Nowa droga im. Kukuczki w Iranie

Kategoria: Konkursy / Zakończone

Celem wyprawy jest hołd i utrzymanie pamięci o jednym z najbardziej zasłużonych himalaistów wszechczasów jakim był Jurek Kukuczka. Cel osiągniemy dzięki wytyczeniu nowej drogi wspinaczkowej na ponad 1000 m ścianie Bisotun zlokalizowanej w Iranie (niedaleko miasta Kermanszah). Ukończenie wytyczania drogi planowane jest na 24 październik 2015 w rocznicę śmierci Kukuczki.

 Nowa droga im. Kukuczki w Iranie

Nowa droga im. Kukuczki w Iranie

Dodatkowo dzięki wyprawie chcemy promować wspinanie w wyśmienitych warunkach górsko- wspinaczkowych jakie oferuje Iran, które są bardzo niedocenione w świadomości polskich wspinaczy, a odkryte przez Łukasza podczas wyprawy na Demawend w 2012 roku. Promocja odbędzie się nie tylko dzięki wyznaczeniu nowej drogi, ale również poprzez stworzenie profesjonalnego materiału foto/video oraz jego prezentacja na prelekcjach, dedykowanym blogu oraz w mediach (wzorem działań z poprzednich wypraw).

Uczestnicy wyprawy to bracia, partnerzy liny Jakub i Łukasz Sidor (26 i 29 lat) założyciele Sidrzańskiego Klubu Wysokogórskiego oraz Grzegorz Wajdyk (40 lat).

Jakub jest geologiem z wykształcenia, a filmowcem z pasji. Łukasz jest statystykiem z zawodu i wspinaczem z powołania, Grzegorz jest scenografem oraz pracuje na wysokości. Ich wachlarz doświadczenia rozkłada się na wiele płaszczyzn działalności górskiej. Jakub i Łukasz swoim koncie mają wyprawy ekspedycyjne w Pamir (zdobycie Piku Lenina 7134m w 2014 roku), Tien shan (Talgar), Kaukaz (Kazbek), wspinaczkę na Matterhorn drogą Lion Ridge, oraz wiele wspinaczek wielkościanowych, m.in.: King Kong Koral (VI+) i Stufenrib (VI) w Hollental’u, Punsola Reniu (6c+) w Montserrat, Diedro Martini (V+) w Valle del Sarca/Arco, Diplomarbeit (6+) na Traunstein.

Grzegorz uskutecznia wspinanie w Tatrach Polskich i Słowackich na drogach sportowych jak i klasycznych, ma opatentowane kilka swoich autorskich wariantów. Najwyższe ściany zdobywał w Alpach na ponad 1200m ścianach. Z wielkich ekspedycji wymienić może Elbrus na nartach oraz Kazbek. Grzegorz uwielbia narty free, skiaplinizm jak róznież biegi górskie.

Gór nauczyliśmy się w naszych najpiękniejszych Tatrach, najwięcej na wschodnim Mnichu i Zamarłem Turni latem oraz na Granatach, Kościelcu i Kozim Wierchu zimą. Poza wspinaniem mogłeś nas wielokrotnie spotkać na trekkingach z przyjaciółmi w przeuroczych Beskidach, magicznych Bieszczadach. Zawsze mamy coś niepopularnego do powiedzenia i zaczytujemy się zebraną kolekcją książek z serii Naokoło Świata.

Góry są piękne, a w połączniu ze wspinaczką pozwalają najpełniej doświadczać przyrodę – popularyzujemy tę ideę, góry i to co nam dają. Obaj razem i oddzielnie mają za sobą całą serię prelekcji o górach i podróżowaniu w mało znanych rejonach świata. Jakub prowadzi blog o wspinaniu w Pamirze, natomiast Łukasz wprowadza chętnych w świat wspinania w warszawskiej Szkole Alpinizmu w Pionie. Zabiegamy o honorowy patronat Ambasady Polskiej w Iranie oraz Ambasady Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie dla wyprawy na Bisotun.

Planowany termin to 11.10.2015 – 2.11.2015.

11.10 – Wylot samolotem z Warszawy do Teheranu oraz nocleg

12.10 – Wylot z Teheranu do Kermanszah

12.10 – Spotkanie z lokalnym środowiskiem wspinaczem w celu uzupełnienia informacji.

13.10 – 24.10 Akcja górska w wytyczeniu nowej drogi im. Jurka Kukuczki

24.10 – 29.10 Zapasowy czas na akcję górską

30.11 – 2.11 Odpoczynek i powrót do Polski

Kosztorys:

Przeloty Polska- Iran, Iran-Polska 7500zł

Przeloty Teheran-Kermanszah, Kermanszah-Teheran – 900zl

Transport ‘pod ściankę’, lokalne usługi (ładowanie wiertarek), żywność – 750zł

Ubezpieczenie - 750zł

Wizy do Iranu 3x50 euro – 600zł

Namiot dobule portaledge 2500 zł

Sprzęt wspinaczkowy (1500zł)

- liny poręczone (500m)

- wiertarka (x2), wiertła, kotwy, spity, akumulatory

- uzupełnienie sprzętu wspinaczkowego (haki, kości, frendy, 2x małpy) Tabliczka upamiętniająca Jurka Kukuczkę – 200zł

Szczegółowy projekt wyprawy w formacie PDF dostępny TUTAJ

Chcesz wziąć udział w konkursie i zagrać o 10 000zł na wyprawę swoich marzeń? Tutaj znajdziesz więcej szczegółów!

Konkurs "Łap (za) dyszkę" 2015 - wygraj 10 000zł i zrealizuj wyprawę swoich marzeń!

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10148
  • Odsłon artykułów: 28574149
  
  ';