwykle atrakcyjny przyrodniczo i przyciąga wielu turystów.

Przejście na Ribnišką kočę (1507 m. n. p. m.) ok. 1,5 godziny. Odpoczynek w schronisku. Wejście na najwyższy szczyt pasma - Črni vrh (1543 m. n. p. m.) – ok. godziny. Zejście z powrotem do Ribniškiej kočy. Schronisko to, jest najwyżej położonym schroniskiem w paśmie Pohorje, jest kolejnym obiektem związanym z walkami wojennymi. Nocleg + wyżywienie ok. 80 EUR.

5. Dzień, zejście drogą ekonomiczną do Josipdolu. Przejazd komunikacją miejską do Mariboru. (ok. 30 EUR). Zwiedzanie miasta, mającego swoją historię już w śreniowieczu. Miasto ma charakter przemysłowy, aczkolwiek posiada bogatą bazę zabytkową: zamek, Muzeum Narodowego Wyzwolenia, starówka, bazylika, synagoga, katedra, galeria sztuki współczesnej etc. Nocleg + wyżywienie ok. 100 EUR

6. Dzień, wyjazd do Polski. Odpoczynek wraz z posiłkiem w okolicach Wiednia. Koszt ok. 50 EUR.

Koszty dodatkowe: ubezpieczenie, odpowiedni sprzęt, ubiór, mapy, przewodniki, wymiana, inne: 1500zł. Koszt całkowity około 4000 zł.
Ceny sporządzone na podstawie informacji podanych na stronach internetowych schronisk, a także: www.viaslovenia.com, http://www.pzs.si (Planinska Zweza Slovenije), http://www.visitslovenia.pl

Szczegółowy projekt wyprawy w formacie PDF dostępny TUTAJ

Chcesz wziąć udział w konkursie i zagrać o 10 000zł na wyprawę swoich marzeń? Tutaj znajdziesz więcej szczegółów!

Konkurs "Łap (za) dyszkę" 2015 - wygraj 10 000zł i zrealizuj wyprawę swoich marzeń!

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9965
  • Odsłon artykułów: 27310394
  
  ';