Ruszają 15. Spotkania z Filmem Górskim

Kategoria: Kultura / Festiwale

Tegoroczna, jubileuszowa edycja odbędzie się w dniach 5–8 września. Sercem festiwalu są niezmiennie Tatry i międzynarodowy konkurs filmowy, w ramach którego można zobaczyć filmy o tematyce górskiej z całego świata. Po raz pierwszy w trakcie Spotkań z Filmem Górskim zorganizowane zostaną Mistrzostwa Europy we Wspinaczce Sportowej Małopolska 2019! TPN już od lat wpiera Festiwal. Dla uczestników przygotowaliśmy szereg aktywności, na które serdecznie zapraszamy.

0209spotkania

Strefa dzieci (Park Miejski):

- piątek 6 września
15.00–18.00 – Pszczelarskie warsztaty edukacyjne – prowadzi Marcin Matysek z TPN.
W czasie warsztatów zapoznasz się z tajemniczym światem pszczół, dowiesz się m.in., co to jest i jak powstaje pierzga czy propolis. W oszklonym ulu podejrzysz pracę pszczół. Zrobisz też świecę z węzy pszczelej oraz domki dla owadów.
- sobota 7 września
10.00–15.00 – Zasadź swoje własne drzewko – prowadzi Alina Sidor z TPN.
W trakcie tych warsztatów własnoręcznie wykonasz niepowtarzalną doniczkę z surowców wtórnych, w której bez problemu przeniesiesz do domu otrzymaną od nas sadzonkę.
15.00–18.00 – Rozgrywki na wielkoformatowej planszy MONOPOLY Tatry i Zakopane.
Chcesz zagrać na wielkoformatowej planszy i dosłownie wejść do gry? Zapraszamy! Na młodych uczestników czekać będą drobne upominki od TPN.
- niedziela 8 września
10.00–15.00 – Survivalowe warsztaty małego turysty – prowadzi Tomasz Zając z TPN.
Podczas zajęć dowiesz się na przykład, jak odpowiednio zapakować plecak na długą trasę tatrzańską, w jaki sposób ją zaplanować, gdzie sprawdzić prognozę pogody. Zobaczysz, jakiego sprzętu używają turyści, a jakiego taternicy. Wspólnie zastanowimy się, czy aktywności sportowe mają duży wpływ na przyrodę Tatr.
15.00–18.00 – Rozgrywki na wielkoformatowej planszy MONOPOLY Tatry i Zakopane.
Chcesz zagrać na wielkoformatowej planszy i dosłownie wejść do gry? Zapraszamy! Na młodych uczestników czekać będą drobne upominki od TPN.

Strefa Słowa (Park Miejski)

Przez całą imprezę będziemy obecni w Strefie Słowa. To miejsce, gdzie będzie można poczytać i kupić książki o tematyce górskiej, spotkać się z autorami. TPN zaprezentuje swoją ofertę wydawniczą, również wyjątkowe pamiątki: kubki, torby, chusty buff, tatrzańskie pluszaki i wiele innych.
W niedzielę, 8 września o godzinie 14.30 zapraszamy do Dworca Tatrzańskiego na spotkanie z autorami nagrodzonej w ramach czwartej edycji Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego książki „O drzewach, które wybrały Tatry” – Beaty Słamy i Tomasza Skrzydłowskiego. Książka otrzymała nagrodę specjalną za wyjątkowe walory edytorsko-artystyczne. To nie pierwsze wyróżnienie dla tej publikacji – w maju tego roku Jury 59. Konkursu PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku 2018 pod przewodnictwem dr Agaty Szydłowskiej nagrodziło ją w kategorii książek przyrodniczych, matematycznych i technicznych. Również za walory edytorskie.


Dobroczyńca TPN – gala wręczenia nagród (Kino Sokół)

Ten honorowy tytuł zostanie przyznany po raz czwarty. Uroczyste wręczenie statuetki Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego odbędzie się podczas Gali 15. Spotkań z Filmem Górskim w niedzielę 8 września, o godzinie 12:00 w Kinie Sokół, przy ulicy Orkana 2 w Zakopanem.

Po raz pierwszy honorowe wyróżnienia dla osób, które przyczyniły się do realizacji zadań Parku, dyrekcja TPN przyznała ponad dwadzieścia lat temu, z okazji 40-lecia istnienia instytucji. Medal, bo taką zmaterializowaną formę tego wyróżnienia wybrano, miał być przyznawany przez kapitułę raz do roku, w kolejne rocznice powołania TPN. Pierwszymi osobami, które otrzymały honorowy tytuł Zacnego Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego, byli Zofia i Witold Paryscy.

W roku obchodów 60. rocznicy powstania Parku dyrektor TPN powrócił do tej idei. Od tej pory tytuł Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego ma być przyznawany co dwa lata wybranym osobom lub instytucjom za wybitne zasługi w działalności społecznej, naukowej, edukacyjnej i organizacyjnej na rzecz ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego TPN.

W roku 2015 kapituła tytułem honorowym Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego postanowiła uhonorować: prof. dr. hab. Wiesława Barczyka oraz Józefa Nykę. W 2017 roku tytuł honorowego Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego otrzymali: śp. prof. dr hab. Halina Piękoś-Mirek i prof. dr hab. Zbigniew Mirek oraz prof. dr hab. Stefan Skiba. Laureaci otrzymali statuetki autorstwa Marcina Rząsy.


Więcej o tegorocznych atrakcjach dowiecie się na stronie: www.spotkania.zakopane.pl

źródło: TPN

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10208
  • Odsłon artykułów: 28941738
  
  ';