W sierpniu 2015 roku ruszamy do Nepalu - celem wyprawy będzie piesze przejście Great Himalaya Trail. Podążać będziemy ze wschodu na zachód Nepalu trawersując 1700 km pasmo Himalajów Nepalu. Poruszać będziemy się po tzw. High Route, czyli wysokogórskim wariancie Wielkiego Szlaku Himalajskiego. Będzie to pierwsza polska próba przejścia najwyżej położonego i jednego z najtrudniejszych i najdłuższych szlaków pieszych na świecie.

Podstawowe informacje na temat wyprawy:

Kto: Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski. Dwuosobowy zespół działający samodzielnie, bez wsparcia tragarzy, przewodników i kucharzy.

Kiedy: Ruszamy w 2 połowie sierpnia 2015 roku. Nasza wędrówka potrwa około 130 -150 dni, powrót do Polski planujemy w styczniu 2016.

Gdzie i jak (mapka): Trasa przebiega przez Himalaje Nepalu. Wędrować będziemy ze wschodu na zachód. Trasa jaką planujemy przebyć mierzy ponad 1700 km. Kolorem czerwonym zaznaczona jest wysokogórska trasa Wielkiego Szlaku Himalajskiego.

Wielki Szlak Himalajski 2015-2016

 

Wielki Szlak Himalajski 2015-2016

Great Himalaya Trail - Wielki Szlak Himalajski jest jednym z najdłuższych i najwyżej położonych szlaków pieszych na świecie. Prowadzi pod najwyższymi szczytami świata, przez odległe osady, zielone doliny oraz suche płaskowyże. Odcinek nepalski zaczyna się w dystrykcie Taplejung na wschodzie kraju a kończy na zachodzie, w dystryktach Humla i Darchula. W kierunku wschodnim szlak prowadzi dalej przez Tybet, Indie i Birmę a w kierunku zachodnim przez Tybet, Indie i Pakistan.

High Route

Szlak ma długość około 1700 km i prowadzi przez niesamowite, wysokogórskie krajobrazy oraz jedne z bardziej odległych geograficznie osad ludzkich, w których życie toczy się jak przed wiekami. Trasa górska wiedzie przez wysokie przełęcze (6146 m n.p.m. w najwyższym punkcie trasy) a czas potrzebny na pokonanie całej trasy to około 130- 150 dni. Trasa wymaga odpowiedniego wyposażenia wspinaczkowego oraz przygotowania kondycyjnego, jak również doświadczenia w trekkingu w górach wysokich czy wspinaczce. Namiot, żywność i sprzęt do gotowania są niezbędne na większości trasy.

Początek trasy górskiej znajduje się w pobliżu Kangczendzonga Base Camp a koniec w miejscowości Hilsa, na granicy tybetańsko - nepalskiej, w dystrykcie Humla na zachodzie Nepalu.
Więcej szczegółowych informacji: http://wielkiszlakhimalajski.pl/

termin rozpoczęcia i zakończenia wyprawy:

sierpień 2015 – styczeń 2016

Nepalska część szlaku himalajskiego podzielona jest na 10 odcinków - Great Himalaya Trail zaczyna się w dystrykcie Taplejung (rejon Kangczendzongi) na wschodzie kraju a kończy na zachodzie, w dystryktach Humla i Darchula (Zachodni Nepal).

Szczegółowy opis całej trasy znajdziecie na naszej stronie: http://wielkiszlakhimalajski.pl/the-great-himalaya-trial/etapy-szlaku Podział na „dniówki” na stronie GHT:
http://thegreathimalayatrail.org/trek/ght-upper-trail-complete- traverse/

Budżet wyprawy skalkulowany został w opcji podstawowej tzn: na całej trasie działamy sami, bez wsparcia tragarzy, przewodników, kucharzy i innych pomocników. Formalności w postaci permitów i innych niezbędnych zezwoleń będą zorganizowane przy pomocy zaprzyjazionej agencji trekkingowej w Nepalu, przed naszym przylotem do Katmandu.

