Akcja filmu rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugą górę świata. Grupa kilkunastu wspinaczy, pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, próbuje dokonać historycznego wejścia na szczyt. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach kolejne zespoły przygotowują drogę rozwieszając liny i docierają do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod szczytem Nanga Parbat na zawsze. Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę.

Upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie odizolowanej fizycznie od świata grupy. Dodatkowe napięcie wprowadza ogólna dostępność Internetu oraz niezwykła medialność wyprawy.

FESTIWALE

Millenium Docs Against Gravity, 2019
Krakowski Festiwal Filmowy, 2019

REŻYSER
DARIUSZ ZAŁUSKI

Dariusz Załuski urodził się 4 sierpnia 1959 roku w Warszawie. Jest polskim alpinistą, himalaistą, taternikiem, a także reżyserem, scenarzystą i fotografem. Zdobył pięć ośmiotysięczników, w tym K2 oraz (dwukrotnie) Mount Everest. Załuski tworzy głównie dokumenty o tematyce górskiej. Jego przygoda z filmem górskim rozpoczęła się w 1997 roku od kręcenia zdjęć na ostatniej wyprawie kierowanej przez Andrzeja Zawadę. Obecnie ma na swoim koncie kilkanaście filmów dokumentujących wyprawy górskie, których bohaterami jest wielu czołowych polskich i zagranicznych himalaistów.

Filmografia:
2019 Ostatnia góra
2015 Lago de los Polacos  
2013 Two on K2
2010 Bieg Kukuczki
2008 Moje Camino
2006 Everest. Przesunąć horyzont
2004 Ciao Martina

2609ostatnia

UCZESTNICY WYPRAWY

KRZYSZTOF WIELICKI
Kierownik wyprawy

Jest jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów. Jako piąty człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. W lutym 1980 roku wraz z Leszkiem Cichym dokonał pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Jako pierwszy wszedł także na Broad Peak (samotnie; pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik w ciągu doby), Kanczedzongę (z Jerzym Kukuczką) oraz Lhotse (samotnie). Od 2002 roku zajmuje się kierowaniem zimowymi wyprawami, pierwszą była wyprawa na K2. W 2007 roku próbował zdobyć Nanga Parbat.
W 2013 roku był kierownikiem ekspedycji na Broad Peak. W 2018 r. kierował kolejną próbą pierwszego zimowego wejścia na K2.
Za swoje zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Księżnej Asturii, zwaną Hiszpańskim Noblem za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportu. Nagroda jest przyznawana od 1987 roku. Odebrali ją m.in. Siergiej Bubka, Rafael Nadal czy Iker Casillas.


JANUSZ GOŁĄB
Kierownik sportowy wyprawy

Alpinista i himalaista, wspina się od 1985 roku. Pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (2012, wraz z Adamem Bieleckim). W 2014 roku w lipcu zdobył K2.
Członek legendarnego tzw. „Wunder team”, który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu, jak np. zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. Na jego koncie nie brakuje też ekstremalnych wspinaczek na Alasce i Grenlandii. 25 kwietnia 2015 prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Janusza Gołąba Złotym Krzyżem Zasługi „za zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie”.

2609ostatnia 1

PIOTR SNOPCZYŃSKI

Kierownik bazy

Jest alpinistą, himalaistą, brał udział w wielu wyprawach na szczyty ośmiotysięczne, w tym w ekspedycjach Andrzeja Zawady. W latach 1998-2002 był wiceprezesem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Latem 2014 r. wziął udział w narodowej wyprawie na K2, zorganizowanej przez Polski Związek Alpinizmu w ramach programu „Polskie Himalaje”. W górach wysokich był na ponad 20 wyprawach, w tym trzech zimowych.


ADAM BIELECKI

Taternik, alpinista, himalaista. W 2000 roku w wieku 17 lat jako najmłodszy na świecie dokonał samotnego wejścia w stylu alpejskim na Chan Tengri (7010 m n.p.m.). Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. Autor blisko 100 wejść wspinaczkowych w Tatrach i Alpach zarówno latem jak i zimą. Lider kilkudziesięciu wypraw w góry Azji, Afryki, Europy i obu Ameryk. Jako pierwszy zdobył zimą Gaszerbrum I (2012, z Januszem Gołąbem) oraz Broad Peak (2013 z Arturem Małkiem, Maciejem Berbeką i Tomaszem Kowalskim). W 2019 roku otrzymał Nagrodę David'a A. Sowels'a przyznaną przez American Alpine Club za akcję ratunkową na Nanga Parbat zimą 2018, wraz z Denisem Urubko, Piotrem Tomalą i Jarosławem Botorem.


