Picos de Europa 2015

Kategoria: Konkursy / Zakończone

Picos de Europa to najwyższe pasmo Gór Kantabryjskich (Hiszpania), z północy zamykających Półwysep Iberyjski. Fakt, że góry te położone są pomiędzy główną granią Gór Kantabryjskich a brzegiem oceanu, powoduje, że w Picos ma się do czynienia ze znacznymi deniwelacjami terenu.

Picos de Europa 2015

Picos de Europa 2015

Celem naszych wypraw jest eksploracja jaskiń w przydzielonej nam strefie. Odkrywamy nowe jaskinie, poszerzamy wiedzę o odkrytych przez nas wcześniej jaskiniach, kartujemy nasze odkrycia. W tym roku nasz klub organizuje już 24 wyprawę eksploracyjną.

Wyprawa odbędzie się między 1 a 31 sierpnia 2015 roku. 31 lipca planujemy wyjechać samochodami z Wrocławia. Po minimum 24 godzinnej podróży dotrzemy do miejscowości Cangas de Onis, w której zaopatrzymy się w żywność, gaz i inne niezbędne na bazie rzeczy. Kolejne 2 dni wyprawy spędzimy na transportach sprzętu na bazę znajdującą się na wysokości ponad 2000 m n.p.m. oraz jej budowie.
W połowie wyprawy planujemy 1 dzień przerwy na uzupełnienie zapasów żywnościowych. Na zlikwidowanie bazy oraz powrót do Polski będziemy potrzebować 2-3 dni. Pozostałe 25 dni przeznaczymy stricte na działalność eksploracyjną. W tym czasie planujemy co najmniej pięć 72 godzinnych akcji podziemnych opartych na dwóch podziemnych biwakach.

Cele na 2015 rok:

W 2009 roku u stóp północnej ściany Torre Santa Maria odkryliśmy otwór jaskini, nazwanej później PE001. Po 3 latach działania w tej jaskini jesteśmy o krok od osiągnięcia 1000m głębokości. „Magiczny 1000” jest marzeniem każdego speleologa. To wynik liczący się w środowisku, spektakularny nie tylko w skali naszego kraju, ale i świata. Odkrycie i wyeksplorowanie jaskini o głębokości 1000m można porównać ze zdobyciem dziewiczego szczytu ośmiotysięcznego w świecie himalaistów. Jest w tym porównaniu jedna istotna różnica: w odróżnieniu od jaskiń, których ilość jest nam nieznana, dziewiczych szczytów ośmiotysięcznych już nie ma.

Potencjalne możliwości speleologiczne gór Picos de Europa potwierdzają odkrycia grotołazów z całej Europy. Na liście najgłębszych jaskiń masywu zachodzą częste zmiany. Obecnie 14 jaskiń położnych w tych górach przekracza głębokość 1000m. Nie raz bywało, że niektóre z nich były tymi najgłębszymi na świecie…
Cel główny nie jest jedynym celem wyprawy Picos de Europa 2015. Planujemy także poszukiwania górnego otworu jaskini PE001, znajdującego się w wierzchołku góry Torre Santa Maria oraz rekonesans po strefie w poszukiwaniu nowych otworów.

Członkowie wyprawy:

Przy wspólnym kamiennym stole na bazie spotykają się: geolog, informatyk, polonista, budowlaniec, fizyk jądrowy, pedagog. Reprezentujemy różne środowiska, zawody, a nawet kraje. Różni nas wiele, ale łączy jeden cel. Jest nim eksploracja jaskiń hiszpańskiego masywu Picos de Europa.

W skład wypraw wchodzą przede wszystkim członkowie Speleoclubu Wrocław. Jest to jeden z wrocławskich klubów zajmujących się szeroko rozumianą działalnością jaskiniową. Swoją działalność rozpoczęliśmy w 1990 roku - działamy już od 25 lat!

W 2015 roku skład wyprawy to 18 osób - 14 mężczyzn i 4 kobiety, 13 członków Speleoclubu Wrocław oraz 5 osób z innych polskich klubów.

Marek Jędrzejczak (45 lat)- kierownik wyprawy Picos de Europa 2015, wybitny znawca rejonu (zarówno powierzchniowego jak
i podziemnego), wieloletni uczestnik wypraw. Co roku swoją wiedzę przekazuje młodszym uczestnikom wypraw. Jeden z założycieli Speleoclubu Wrocław. Instruktor taternictwa jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu z wieloletnim doświadczeniem. Motor napędowy wypraw w Picos de Europa, tegoroczna wyprawa będzie już 22. z jego uczestnictwem. Śmieje się, że Picos de Europa to jego dziecko.