Budżet wynosi około 10 tyś USD na osobę.

Poniżej przedstawiamy szczegółową kalkulacją obejmującą niezbędne koszty, jakie poniesiemy w trakcie 4 miesięcy trwania wyprawy.
-Zezwolenia i opłaty za poruszanie się po Great Himalaya Trail , wiza Nepalska – 2500 USD (szczegóły dot opłat za permity w załączniku nr1)
-noclegi, żywność i liofilzaty, butle z gazem, opłaty za korzystanie z prądu itp.; 1000 USD/1mc – 4000 USD
-łączność satelitarna, GSM, transfer danych, internet itp.; – 600 USD
-ubezpieczenie 600 USD
-Apteczka wysokogórska 200 USD
-Przeloty i transfery wewnętrzne 1500 USD
-Sprzęt osobisty i podstawowe wyposażenie 600 USD
RAZEM: 10 000 USD / os

Nasza wesoła dwójka:

Bartosz – nomada, podróżnik, przewodnik górski. Poszukiwacz sprzeczności, zakrzywień czasoprzestrzeni, absurdu i awanturniczych przygód. Niestrudzony odkrywca dzikich i niezabetonowanych miejsc na Ziemi.

Zafascynowany Azją. Konno przemierzał stepy i góry Mongolii, wędrował na wielbłądach, słoniach i innych wierzchowcach. Rowerem przejechał wiele tysięcy kilometrów m.in. przez Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje, ale zdecydowanie na własnych nogach czuje się najlepiej. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy.

W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Plus Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km na różne sposoby nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. W 2013 roku wraz z żoną Asią przeszedł Chadar – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach. Przez życie wędruje nieprzetartymi szlakami. Obserwuje życie nomadów w Mongolii w Azji Centralnej i Afganistanie. Zorganizował około 40 wypraw w góry m.in. Hindukuszu, Pamiru, Tien-Shanu, Sajanów, Ałtaju, Kaukazu, Andów oraz w Himalaje Indyjskie oraz Himalaje Nepalu.

W wyprawach towarzyszą mu aparat fotograficzny oraz motta, chwytaj dzień oraz maszeruj albo zdychaj. Lubi niszowe kino, książki oraz słuchać głośno muzyki i skakać pod sceną, przewodnik Grupy Wyprawowej Chate.pl oraz Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich Łódź.

Twierdzi że od tego są nogi by łazić na nich i że trzeba żyć życiem jakby się miało stanąć nazajutrz ze śmiercią twarzą w twarz.

Ważniejsze wyprawy zorganizowane i przeprowadzone przez Bartosza w latach 2003 – 2015

2015 Trawersem przez Azję – Tajlandia Kambodża Wietnam 2015 Aconcagua (szczyt) - W Królestwie Kondorów – Argentyna 2014 Hindukusz 2014 – Afganistan Tadżykistan
2014 Azja w 5 smakach - Kambodża Wietnam Tajlandia Laos 2014 Syberyjski Lód i Lud – Rosja
2014 Główny Szlak Beskidzki - Polska 2013 W dżungli – Malezja
2013 Kazbek (szczyt)– Gruzja 2013 Wokół Annapurny – Nepal
2013 Good Morning Wietnam – Kambodża Wietnam Tajlandia 2013 Chan Tengri 7010 m n.p.m. - Kirgistan
2013 Przez Niebiańskie Góry – Kirgistan 2013 Smak Azji – Tajlandia
2013 Radżastan - Indie
2013 Chadar Winter Expedition - Indie 2012 Kazbek Winter (szczyt)– Gruzja 2012 Śladami Hồ Chí Minh-a – Wietnam 2012 Perła Syberii - Ałtaj – Rosja
2012 P. Hryniawskie – Ukraina
2011 Ladakh & Zanskar – przez Himalaje – Indie 2011 Syberyjska Zima – Rosja
2010 Long Walk Expedition – Syberia Mongolia Chiny Tybet Nepal Indie 2010 Przez Azję – Wietnam Kambodża Tajlandia
2009 Czarnohora – Ukraina
2009 Oblicza Syberii – Rosja (Sajan Wschodni) 2009 Manaslu – Nepal
2009 Namaste – Indie
2009 Good Morning Wietnam – Kambodża Wietnam Tajlandia 2008 Ziemia Ognista – Argentyna Chile
2008 Świat Khmerów – Kambodża Laos
2008 Całkowite Zaćmienie – Ałtaj Syberyjski oraz j. Bajkał 2008 W siodło i przez step – Mongolia
2008 Czarnohora – Ukraina
2007 Łuk Karpat – Rumunia Ukraina Polska Słowacja Czechy 2005 Bezingi - Kaukaz Północny Rosja
2004/2005 W Azji – Kambodża Laos Tajlandia 2003 Transsyberian – Syberia & Mongolia

