Już w najbliższy weekend (9/10.06) spotkamy się w ramach VIII edycji Otwartych Dni Wspinania. Warto jeszcze raz przypomnieć sobie sylwetki prelegentów. W tym roku jest to silnie kobiecy skład, z racji tego, że w Hucisku pojawią się Tamara Lunger, Anna Czerwińska, Aleksandra Dzik i Kinga Ociepka-Grzegulska. O swojej górskiej przygodzie zrealizowanej dzięki marce Bergans of Norway w ramach zeszłorocznego konkursu „Łap (za)dyszkę!” opowiedzą Karolina Jendrysik i Adrian Podżorski.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą Ludwik Wilczyński i Ryszard Gajewski, którzy będą wspominali postać Macieja Berbeki. Zapraszamy serdecznie do udziału w wydarzeniu.

TAMARA LUNGER

TAMARA LUNGER (09.06 o godz. 20:00)

Tamara Lunger to utalentowana himalaistka i skialpinistka urodzona we włoskim Bolzano. Miłośnikom gór nazwa miejscowości pochodzenia Tamary z pewnością kojarzy się z posiadłością innego słynnego himalaisty, Reinholda Messnera. Tamara od roku 2002 regularnie startuje w zawodach skialpinistycznych. Dwukrotnie była Mistrzynią Włoch, wygrywała popularne zawody w Pierra Menta w 2007 i 2008 roku. W 2008 roku wywalczyła również tytuł Mistrzyni Świata na długim dystansie w kategorii młodzieżowej. Już rok później wyruszyła w Himalaje, gdzie stanęła na szczycie Island Peak, a w kolejnym roku na ośmiotysięcznym Lhotse. W roku 2014 dokonała wielkiej rzeczy, gdyż jako druga Włoszka w historii zdobyła K2. Jej wysokogórska działalność nabrała rozpędu pod opiekuńczym okiem Simone Moro. W 2016 roku Tamara uczestniczyła w historycznej, zimowej wyprawie na Nanga Parbat. Wzięła udział w ataku szczytowym, ale niestety musiała zatrzymać się kilkadziesiąt metrów przed wierzchołkiem. Jej partnerzy: Alex Txikon, Simone Moro i Muhammad Ali dokonali wtedy pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat. Ostatniej zimy w towarzystwie Simone Moro, Tamara dokonała pierwszego zimowego wejścia na rosyjską Pobiedę.

ANNA CZERWIŃSKA

ANNA CZERWIŃSKA (09.06 o godz. 19:00)

Anna Czerwińska urodziła się w Warszawie. Jest znaną polską taterniczką i alpinistką. Z wykształcenia jest doktorem nauk farmaceutycznych. Wspinała się od 1969 roku, działając głównie w samodzielnych zespołach kobiecych, w których przeszła wiele wybitnych dróg w Tatrach (diretissima Kazalnicy Mięguszowieckiej i Małego Młynarza), Alpach i górach najwyższych. Samotnie, w czasie 7 dni pokonała główną grań Tatr. W Alpach dokonała m.in. pierwszego kobiecego przejścia zimowego północnej ściany Matterhornu w 1978 roku, którą wcześniej również w zespole kobiecym przeszła w letnich warunkach. Czerwińska brała udział w wielu wyprawach w Karakorum. W 1975 znalazła się w pierwszej polskiej kobiecej wyprawie na Gasherbrumy. W roku 1979 dokonała pierwszego wejścia kobiecego na Rakaposhi, wytyczając przy tym nową drogę. W roku 1983 w dwuosobowej wyprawie na Broad Peak dotarła do przedwierzchołka. Wielokrotnie próbowała wejść na K2, m.in. w 1986 roku na nowej drodze "Magic Line". Dotarła do wysokości 8200 m n.p.m. W Himalajach weszła na Nanga Parbat w roku 1985. Kierowała także wyprawami na Makalu w 1988 roku oraz na Kangchenjungę w roku 1990. Wiosną 2000 roku zdobyła Mount Everest, a w październiku stanęła na szczycie Shisha Pangmy. W maju 2001 roku stanęła na szczycie Lhotse, a później dotarła do plateau pod szczytem Cho Oyu. W 2003 roku weszła na Gasherbrum II, a w 2006 roku samotnie na Makalu. Anna Czerwińska jest pierwszą Polką, która weszła na wszystkie szczyty Korony Ziemi. Himalaistka jest autorką wielu książek. Najbardziej znaną serią wydawniczą jest „GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie” (2008), „GórFanka na szczytach Himalajów” (2008), „GórFanka w Karakorum 1979-1986” (2010), „GórFanka powraca w Karakorum” (2011). Publikowała również liczne artykuły o tematyce alpinistycznej. W 2003 roku z okazji 100 rocznicy KW została odznaczona Krzyżem Kawalerskim OOP. Czerwińska jest również członkiem honorowym PZA.

