zestaw 8Właśnie ukazał się ósmy zestaw pytań w naszym konkursie z wiedzy o górach, w którym do wygrania mamy m.in. kurs skałkowy. Pełny regulamin konkursu znajduje się tutaj. Wszelkie pytania/wątpliwości prosimy kierować na forum dyskusyjne Portalu Górskiego www.jkw.pl. Odpowiedzi na zestawy pytań przesyłamy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

ZESTAW 8

 

Na odpowiedzi czekamy do niedzieli 22 kwietnia, do godziny 23:59. Odpowiedzi wraz z danymi osobowymi prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Punktacja

Zestaw składa się z 5 pytań. Za komplet prawidłowych odpowiedzi można maksymalnie uzyskać 16 punktów. Każdemu pytaniu odpowiada następująca ilość punktów:

1. Zagadka fotograficzna łatwa - 2,5pkt (po 0,5pkt za każdy punkt fotograficzny).

2. Zagadka fotograficzna trudna - 4,5pkt (po 1,5pkt za każdy punkt fotograficzny).

3 i 5. Pytanie z historii Tatr - po 3pkt.

4. Pytanie z literatury górskiej - 3pkt.

1. Podaj nazwy zaznaczonych punktów.

JKW Zagadka 8A m

Odpowiedź:

1) Gerlachowska Kopa
2) Lawinowy Szczyt
3) Zasłonista Turnia
4) Batyżowiecki Mnich
5) Kaczy Szczyt

2. Podaj nazwy zaznaczonych punktów.

JKW Zagadka 8B m

Odpowiedź:

1) Ząb Motyki
2) Mały Lodowy Szczyt
3) Wąska Turnia

3. Wybitny modernistyczny artysta plastyk, z poglądów komunista. Początkowo malował wielkie wizerunki Chrystusa. Ranny w pojedynku (na pistolety) z bardzo znanym krytykiem, za pamflet na manifest artystyczny jego przyjaciela. Ważną rolę w ewolucji jego twórczości odegrał rosyjski konstruktywizm. Był także jednym z pionierów fotomontażu. Znał się m. in. z Majakowskim, Bablem, Strawińskim, Erenburgiem, przyjaźnił się z Ireną Krzywcką. Dla leczenia się z gruźlicy wyjechał do Zakopanego w wieku 26 lat. Tu zaczął się wspinać i został jednym z najwybitniejszych taterników swojego pokolenia, o wielkim talencie wspinaczkowym. Zmarł bardzo młodo, po bardzo krótkiej, acz niezwykle intensywnej i wyjątkowej karierze taternickiej, w wieku niespełna 30 lat, w górskim wypadku. Jego dorobek artystyczny w dużej mierze przetrwał dzięki jego życiowej partnerce, gdyż sam o niego zupełnie nie dbał (wiele dzieł zniszczył). Podać jego imię i nazwisko oraz imię i nazwisko jego życiowej partnerki. Uwaga: WET podaje błędną datę jego urodznia!

Odpowiedź:

Mieczysław Szczuka (1897-1927), jego życiowa partnerka to Teresa Żarnowerówna (1895-1950)

4. "Trzej przyjaciele analizowali drogi osuwających się kamieni i aktywność lodospadu. Dyskutowali nad strategią wspinaczki. Wreszcie [...] zdecydowali się ruszyć w góry. Spędzili 6 dni na coraz bardziej stromej skale, która ciągle się zmieniała: od kruchego piaskowca piaskowca po bloki z granitu. [...] Musieli wykazać się kreatywnością. Każdego dnia, kiedy słońce ogrzewało północną ścianę, lód spajający niewiarygodnie kruchą skałę rozpuszczał się uwalniając potoki potoki kamieni. Wyruszali więc dopiero popołudniem, kiedy robiło się spokojniej. Mimo, że tak późno rozpoczynali wspinaczki, utalentowane trio przemierzało średnio 12 wyciągów na dobę. Po trzech dniach w ścianie zebrali się  by omówić dalszą drogę. Policzyli haki [...]. Zostało ich kilka, wystarczająco dużo aby kontynuować wspinaczkę, ale zbyt mało, żeby zjechać na dół. [...] Ostanie 700 metrów lodu pokrywał skomplikowany labirynt podstępnyc, chwiejnych  i przewieszonych seraków. Sforsował je w efektowny sposób Alex. Zakończona sukcesem niebezpieczna 60-wyciągowa wspinaczka była jedna z najbardziej imponujących dróg pokonanych w tamtych czasach w (szeroko rozumianych) Himalajach. To zachęciło ich do podjęcia następnego wyzwania, rok później - tym razem w Indiach. "
Kto wchodził w skład zespołu i jaki szczyt zdobyto?

Odpowiedź:

Kohe Bandaka (6843 m) ( Hindukusz): I wejście 2200-metrową północno-wschodnią ścianą: Wojciech Kurtyka, John Porter i Alex Mac Intyre, 09-14.08.1977

5. Za pierwsze "oficjalne" przejście "piątkowej" ("nadzwyczaj trudnej") drogi w Tatrach uważa się zdobycie niewielkiej (140 m wysokości) pd. ściany Zamarłej Turni dnia 23.VII.1910 r. (WHP 159) przez zespół: Henryk Bednarski, Józef Lesiecki, Leon Loria i Stanisław Zdyb. Jednak, o cały rok wcześniej trudności "piątkowe" zostały pokonane przez Polaków aż trzykrotnie, z czego dwukrotnie po węgierskiej stronie Tatr. Przejście z Tatr Polskich zakończyło się ostatecznie wycofem, natomiast pozostałe dwa określono mianem wariantów do istniejących już dróg. W przypadku tych dwóch ostatnich przejść proszę podać niezależnie dla każdego następujące informacje: imiona i nazwiska wspinaczy, ścianę, nazwę drogi oraz datę przejścia.

Odpowiedź:

1)

Zespół: Roman Kordys, Aleksander Znamięcki
Miejsce: północna ściana Jaworowego Szczytu
Droga: Martin-Komarnicki
Data: 13.08.1909

2)

Zespół: Ignacy Król, Mariusz Zaruski
Miejsce: południowa ściana Ostrego Szczytu
Droga: Häberleina
Data: 21.08.1909