Zbigniew Grzela (45 lat) – instruktor taternictwa jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu
z wieloletnim doświadczeniem. W wyprawie w Picos de Europa brał udział już 15 razy. Wielokrotnie pełnił funkcję kierownika wyprawy. Ostoja spokoju, która chłodno kalkuluje, rozważa wszelkie za
i przeciw oraz rzadko wpada w panikę.

Tomasz Utkowski (27 lat) - Prezes Speleoclubu Wrocław, w klubie pełni także funkcję kierownika kursu na taternika jaskiniowego. Wielokrotny kierownik wyjść eksploracyjnych do jaskinie PE001, która jest głównym obiektem tegorocznej działalności. Z racji największego wkładu w odkrycia w jaskini PE001, koledzy żartobliwie nazywają go "kustoszem" tejże jaskini. Wyprawa Picos de Europa 2015 będzie jego 4 wyprawą. Jego doświadczenie będzie bardzo przydatne w osiągnięciu zamierzonego celu eksploracyjnego.

Paweł Michalski (46 lat) – taternik jaskiniowy z ponad 20-letnim doświadczeniem. Uczestnik 14 wypraw w rejon Picos de Europa. Wprawiony w działaniach eksploracyjnych, odkrywca wielu jaskiń w rejonie działania klubu.

Marcin Krajewski (44 lat) – instruktor taternictwa jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu z wieloletnim doświadczeniem. W wyprawie będzie uczestniczył 7 raz. Geolog, świetny znawca rejonu i niezastąpiony kompan biwaków podziemnych.

Aleksandra Robak (25 lat) – taternik jaskiniowy z 4 letnim doświadczeniem. Na wyprawę wybiera się już 3 raz. Zawsze uśmiechnięta, ambitna i aktywna. Pomysłodawczyni wielu atrakcji dla dzieci organizowanych przez nasz klub. Na co dzień prowadzi firmę rodzinną, dzięki czemu świetnie radzi sobie z organizacją wyprawy od strony formalnej. Na wyprawie doskonale sprawdza się w organizacji bazy oraz planowaniu poszczególnych akcji jaskiniowych.

Pozostali członkowie wyprawy: Grzegorz Szmidt, Jacek Wieprow, Tomasz Chojnacki, Grzegorz Lubelczyk, Marta Czech, Mariusz Robak, Bartłomiej Majchrzak, Ida Chojnacka, Tomasz Ketliński, Michał Wyciślik, Magdalena Pilarska, Wojciech Szymkowiak.

Kosztorys wyprawy:

Koszty wyprawy

Dojazd (4 samochody) 8.000zł

Opłaty za autostrady (4 samochody) 3.000zł

Doposażenie wypraw w sprzęt do poręczowania (liny, karabinki, plakietki) 3.600zł

Wiertarka 3.500zł

Tablet do kartowania + drukarka 1.950zł

Doposażenie wyprawy w sprzęt do biwaków podziemnych (namiot, śpiwory, kuchenka, gaz, żywność liofilizowana) 2.800zł
Doposażenie wyprawy w sprzęt bazowy (nowa kuchenka, sprzęt kuchenny, zbiorniki na wodę, ogniwa słoneczne) 3.150zł
Zakupy bieżące na potrzeby wyprawy  (gaz, paliwo do agregatu) 950zł
Żywność (18 osób) 12.500zł

Suma: 39.450zł

Wpływy wyprawy:

Dofinansowanie Polskiego Związku Alpinizmu 8.000zł

Dofinansowanie Miasta Wrocławia 10.000zł Sponsorzy 5.000zł
Suma: 23.000zł

Różnicę między wpływami a kosztami wyprawy co roku pokrywamy z własnej kieszeni. W tym roku różnica ta będzie wynosić około 16.450zł, czyli na każdego uczestnika wyprawy przypadnie co najmniej 900zł.

Nasze przedsięwzięcie wymaga udziału dużej liczby osób oraz wiąże się z wykorzystaniem dużej ilości sprzętu. Cała wyprawa do kosztowne i skomplikowane organizacyjnie przedsięwzięcie. Nie boimy się go, gdyż mamy ogromną pasję i wiarę w to co robimy. Chcemy się dzielić naszymi osiągnięciami z innymi. Jesteśmy z nich dumni i pragniemy zrobić jeszcze więcej. Liczymy na to, że nasza działalność Was zainteresuje i przyczynicie się do naszego ewentualnego sukcesu.

Szczegółowy projekt wyprawy w formacie PDF dostępny TUTAJ

Chcesz wziąć udział w konkursie i zagrać o 10 000zł na wyprawę swoich marzeń? Tutaj znajdziesz więcej szczegółów!

Konkurs "Łap (za) dyszkę" 2015 - wygraj 10 000zł i zrealizuj wyprawę swoich marzeń!

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10141
  • Odsłon artykułów: 28431403
  
  ';