Broad Peak: Plan filmowy na zboczach ośmiotysięcznika w Karakorum

Kategoria: Kultura / Film

Jak się kręci film fabularny na wysokości 5600 m n.p.m.? Jednym z niewielu reżyserów znających odpowiedź na to pytanie jest Leszek Dawid, który w górach Karakorum realizował pierwszą część zdjęć do filmu pt. „Broad Peak”. Kolejny etap prac nad opowieścią o polskim himalaiście, Macieju Berbece, ruszył z początkiem września.

Broad Peak: Plan filmowy na zboczach ośmiotysięcznika w Karakorumfot. Dariusz Załuski

Reżyser „Jesteś Bogiem” znów sięga po prawdziwą historię, tym razem przedstawiając zmagania Macieja Berbeki z masywem Broad Peak. W 1988 roku polski himalaista jako pierwszy przekroczył zimą granicę 8 tysięcy metrów w Karakorum. W 2013 roku powrócił na „Szeroki Szczyt”, by spełnić marzenie i zdobyć wierzchołek potężnej góry.

- Opowieść o tamtych zdarzeniach jest pełna napięcia i emocji, dlatego cieszę się, że producenci zaprosili mnie do współpracy przy tym projekcie. Osobiście chciałbym tym filmem opowiedzieć o pewnym paradoksie - mówi Leszek Dawid. Paradoks polega na tym, że siła, która napędza cię do życia, jednocześnie cię niszczy. Nie możesz przed tym uciec, jeśli chcesz iść za głosem swojej pasji. Ta siła nas wzmacnia i nadaje sens naszemu życiu.

Broad Peak: Plan filmowy na zboczach ośmiotysięcznika w Karakorum
fot. Leszek Dawid

W rolę ambitnego wspinacza wciela się Ireneusz Czop, znany m.in. z filmów „Pokłosie”, „Jack Strong” i licznych ról teatralnych.

- Historia Macieja Berbeki jest jedną z najbardziej poruszających i niezwykłych w historii polskiego i światowego himalaizmu, dlatego bardzo się cieszę, że biorę udział w tym projekcie. Zwłaszcza, że „Broad Peak” to przede wszystkim film o wielkiej pasji, a to w ludziach gór najbardziej mnie fascynuje - podkreśla Ireneusz Czop.

Żonę himalaisty, Ewę Dyakowską-Berbekę zagra Maja Ostaszewska, od lat związana z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego, której popularność przyniosły m.in. role w filmach „Body/Ciało”, czy „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”. W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Dawida Ogrodnika (Adam Bielecki), Łukasza Simlata (Krzysztof Wielicki), Piotra Głowackiego (Aleksander Lwow), Tomasza Sapryka (Andrzej Zawada), Macieja Raniszewskiego (Tomasz Kowalski) i Macieja Kuliga (Artur Małek).

Nie sposób szczerze opowiadać o Berbece, nie pokazując prawdziwego Broad Peak. Decyzja o zdjęciach w Karakorum zapadła na wczesnym etapie developmentu, choć ze względów bezpieczeństwa nie była dotąd ogłaszana w mediach.

Broad Peak: Plan filmowy na zboczach ośmiotysięcznika w Karakorum
fot. Leszek Dawid

- Byliśmy przekonani, że zdjęcia do filmu muszą być zrealizowane w miejscach, w których toczyła się ta historia - wspomina jeden z producentów, Dawid Janicki. Wyprawa była bardzo trudna, jednak to, że część ekipy przebywała przez dłuższy czas na wysokości 5 tys. m n.p.m., doda autentyczności naszemu filmowi. Cieszę się, że daliśmy radę, pokonaliśmy własne słabości i przynajmniej w części poczuliśmy się jak himalaiści, o których opowiadamy - dodaje.

Broad Peak: Plan filmowy na zboczach ośmiotysięcznika w Karakorum
fot. Leszek Dawid

Do Karakorum z Warszawy wyruszyło 21 członków ekipy (poza reżyserem m.in. autor zdjęć Łukasz Gutt i odtwórca głównej roli Ireneusz Czop), w Pakistanie dołączyło do nich 250 tragarzy, kucharzy i pomocników. Dzięki nim udało się przetransportować na plan ponad 3 tony bagażu. Wyprawę zabezpieczało ośmiu himalaistów, w tym Jacek Jawień i Dariusz Załuski (obaj brali udział w wyprawach na Broad Peak) oraz dwóch lekarzy GOPR. W przekonaniu o słuszności wyprawy utwierdziło producentów wsparcie rodziny wspinacza.

-Mamy nadzieję, i taką żywiła też nasza mama, że historia naszej rodziny pomoże zrozumieć innym niełatwe decyzje, przed którymi stoją himalaiści i ich bliscy. Cieszymy się, że twórcy filmu konsultują z nami wszystkie ważne decyzje dotyczące tej produkcji i są otwarci na nasze sugestie. Trzymamy kciuki i wspólnie z braćmi nie możemy się doczekać premiery - mówi Krzysztof, najstarszy syn Macieja Berbeki.