MACIEJ BEDREJCZUK

Taternik, alpinista, wspinacz sportowy, ekiper. Wspinał się w Alpach na północnych ścianach Grandes Jorasses, Materhorn, Eiger. Pokonał w Gruzji w stylu alpejskim trudne drogi na zachodniej ścianie Uszby i północnej Czatyn Tau. Uczestnik eksploracyjnej wyprawy do doliny Lachit w Karakorum gdzie wytyczył 2 nowe drogi na dziewiczych ścianach szczytów sześciotysięcznych.


JAROSŁAW BOTOR

Wspinacz, ratownik medyczny, fotograf i filmowiec wypraw W swojej karierze alpinisty wspiął się, między innymi, na Alpamayo, Ama Dablam, Artensoraju, Pisco, Aconcaguę, Ojos del Salado, Elbrus, Denali, Mount Blanc, Monte Rosa, Matterhorn. Zorganizował kilkanaście wypraw w Andy, Himalaje, Kaukaz i góry Alaski.


MAREK CHMIELARSKI

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, instruktor i pracownik wysokościowy. Wszedł na Gaszerbrum II, Broad Peak i Ama Dablam. Ma na koncie liczne przejścia w Tatrach, Alpach i Dolomitach, brał udział w wyprawach w Himalaje, jeździł także w inne górskie i skalne rejony świata, m.in. Afryki, Australii, Nowej Zelandii i Ameryki Północnej. Za udział w akcji ratowania Tajwańczyka na wysokości 7300m podczas wyprawy na Broad Peak otrzymał Dyplom Fair Play PKOl.


RAFAŁ FRONIA

Uczestnik wielu wypraw w góry najwyższe w tym zimowej wyprawy na Broad Peak 2010/2011, oraz innych m.in. na Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse. Wszedł na Gasherbruma II. Kartograf, wieloletni zawodnik w biegach górskich, były członek kadry Polski w Biegu na Orientację.


MARCIN KACZKAN

Alpinista i himalaista. W 2002 dokonał drugiego polskiego wejścia na Szczyt Zwycięstwa. Jako trzeci Polak otrzymał w 2008 roku tytuł Śnieżnej Pantery przyznawany za zdobycie pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR. W 2010 zdobył samotnie ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Uczestnik zimowe wyprawy na K2 2002/2003, gdzie wraz z Piotrem Morawskim i Denisem Urubko osiągnął zimowy rekord wysokości na K2 - 7650 m. Uczestniczył również w zimowej wyprawie na Broad Peak w 2010 roku oraz letniej wyprawie na K2 w 2012. W 2013 brał udział w letniej wyprawie na Gaszerbrum I, podczas której zginął Artur Hajzer.

ARTUR MAŁEK

Organizator i uczestnik kilkudziesięciu wypraw m.in. w Alpy, Andy, Himalaje oraz góry Afryki. Pierwszy z zimowych zdobywców Broad Peak. Doświadczony taternik. Ma na swoim koncie zimowe wspinaczki zarówno na Kazalnicy Mięguszowieckiej jak i na Alpa Mayo 5947 m. Jesienią 2012 podczas wyprawy PZA na Lhotse osiągnął wysokość 8000 m. W 2013 roku dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Broad Peak w Karakorum.


PIOTR TOMALAfla

Organizator i lider kilkunastu wypraw w Alpy, Andy, góry Alaski i Himalaje. Wszedł na Mt. McKinley, Aconcangua, Huascaran, Pisco, Alpamayo, Ama Dablam, Island Peak, Cho Oyu, Broad Peak. Latem 2016 roku uczestniczył w polskiej wyprawie na K2 z Jarosławem Botorem, Pawłem Michalskim i Markiem Chmielarskim, która ostatecznie nie zdobyła szczytu. Od 22 maja 2018 jest szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016–2020 im. Artura Hajzera.


DENIS URUBKO

Rosyjski himalaista i instruktor wspinaczki, były żołnierz armii Kazachstanu, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Piętnasty człowiek w historii, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników świata – tzw. Koronę Himalajów i jako ósmym na świecie, dokonał tego bez użycia butli tlenowych. Łącznie wykonał 21 wejść na ośmiotysięczniki. Oprócz tego zdobył 10 szczytów siedmiotysięcznych i ma w swoim dorobku 34 wejścia solowe. Do jego największych osiągnięć należą pierwsze wejścia zimowe na dwa ośmiotysięczniki: Makalu 9 lutego 2009 oraz Gaszerbrum II 2 lutego 2011. Od 2015 roku posiada obywatelstwo polskie.

{youtube}CCxv-xKuSKs{/youtube}

Źródło:
mat.pras. Mayfly