Filmy górskie, które pojawiły się ostatnio na festiwalach

Kategoria: Kultura / Film

W 2018 roku na ekranach festiwalowych pojawiło się wiele ciekawych filmów. Wiele z nich otrzymało kilka nagród, co świadczy tylko o tym, że były naprawdę świetne! Podczas festiwali górskich, które odbywają się w Polsce warto skupić się nie tylko na zaproszonych gościach ale także jeżeli festiwal daje taką możliwość to na filmach. Poniżej lista filmów, które zwróciły moją uwagę.

The Mountain – Góra


Ten film zdobył bardzo wiele wyróżnień. Jest to opowieść o tym czym są góry i co stanowią dla jednostki jaką jest człowiek. Na ekranie widzimy migawki z pięknych górskich przeźroczy. Doświadczamy cudownej, wzruszającej muzyki. Całą narrację zaś przejął inspirujący głos Willema Dafoe. Nie zauważysz nawet jak łzy same spłyną ci po policzku podczas oglądania. Ten film wyzwala piękne emocje i choć nie ma w nim fabuły, to po jego zakończeniu odczuwasz pewnego rodzaju ekscytację. Polecam go zobaczyć ze względu na wrażenia emocjonalne a także muzyczne. Głos Dafoe zabiera nas w totalnie inną rzeczywistość.

film1601 1
https://www.cineman.ch/en/movie/2017/Mountain/


Dreamland

Film opowiadający o Macieju Berbece. Jest to dokument Stanisława, syna Macieja. Oprócz bliższego poznania bohatera dowiadujemy się także jak wyglądało życie himalaisty z perspektywy jego syna. W dokumencie możemy usłyszeć także wiele wzruszających wypowiedzi śp. żony Maćka – Ewy, która niedawno zmarła, przegrywając z ciężką chorobą.

film1601 2
http://mok.gniezno.pl/?p=9411

Ten film ma w sobie oprócz elementu dokumentalnego, pewien rodzaj psychodeli – która wciąga nas jeszcze bardziej w tę historię. Bardzo wzruszył widzów. Po zakończeniu wszyscy w ciszy wyszli z filmu, ze spuszczonymi w dół głowami. Film daje mocno do myślenia.

 

Age of Ondra

Film opowiada o czeskim wspinaczu, który dokonał jako jeden z pierwszych trzech najtrudniejszych przejść sportowych na świecie La dura dura, The Change, oraz Vasil Vasil. Autor licznych powtórzeń takich ekstremów jak Golpe de Estado, La Rambla, czy Action Directe. Widz ma szansę poznać bardzo specyficzną osobowość Adama. Zostaje onaw tym filmie rozłożona wręcz na części pierwsze. Adam przykładowo swoje przejścia ćwiczy nie tylko na ściance, a także na … dywanie. Ma bardzo specyficzny sposób bycia.

film1601 3
https://reel-rock.eu/en/programm/age-of-ondra/

Jest inny ale jednocześnie bardzo lubiany. Jego determinacja i odmienność łączą się tworząc dynamit. Myślę, że jest za skromny, choć ma to swój urok. Warto obejrzeć film o tak niesamowitym człowieku.

 

Zabardast

Film opowiadający o ski-alpiniźmie. Grupa młodych mężczyzn wybiera się w podróż życia do Karakorum by zjechać z wysokich gór na nartach oraz snowboardzie. Podczas filmu będziesz zasłaniać oczy, czuć przyśpieszenie bicia serca a także uznasz, że to co robią ci młodzi ludzie jest niemożliwe, nieludzkie, szalone, irracjonalne, niebezpieczne. A zarazem pasjonujące, przerażające, piękne, wzruszające!

film1601 5
https://www.almofilm.com/en/documentaries/

Całość oparta jest o piękną narrację przedstawioną w formie dziennika. Poznamy tu nie tylko niezwykłą historię chłopaków ale cały wachlarz ich przeżyć. Jakbym miała określić emocje jakie towarzyszyły mi podczas oglądania filmu to na pewno czułam, że serce biło mi na pewno szybciej, chwilami byłam przerażona ale także niesamowicie wzruszona.

 

Runcamino

Film Adriana Dmocha opowiadający historię Roberta Celińskiego – biegacza, który bierze udział w górskich maratonach, łącznie z tym najtrudniejszym w Himalajach – Tenzing Hillary Everest Marathon. Tym razem Dmoch pokazuje Roberta w całkiem innej odsłonie. Jego zadaniem jest przebiegnięcie Damino Norte, gdzie jego celem jest dotarcie do Santiago de Compostela. Robert pokonuje trasę w 17 dni i przebiega 835 km! A Dmoch jedzie za nim na rowerze dokumentując krok po kroku. Mimo, że w filmie nie ma gór to wiemy, że Robert jest bardzo z nimi związany. Ta historia to nie tylko bieg, to piękne duchowe przeżycie Roberta.

film1601 6
https://poznan.carpe-diem.events/calendar/8986562-runcamino-pokaz-w-poznaniu-18-grudnia-at-kino-rialto/

Gdzie wraz z Adrianem tworzą cudowną opowieść o codzienności. O tym jakie mamy podejście do Boga, do samych siebie, jakie mamy w życiu priorytety i jak ważni są dla nas nasi bliscy. Na sali zapadła cisza podczas projekcji. Wiele osób płakało, było słuchać szloch i wzruszenie. Ta opowieść była dla mnie jednym z piękniejszych przeżyć jakich doznałam podczas oglądania filmu. Każdemu z całego serca polecam Runccamono.

 

Mama

Znany film Wojtka Kozakiewicza o Kindze Ociepce–Grzegulskiej nadal górował na festiwalach górskich i zdobył kolejne nagrody. Film ma charakter dokumentalny. Jest to bardzo ciekawa opowieść o łączeniu pasji z macierzyństwem. Wspinaczka wymaga wielu wyrzeczeń. Kinga pokazuje, że mimo wszystko można w wielu kwestiach pójść tu na kompromis. Nie jest to łatwe, ale nie jest niewykonalne.

film1601 7
http://www.arkacanarias.org/pl/wydarzenia/projekcja-filmu-mama-rez-wojtek-kozakiewicz

Cała aranżacja dokumentu, a także muzyka i sama historia Kingi wprowadza nas w taki ciepły nastrój. Warto walczyć o swoją pasję, ale także najbliższych. Mimo wielu trudów, które Kinga spotkała na swojej drodze bohaterka pokazuje nam jak silną jest kobietą. Film szczególnie na końcu bardzo wzrusza. Warto go obejrzeć, szczególnie jeżeli się wspinacie i macie dzieci.

Wykaz filmów jaki wam przedstawiłam łączy jedno – emocje. Będą wam na pewno towarzyszyć podczas oglądania. Obok tych filmów nie da się przejść obojętnie. Warto je obejrzeć lub do nich wrócić. Wierzę w coś takiego, że dana historia może na nas wpłynąć. Życzę miłego oglądania!

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium Podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9951
  • Odsłon artykułów: 27253048
  
  ';