Broad Peak: Plan filmowy na zboczach ośmiotysięcznika w Karakorum
fot. Leszek Dawid

„Broad Peak” to pełnometrażowy debiut East Studio, warszawskiego studia produkcyjnego. Inicjatorami powstania filmu jest trójka producentów - Maciej Rzączyński, Dawid Janicki i Krzysztof Rzączyński, którzy zaprosili do współpracy już na wstępnym etapie developmentu reżysera, Leszka Dawida.

Pierwsze spotkanie twórców z publicznością odbędzie się 22 września br. podczas XXIII Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju.

Kooproducentami są TVN S.A. i CANAL+. Film otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie i jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za dystrybucję odpowiada Kino Świat.

Z początkiem września ruszyła kolejna transza zdjęć - w Warszawie, Radomiu i Zakopanem. Premiera planowana jest na marzec 2020 roku. 

Obsada:
Maciej Berbeka – Ireneusz Czop
Ewa Dyakowska-Berbeka – Maja Ostaszewska
Adam Bielecki – Dawid Ogrodnik
Aleksander Lwow – Piotr Głowacki
Krzysztof Wielicki – Łukasz Simlat
Andrzej Zawada – Tomasz Sapryk
Tomasz Kowalski – Maciej Raniszewski
Artur Małek – Maciej Kulig

Twórcy:
Reżyseria – Leszek Dawid
Zdjęcia – Łukasz Gutt
Scenariusz – Łukasz Ludkowski
Producenci – Maciej Rzączyński, Dawid Janicki, Krzysztof Rzączyński
Kierownik produkcji – Małgorzata Wala
Reżyser obsady – Marek Palka
Scenografia – Janusz Mazurczak
Kostiumy – Agata Culak
Dźwięk – Monika Krzanowska/AEROPLAN
Efekty – Szymon Kapeniak/HUMAN ARK
Montaż – Maciej Pawliński
Charakteryzacja – Katarzyna Wilk, Ewa Drobiec
Producent – EAST STUDIO
Koproducenci – TVN, Canal+
Postprodukcja – DI FACTORY
Dystrybucja – Kino Świat
Współfinansowanie – Polski Instytut Sztuki Filmowej
Obsługa PR i marketingowa – albo/albo

---

Maciej Berbeka ukończył Wydział Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Realizował się w malarstwie, grafice i scenografii. Stale współpracował z Teatrem im. S. I. Witkacego w Zakopanem. Był też Ratownikiem TOPR (od 1979), przewodnikiem UIAGM, nauczycielem PLTP im. A. Kenara w Zakopanem. Należał też do (w l. 1982–1986 prezes) Klubu Wysokogórskiego Zakopane. Dokonał pierwszych zimowych wejść na Manaslu (1984, razem z Ryszardem Gajewskim), Czo Oju (1985, razem z Maciejem Pawlikowskim) oraz Broad Peak (5 marca 2013 r.) z Adamem Bieleckim, Tomaszem Kowalskim oraz Arturem Małkiem. Wcześniej był blisko pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak w stylu alpejskim z Aleksandrem Lwowem podczas zimowej polskiej wyprawy na K2 w 1988 r. Tym samym został pierwszym człowiekiem, który zimą przekroczył 8000 m n.p.m. w Karakorum. Zdobył Annapurnę nową drogą – południową ścianą. Był kierownikiem wypraw zimowych na Manaslu i trzech na Nanga Parbat. W 1993 r. zdobył Mount Everest od strony chińskiej.

Leszek Dawid jest autorem wielokrotnie nagradzanych filmów. Jego pełnometrażowy debiut fabularny „Ki” z przebojową Romą Gąsiorowską spotkał się ze znakomitym przyjęciem. Rok później polskie i brytyjskie kina podbiło „Jesteś Bogiem”. Historia legendarnego zespołu hip-hopowego Paktofonika przyniosła wiele nagród oraz uznanie dziennikarzy i widzów (1,5 miliona w polskich kinach). Wyreżyserował serial „Pakt” dla HBO Polska oraz „Nielegalni” na zlecenie NC+ (premiera: jesień: 2018 r.).

Ireneusz Czop jest absolwentem łódzkiej PWSTTViF. Na co dzień pracuje w Teatrze Dramatycznym w Łodzi. Popularność przyniosły mu m.in. role w filmach: „Pokłosie”, „Żyć nie umierać” czy „Jack Strong”.

Maja Ostaszewska to absolwentka krakowskiej PWST. Od 2008 roku związana z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego. Znana m.in. z niezapomnianych kreacji w takich przebojach kinowych jak „Jack Strong”, „Body/Ciało” czy „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”.

East Studio jest studiem produkcyjnym tworzącym filmy od 2010 roku. Dom produkcyjny z powodzeniem rozwija własne projekty filmowe. Ma duże doświadczenie w produkcjach obrazów dokumentalnych, fabularnych, a także reklamowych. Partnerami w East Studio są Maciej Rzączyński, Krzysztof Rzączyński, Paweł Rymarz i Maria Stemplowska-Rymarz. 

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9957
  • Odsłon artykułów: 27266826
  
  ';