Meduza 2015

Kategoria: Konkursy / Zakończone

Jaskina Đalovida Pedina jest najdłuższą jaskinią Czarnogóry, liczącą sobie ponad 11km długości korytarzy. W minionych latach nasi czescy koledzy, działając systematycznie od 2003r, odkryli prawie 2 km nowych korytarzy, ukrytych za 1. i 2. syfonem. Ogólny plan jaskini można zobaczyd na poniższym rysunku.


Meduza 2015

Meduza 2015

Sformułowano cele wyprawy:

nurkowanie w 3-cim syfonie i eksploracja partii za syfonami – strona czeska dokooczenie kartowania znanej części jaskini – wspólnie
wykonanie dokumentacji fotograficznej wysokiej jakości– strona polska

Ponieważ zrealizowanie celów w tak rozległej jaskini jest niezmiernie skomplikowane logistycznie, wyodrębniliśmy kilka niezależnie działających ekip:
- ekipa nurków-eksploratorów – miejscem ich działao będą partie za syfonami, a ich zadaniem będzie odkrycie dalszej części jaskini, przypuszczalnie znajdującej się za 3. syfonem.
- ekipa od zadao specjalnych – główne zadanie specjalne to opróżnienie 1. syfonu przy użyciu motopompy. Niemniej przydadzą się też podczas innych, nieoczekiwanych zwrotów akcji…
- dwie ekipy kartografów – będą mierzyd znane części jaskini. Pierwsza ekipa uda się głównym ciągiem w kierunku syfonów (ok. 5km jaskini), a druga zmierzy pozostałe partie (ok. 3km).
- ekipa fotograficzna – całkowicie niezależna grupa, której zadaniem będzie ukazanie piękna tej czarnogórskiej jaskini szerszej widowni!

Jako że najważniejsze zadanie – eksploracja za syfonami – jest najtrudniejsza i najbardziej niebezpieczna, a sprzęt nurkowy niezbędny do jej realizacji jest ciężki i nieporęczny, wszyscy uczestnicy wyprawy będą brali udział w jego transporcie w jaskini.

Szczegółowy projekt wyprawy w formacie PDF dostępny TUTAJ

Chcesz wziąć udział w konkursie i zagrać o 10 000zł na wyprawę swoich marzeń? Tutaj znajdziesz więcej szczegółów!

Konkurs "Łap (za) dyszkę" 2015 - wygraj 10 000zł i zrealizuj wyprawę swoich marzeń!

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10033
  • Odsłon artykułów: 27700902
  
  ';