Właśnie ukazał się pierwszy zestaw pytań w naszym konkursie z wiedzy o górach, w którym do wygrania mamy m.in. kurs skałkowy. Pełny regulamin konkursu znajduje się tutaj. Wszelkie pytania/wątpliwości prosimy kierować na forum dyskusyjne Portalu Górskiego www.jkw.pl. Odpowiedzi na zestawy pytań przesyłamy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Poniżej prezentujemy prawidłowe odpowiedzi na pytania z pierwszego zestawu. Maksymalna liczba punktów była przyznawana za szczegółową odpowiedź. W przypadku odpowiedzi bardziej "ogólnych", ale także prawidłowych - przyznawane będą punkty cząstkowe. Wkrótce opublikujemy ranking punktów po pierwszej turze.

1. Podaj nazwy zaznaczonych punktów.

JKW Zagadka 1A m

Odpowiedzi:

1) Czarny Mięguszowiecki Szczyt
2) Wołowiec Mięguszowiecki (wierzchołek środkowy)
3) Tylkowa Turniczka
4) Żabi Koń
5) Rysy (wierzchołek pd.-wsch)

2. Podaj nazwy zaznaczonych punktów.

JKW Zagadka 1B m

Odpowiedzi:

1) Skrzyniarki - Gankowa Kopa
2) Głęboki Worek (górna część Doliny Głębokiej)
3) Mały Łysiec

3. W latach 30-tych, w willi o nazwie "Florida", w Zakopanem, mieszkała pewna bardzo znana i ważna dla Tatr rodzina - rodzice i ich czworo dzieci. Najstarszy syn był znanym i cenionym lekarzem, pełniącym kierownicze funkcje w zakopiańskich sanatoriach.

Jakie były imiona i nazwisko rodziców oraz imię owego syna-lekarza? Jaki jest adres (ulica i numer domu) tej willi?

Odpowiedź:

Rodzice: Marta i Michał Paryscy,

Dziecko: Edwin Paryski (najstarszy, znany lekarz),

adres: ul. Chałubińskiego nr 17

4. "Tego wieczora nie wiedziałem, że moje rękawice będą wskazówką, dowodem na to, że zdobyliśmy szczyt. Wiedziałem tylko, że wielcy ludzie chcą na wszystko dowodów. Felix i Peter znaleźli rękawice dzień później - kawałek filcu, pomyśleli pewnie - ale nie chcieli przypisać go jednoznacznie nam. Tylko dlatego trafili się później ludzie, którzy wątpili w nasze zdobycie szczytu. Również dlatego, że zaginęły wszystkie zdjęcia ze szczytu." - to fragment relacji ze zdobycia przez dwóch himalaistów jednego z ośmiotysięczników (trawers góry).

Podaj nazwę góry i powód dla którego zaginęły zdjęcia ze szczytu.

Odpowiedź:

Nanga Parbat. Pierwsze trawersowanie góry dokonane przez braci Reinholda i Güntera Messnerów. Günter zaginął podczas zejścia - miał przy sobie aparat.

5. Który z poniższych rejonów wspinaczkowych oferuje wspinanie w zlepieńcu?

a) Góra Zborów (okolice Podlesic, województwo śląskie),

b) Kamieniec (Odrzykoń koło Krosna, województwo podkarpackie),

c) Jaroniec (okolice Zakopanego),

d) Pasterskie Skały (Idzików, województwo dolnośląskie),

Odpowiedź:

Pasterskie Skały

Zestaw pytań numer 1