ALEKSANDRA DZIK

KINGA OCIEPKA-GRZEGULSKA (09.06 o godz. 18:00)

Kinga zaczęła wspinać się już w wieku 10 lat. Wraz ze swoim bratem brała udział w wielu zawodach i wyjazdach wspinaczkowych, w których osiągała świetne wyniki. Ma na swoim koncie wiele sukcesów, jak chociażby dwukrotne Mistrzostwo Świata w prowadzeniu. Jednak największą miłością darzy wspinaczkę skałkową. Obecnie jest mamą dwójki dzieci i wciąż udowadnia, że można połączyć pasję i sport z macierzyństwem. Kinga wspina się na najwyższym poziomie i najlepiej czuje się w prowadzeniu dróg bez znajomości. Jej najlepszy wynik to 8a+ OS („Priez pour nous”) i 19 x 8a OS. W 2017 roku powstał o niej film pt. „Mama” w reżyserii Wojciecha Kozakiewicza. Produkcja zdobyła sporo nagród w konkursach filmowych, jak chociażby podczas konkursu filmowego odbywającego się w ramach festiwalu górskiego w Lądku-Zdroju.

KINGA OCIEPKA-GRZEGULSKA

ALEKSANDRA DZIK (09.06 o godz. 17:00)

Aleksandra Dzik pochodzi z Siemianowic Śląskich. Z wykształcenia jest magistrem psychologii i socjologii. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz doktorantką socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ola Dzik to alpinistka młodego pokolenia, przewodnik górski oraz pilot wycieczek. Uprawia narciarstwo wysokogórskie i skiturowe, kolarstwo górskie, turystykę rowerową, rajdy przygodowe oraz biegi. Prowadzi popularne biuro turystyczne o nazwie „BluEmu”. Jako pierwsza Polka stanęła na Piku Pobiedy i zdobyła wszystkie pięć siedmiotysięcznych szczytów byłego ZSRR wymaganych do uzyskania odznaczenia „Śnieżnej Pantery". W roku 2009 dokonała zimowego wejścia na Elbrus w Kaukazie. Rok później uczestniczyła w wyprawie na Nanga Parbat, wówczas szczyt osiągnęli Artur Hajzer, Robert Szymczak i Marcin Kaczkan. W tym samym roku jako pierwsza kobieta ukończyła zawody Elbrus Race na najdłuższej trasie (Extreme), zwyciężając w rywalizacji kobiet z czasem 5:04:41. W 2011 roku weszła na ośmiotysięcznik Gasherbrum II w Karakorum. W roku kolejnym brała udział w wyprawie PZA na szczyt Kongur w Chinach. W roku 2013 była organizatorką i kierowniczką międzynarodowej wyprawy na Nanga Parbat. Wyprawa została niestety przerwana przez atak terrorystyczny, w wyniku którego zginęło 11 osób przebywających w bazie. Aleksandra wspinała się także w rejonie afgańskiego Hindukuszu, gdzie m.in. w 2014 roku uczestniczyła w zimowej wyprawie na Noszak. W roku 2016 weszła na siedmiotysięcznik Kohe Tez, znajdujący się w rejonie nieodwiedzanym przez wyprawy co najmniej od trzydziestu lat. Ponadto ma na swoim koncie zimowe przetrawersowanie Mont Blanc , czego dokonała w roku 2008.

