Ben Moon będzie gościem 17. KFG

Kategoria: Kultura / Festiwale

Krakowski Festiwal Górski to dla wielu przede wszystkim inspiracje. Spotkania z wybitnymi sportowcami i jednocześnie ciekawymi osobowościami, co roku są okazją do nowego spojrzenia na górskie pasje. Słuchamy, podziwiamy, podpatrujemy tych, którzy mogą pochwalić się imponującymi osiągnięciami. Co ich motywuje, pcha na przód i jak dążą do celu. Z festiwalowych sal wychodzimy pełni nowych ambicji i chęci do górskich działań.

Kraków Climbing Award Lifetime Achievement
Tegoroczny laureat Kraków Climbing Award Lifetime Achievement / Krakowskiej Nagrody Wspinaczkowej jest inspiracją dla wielu skalnych wspinaczy. Trzydzieści lat po pokonaniu pierwszego francuskiego 8c, drogi „Agincourt”, jej autor, Brytyjczyk Ben Moon odbierze nagrodę w Krakowie.

1511kfg
Ben Moon będzie gościem 17. KFG fot. arch. Ben Moon 

W ubiegłym roku statuetkę przyznaliśmy Jerry’emu Moffattowi i można powiedzieć, że podczas 17. KFG kolejna nagroda trafi na drugi koniec liny, bo tegoroczny laureat jest wieloletnim partnerem Moffatta.

Ich pionierskie, arcytrudne przejścia skalne wpisały się w historię światowego wspinania sportowego. Lata 80. i początek 90. we wspinaczce bez Moona i jego partnera, nie byłyby tą samą epoką.
W 1990 roku Brytyjczyk przeszedł legendarne Hubble, otwarty projekt w Raven Tor, którą wycenił wówczas na 8c+, ale mówi się dziś o trudnościach zbliżonych do 9a.
Moon odbierze nagrodę w sobotę 7 grudnia na Sali głównej Uniwersytetu Ekonomicznego.
Nagrody za wybitne osiągnięcia w minionym sezonie
Jak co roku, podczas 17. KFG przyznamy także dwie nagrody za osiągnięcia w mijającym sezonie, a ich laureatów ogłosimy podczas festiwalu:
• Krakow Mountain Award / Krakowska Nagroda Górska - za wyczyn roku
• Krakow Climbing Award - Best Season / Krakowska Nagroda Wspinaczkowa - za osiągnięcia w mijającym sezonie
Kraków Mountain Award – Values / Góry Wartości

1511kfg 1
Ben Moon w akcji fot. arch. Ben Moon

Bez współdzielonych przez „ludzi gór” wartości, etyki w działaniu, zasad partnerstwa i wzajemnej pomocy, wspinanie i inne górskie aktywności straciłyby swój szczególny wymiar. Dlatego w tym roku przyznamy jeszcze jedną, wyjątkową nagrodę - Kraków Mountain Award – Values / Góry Wartości. Kto będzie jej laureatem zdradzimy już wkrótce.

Nagrodzeni otrzymają statuetki, zaprojektowane przez artystę rzeźbiarza Jacka Dudka oraz czek na kwotę 4000 zł (Lifetime Achievement - 1000 euro). Głównym partnerem nagród jest Miasto Kraków – Miasto Gospodarz KFG. Nagrodę Góry Wartości wsparł główny sponsor festiwalu – PZU.

17. Karkowski Festiwal Górski
5-8 grudnia 2019 – Kino Kijów.Centrum, Centrum Kongresowe ICE Kraków, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

• Program Festiwalu
• Bilety

Źrodło:
mat.pras. Krakowski Festiwal Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10093
  • Odsłon artykułów: 27992867
  
  ';