Kamera pozwalająca na niesamowite ujęcia typu follow cam

Kategoria: Kultura / Fotografia

Skok na nartach na odległość 20 metrów z kamerą i gimbalem? Ujęcia nagrywane w czasie zjazdu „na krechę”, tuż obok najszybszych alpejczyków w Polsce i instruktorów z Polski Demo Team’u? Wojtek Bulas to operator, który wyspecjalizował się w ujęciach typu follow cam, nagrywanych w trudnych, zimowych warunkach. Zobacz jakiego sprzętu używa.

Przygoda Wojtka Bulasa z filmowaniem rozpoczęła się od kontuzji, która uniemożliwiła mu starty w zawodach we freestyle’u narciarskim, czyli konkurencji polegającej na wykonywaniu efektownych ewolucji w czasie lotów na specjalnie przygotowanych skoczniach. Zakopiańczyk postanowił jak najlepiej wykorzystać czas potrzebny na powrót do pełnej formy i zaczął nagrywać wyczyny kolegów. Zajęcie tak go pochłonęło, że od ponad 7 lat przemyka niczym cień za zawodnikami i utrwala ich dokonania sportowe - także latając za nimi z ka-merą na potężnych, 20-metrowych skoczniach.

Ujęcie nagrane w czasie skoku na skoczni przygotowanej na zawody Pucharu Europy FIS w Białce Tatrzańskiej: https://bit.ly/2TVcT2i

W pracy korzysta z kamery Sony FS 700 z gimbalem FeiyuTech AK4000 z dwuręcznym uchwytem.

kamera2103

„W przypadku ujęć kręconych w czasie szybkiej jazdy i skoków potrzebuję sprzętu, który jest stosunkowo lekki i kompaktowy, a jednocześnie w pełni funkcjonalny. Szczególnie dotyczy to gimbali, z których korzystam. Bez nich nie jestem w stanie rejestrować płynnych ujęć. Jakby nie było, dużą część mojej uwagi poświęcam samej jeździe, amortyzacji większych wstrząsów czy kontroli prędkości. Muszę mieć pewność, że urządzenia, z którymi pracuję, poradzą sobie z takimi specyficznymi warunkami pracy. FeiyuTech AK4000 ma udźwig ponad 3 kilo i w naturalny sposób zastąpił mój poprzedni model tego producenta, czyli A2000. Świetną opcją w tym urządzeniu jest modułowa konstrukcja. W związku z tym mogę dopasować je do swoich potrzeb i rozmieścić akcesoria w najwygodniejszy możliwy sposób np. mikrofon i ekran zewnętrzny tak, by się równoważyły.” - komentuje Bulas, który w najbardziej wymagających sytuacjach korzysta także z kamery sportowej GoPro umieszczonej na gimbalu FeiyuTech G6.

Vlog Szczepana Karpiela - Bułecki, Mistrza Polski we Freeskiingu wyprodukowany przez Wojtka Bulasa:

AK4000, z którego korzysta to największy z gimbali FeiyuTech, przeznaczony do pracy z kamerami i aparatami o wadze do czterech kilogramów. W nowym, ulepszonym uchwycie znajduje się zaawansowany panel, z poziomu którego można sterować wszystkimi funkcjami, które dostępne są standardowo w pojedynczej rączce. Uchwyt można zakupić w komplecie z gimbalem FeiyuTech AK2000 lub AK4000, bądź jako oddzielne akcesorium.

Przykład Wojtka Bulasa pokazuje, jak potężne możliwości drzemią w połączeniu kamery, gimbala i wyjątkowych umiejętności operatora.

kamera2103 1

Specyfikacja AK4000:
udźwig: do 4000 g
zakres obrotu osi:
Tilt: 230°
Roll: 360°
Pan: 360°
zasilanie: 4 akumulatory ICR18650 o pojemności 2200 mAh każdy
czas pracy na jednym ładowaniu: do 12 h
waga: 1436 g (bez akumulatora i akcesoriów)
wymiary: 19,1 x 42,7 x 24,2 cm
wyświetlacz dotykowy o przekątnej 1,5 cala
pięć mocowań statywowych żeńskich 1/4"

Specyfikacja uchwytu dwuręcznego:
waga: 850g
składana karbonowo-aluminiowa konstrukcja
2 adaptery montażowe wyposażone w:
- mocowanie statywowe żeńskie 1/4"
- mocowanie statywowe żeńskie 3/8"
- sanki lampy błyskowej w standardzie ISO
- 2 mocowania statywowe żeńskie 3/8 ’’
- Sanki montażowe w standardzie ISO
Kompatybilność : gimbale FeiyuTech z serii AK

kamera2103 2

Źródło:
mat.pras. snow.pr

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10216
  • Odsłon artykułów: 28977677
  
  ';