zestaw 7Zapraszmy do zapoznania się z zestawem zagadek numer 7. Tak jak zwykle czekają na Was dwie zagadki fotograficzne, pytanie z historii Tatr, litereatury górskiej oraz pytanie o tematyce wspinaczkowej. Pełny regulamin konkursu znajduje się tutaj. Wszelkie pytania/wątpliwości prosimy kierować na forum dyskusyjne Portalu Górskiego www.jkw.pl. Odpowiedzi na zestawy pytań przesyłamy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

ZESTAW 7

 

Na prawidłowe odpowiedzi czekamy do niedzieli 15 kwietnia, do godziny 23:59. Odpowiedzi wraz z danymi osobowymi prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Punktacja

Zestaw składa się z 5 pytań. Za komplet prawidłowych odpowiedzi można maksymalnie uzyskać 16 punktów. Każdemu pytaniu odpowiada następująca ilość punktów:

1. Zagadka fotograficzna łatwa - 2,5pkt (po 0,5pkt za każdy punkt fotograficzny).

2. Zagadka fotograficzna trudna - 4,5pkt (po 1,5pkt za każdy punkt fotograficzny).

3. Pytanie z historii Tatr -  3pkt.

4. Pytanie z literatury górskiej - 3 pkt.

4. Pytanie z tematyki wspinaczkowej - 3 pkt.

1. Podaj nazwy zaznaczonych punktów.

JKW Zagadka 7A m

Odpowiedź:
1) Szczyt
2) Cielęciarki (jeden z wierzchołków)
3) Brestowa Kopa (Szczerba) / Mała Brestowa Kopa (WET)
4) Zuberski Wierch
5) Palenica Jałowiecka

2. Podaj nazwy zaznaczonych punktów.

JKW Zagadka 7B m

Odpowiedź:

1) Zachodnia Turnia nad Żabią Przełęczą / Skrajna Klimkowa Baszta
2) Innominata / Pośrednia Turnia nad Żabią Przełęczą / Pośrednia Klimkowa Baszta
3) Rysy (wierzchołek graniczny, in.wierzchołek pn.-zach. )

3. Podczas trzech austro-węgierskich kartowań Tatr, przeprowadzonych w z grubsza latach 1763-85 ("Erste Aufnahme"), 1819-23 ("Zweite Aufnahme") oraz 1876-97 ("Dritte Aufnahme") za poziom zerowy (=poziom morza) uznano poziom średni mareografu w pewnym znanym portowym mieście. A za południk zerowy uznano południk przechodzący przez pewne miejsce. Jakie to było miasto i jakie miejsce, przez które przechodził południk zerowy?

Odpowiedź:

chodzi o mareograf w Trieście, na wybrzeżu Adriatyku oraz o miejscowość Ferro/El Hierro na Wyspach Kanaryjskich, ok. 17 stopni 39 minut 46 sekund na wschód od Greenwich; w rzeczywistości, wskutek ówczesnego błędu pomiaru ustalona została długość geograficzna wschodnia Paryża na dokładnie 20 stopni 0 minut 0 sekund.

4. "Romans z wielką ścianą nigdy nie jest szybkim numerkiem" - kto jest autorem tych słów?

Odpowiedź:

Tomasz Hreczuch

5. Pierwszą drogę o trudnościach "szóstkowych" (VI. "sechste grad") w Tatrach pokonała dwójka znanych polskich taterników w Tatrach  Polskich latem roku 1926. Podać imiona i nazwiska tych taterników oraz drogę jaką przeszli.

Odpowiedź:

Mieczysław Szczuka (1898-1927), Jan Kazimierz Dorawski (1899-1975), wsch. ściana MSW, droga WHP 892D, 20.VII.1926