Asia - Na co dzień pracuję w dziale finansowym duuuuużej firmy budowlanej, gdzie koordynuję pracę kilkunastoosobowego zespołu złożonego z bardzo fajnych, pracowitych i profesjonalnych osób. Dzięki nim bardzo lubię swoją pracę.

Gdy nie pracuję, to głównie czytam – w autobusach, tramwajach, pociągach, na przystankach, w domu, w poczekalni u lekarza, czekając na moją zawsze spóźniającą się przyjaciółkę – czytam właściwie wszędzie i prawie wszystko. Moim nieszczęściem jest zbyt mała powierzchnia mieszkaniowa, która ledwo mieści kupowane przeze mnie książki.

Gdy nie czytam, to gotuję lub zmywam – to dwie czynności, podczas których mój mózg fantastycznie odpoczywa. Od kilku lat nie jem mięsa, więc moje gotowanie weszło na zupełnie innym poziom zaawansowania. Ponieważ lubię gotować, to kolekcjonuję... książki kucharskie!!! Dla nich też ledwie starcza już miejsca.

Gdy nie czytam, nie gotuję, nie zmywam, to oglądam filmy. Różne. Uwielbiam m.in. estetykę Bollywood, ale filmy z tego zakątka świata oglądam sama. Bartek nie daje rady. Nie rozumiem dlaczego.

Gdy nie czytam, nie gotuję, nie zmywam, nie oglądam filmów i nie jestem w pracy, to znaczy, że jesteśmy z Bartkiem na którymś z naszych krótszych lub dłuższych wypadów np. w góry, które uwielbiam i które towarzyszą mi od dzieciństwa. Urodziłam się i wychowałam w Cieszynie – od zawsze miałam pokój z widokiem na Równicę i Czantorię w Beskidzie Śląskim. Wędrówka po górach to dla mnie najpiękniejsza forma wyciszenia, kontemplacji i bycia sam na sam ze swoimi myślami. Nie interesuje mnie sportowe zaliczanie szczytów, radość i siłę czerpię z samej obecności w górach.

W przeciwieństwie do Bartka unikam podróży wierzchem, co może być spowodowane pewną sesją fotograficzną popełnioną przez moją mamę, gdy miałam niecałe trzy lata (tak, to ta fotografia :-)

Preferuję piesze wędrówki lub pływanie kajakiem, ewentualnie przemierzanie pięknych okoliczności przyrody na rozklekotanym skuterze.
Asia i Bartosz - Zapraszamy na nasze podwórko: https://www.facebook.com/wielkiszlakhimalajski

Szczegółowy projekt wyprawy w formacie PDF dostępny TUTAJ

Chcesz wziąć udział w konkursie i zagrać o 10 000zł na wyprawę swoich marzeń? Tutaj znajdziesz więcej szczegółów!

Konkurs "Łap (za) dyszkę" 2015 - wygraj 10 000zł i zrealizuj wyprawę swoich marzeń!