RYSZARD GAJEWSKI

RYSZARD GAJEWSKI (09.06 o godz. 16:00)

Ryszard Gajewski to rodowity Zakopiańczyk. Z zawodu jest mechanikiem. To znany polski taternik, alpinista, himalaista, instruktor alpinizmu PZA i narciarstwa PZN, ratownik TOPR, od 1977 r. przewodnik tatrzański oraz międzynarodowy przewodnik wysokogórski UIAGM IVBV. Do 13 roku życia jeździł na nartach, jednak poważny wypadek na zawodach i półtoraroczny pobyt w szpitalu, a później długa rehabilitacja wykluczyły go z tego sportu. W wieku 15 lat zaczął interesować się górami. Wtedy jego ojciec, także przewodnik i ratownik górski, zabrał go na wspinaczkę północnym filarem Świnicy. Później, przeszkolony przez ojca, działał w górach już na własną rękę. Wspinaniem w Tatrach zajął się w roku 1970. Na swoim koncie ma m.in. powtórzenie trzech dróg na północnej ścianie Kazalnicy Mięguszowieckiej i kilka pierwszych przejść letnich i zimowych, w tym nową drogę na Zadniej Baszcie. W 1977 roku wspinał się w Dolomitach, w 1978 roku w Pamirze, a w roku 1988 w Andach Kolumbijskich i kilkakrotnie w Himalajach. Wziął udział w siedmiu wyprawach w Himalaje, gdzie stanął na szczycie trzech wierzchołków. W kwietniu 1988 roku wspinał się w Andach Kolumbijskich. Był wówczas kierownikiem sześcioosobowej polsko-kolumbijskiej wyprawy, działającej w grupie górskiej Sierra Nevada de Cocuy. Dokonał wejścia nową drogą na Ritta Cuba Blanca. Wyprawa zakończyła się tragicznie. Nagłe oberwanie się fragmentu lodowca sprawiło, że towarzyszący mu Marek Danielak i Jairo Guerrero spadli w przepaść i zginęli. W roku 2009 Ryszard Gajewski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, za wykazaną odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, za działalność w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

LUDWIK WILCZYŃSKI

LUDWIK WILCZYŃSKI (09.06 o godz. 16:00)

Polski taternik i alpinista pochodzący z Koronowa. Jest instruktorem oraz trenerem alpinizmu, a także przewodnikiem wysokogórskim (PSPW IVBV). Ludwik Wilczyński zaczął się wspinać w Tatrach w 1968 roku. Uczestniczył w przejściach nowych dróg na Kościelcu, czy zimowych wariantach dróg na Wielkiej Turni czy Ratuszu Litworowym. Dokonał pierwszego przejścia zimowego drogi Dieskow na zachodniej ścianie Łomnicy. W Alpach przeszedł wiele ważnych dróg, jak np. Directe Americaine na Petit Dru czy Dufour-Frehel na Wielkim Filarze Narożnym Mont Blanc. W roku 1973 wyruszył w Andy Peruwiańskie, gdzie wytyczył nową drogę na Huandoy Oeste. Wilczyński wspinał się też w górach Pamiru i Kaukazu. W Himalajach brał udział w szeregu wypraw. Brał udział w wejściach nowymi drogami na Dhaulagiri (1980) i na Manaslu (1984). Podczas zimowej wyprawy na Kanghenjungę w roku 1986, dotarł na wysokość 7600 metrów. Został odznaczony złotym i srebrnym krzyżem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”.

KAROLINA JENDRYSIK I ADRIAN PODŻORSKI

KAROLINA JENDRYSIK I ADRIAN PODŻORSKI (09.06 o godz. 15:00)

28.07.2017 rozpoczęła się wyprawa "Noshaq 7492 Bergans Expeditions 2017" pod patronatem marki Bergans Poland. Zwycięzcy ubiegłorocznej edycji konkursu "Łap (za)dyszkę" – Karolina Jendrysik i Adrian Podżorski – chcieli upamiętnić w ten sposób 57 rocznice pierwszego wejścia na Noshaq przez Polaków oraz 45 rocznicę zdobycia góry przez Wandę Rutkiewicz, która stanęła na szczycie Noshaqa jako pierwsza Polka i jedna z pierwszych kobiet na świecie. Podczas sobotniego spotkania zaprezentują zebrany podczas wyprawy materiał fotograficzny i opowiedzą o przebiegu wyprawy.