zestaw 4Właśnie ukazał się szósty zestaw pytań w naszym konkursie z wiedzy o górach, w którym do wygrania mamy m.in. kurs skałkowy. Pełny regulamin konkursu znajduje się tutaj. Wszelkie pytania/wątpliwości prosimy kierować na forum dyskusyjne Portalu Górskiego www.jkw.pl. Odpowiedzi na zestawy pytań przesyłamy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

ZESTAW 6

Z powodu zbliżających się świąt na odpowiedzi na ten zestaw będziemy czekać do poniedziałku 9 kwietnia, do godziny 23:59. Odpowiedzi wraz z danymi osobowymi prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Punktacja

Zestaw składa się z 5 pytań. Za komplet prawidłowych odpowiedzi można maksymalnie uzyskać 17 punktów. Każdemu pytaniu odpowiada następująca ilość punktów:

1. Zagadka fotograficzna łatwa - 2,5pkt (po 0,5pkt za każdy punkt fotograficzny).

2. Zagadka fotograficzna trudna - 4,5pkt (po 1,5pkt za każdy punkt fotograficzny).

3 i 4. Pytanie z historii Tatr - po 3pkt.

4. Pytanie z tematyki wspinaczkowej - 4 pkt.

1. Podaj nazwy zaznaczonych punktów.

JKW Zagadka 6A m

Odpowiedź:

1) Skrajna Liptowska Turnia

2) Ostra

3) Teriańska Przełęcz Wyżnia

4) Furkot

5) Leskowska Przełączka 

2. Podaj nazwy zaznaczonych punktów.

JKW Zagadka 6B m

Odpowiedź:

1) Durny Szczyt

2) Pośredni Zębaty Przechód (na Drodze Jordana)

3) Poślednia Turnia 

3. Podać oryginalny (słowacki) tytuł, rok premiery oraz nazwisko reżysera znanego ("kultowego") czechosłowackiego filmu fabularnego, którego akcja rozgrywała się w tatrzańskim schronisku, a zasadniczy wątek był "miłosny". Rok później nakręcona została "kontynuacja" tego filmu,  która również cieszyła się w Czechosłowacji wielkim powodzeniem. Parę lat później nakręcono trzeci film nawiązujący do tych dwóch, w skutek czego powstał rodzaj filmowej "trylogii". Dla ułatwienia: w kręceniu filmu brali udział znani słowaccy taternicy, m.in.: Ivan Gálfy, Ivan Urbanovič, Ladislav Šedivý,  Bernát Jamnický, Pavol Vavro i Otto Radek. Uwaga: WET podaje błędną datę premiery tego filmu!

Odpowiedź:

"Medená veža", 1970, reżyseria Martin Hollý jr

4. W polskich nazwach kilku obiektów tatrzańskich pojawia się przymiotnik, który wydaje się (tzw. etymologia ludowa) pochodzić od popularnej rośliny, "kopru" (Przednie Koperszady, Zadnie Koperszady, Dolina Koprowa, Koprowy Szczyt), który w Tatrach nie występuje [taką hipotezę podaje nawet WET!].  Faktycznie nazwy te pochodzą od oryginalnych nazw gwarowych niepolskich. Od nazwy czego konkretnie oraz od jakiego dialektu i jakiego języka nazwy te pochodzą? Jak to "coś" poprawnie nazywa się w tymże języku, a jak w jego dialekcie?

Odpowiedź:

Nazwa pochodzi od miedzi, która po niemiecku nazywa się "Kupfer", ale w dialekcie sipskoniemieckim (Zipserdeutsch) nazywa się "Kopper"/"Koper"; w rejonach tych dawniej wydobywano/poszukiwano rudy miedzi.

5. Zdjęcie poniżej przedstawia jedną z legendarnych postaci polskiego wspinania sportowego. Proszę podać:

a) imię i nazwisko tej osoby,

b) stary lecz nadal używany w środowisku pseudonim,

c) jaki był jego najlepszy wynik na międzynarodowych zawodach - prosze podać nazwę miejscowości, zajęte miejsce oraz rok w którym odbyły się te zawody,

d) jedna z legendarnych dróg jego autorstwa (znajduje się pod Krakowem) jest "posądzana" o to, że była to pierwsza na świecie droga w stopniu 8b. Proszę podać nazwę tej drogi.

konkurs m

Odpowiedź:

a) Piotr Korczak;

b) "Szalony", "Szaleniec";

c) 4 miejsce w Madonna di Campiglio, 1990 r.;

d) Chomeini.

Zestaw pytań numer 1