Zapraszamy do oglądania wystawy, prezentującej fotografie Stanisława Ignacego Witkiewicza ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

W Warszawie w Łazienkach Królewskich można oglądać fotografie Witkacego od 1 do 30 września. Wstęp jest wolny.

Eksponowane zdjęcia tworzą trzy grupy tematyczne: "Pasje Stanisława Ignacego Witkiewicza", "Ojciec i syn" oraz "Rodzina i przyjaciele". Fotografie pochodzą z lat 1898-1913 i zostały wybrane z ponad 250 negatywów i pozytywów znajdujących się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Chociaż powstało wiele publikacji o Witkacym, odbywają się wystawy i sesje naukowe poświęcone jego twórczości, to w powszechnej świadomości ciągle funkcjonuje on jako "wariat z Krupówek", hulaka, pijak, narkoman i dziwak. "Mamy nadzieję, że wystawa zmieni to podejście i pozwoli odkryć prawdziwe oblicze demonicznego fotografa" - podkreślają organizatorzy ekspozycji.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, pseudonim Witkacy, urodził się 24 lutego 1885 r. w Warszawie, zmarł śmiercią samobójczą 18 września 1939 r. we wsi Jeziory na Polesiu (dziś Ukraina). Jego dokonaniami można śmiało obdzielić kilka pracowitych życiorysów.

Organizatorem wystawy jest Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, współpraca: Muzeum Łazienki Królewskie

mat.pras. lazienki-krolewskie.pl