Władze Gorzowa Wielkopolskiego zapraszają na wernisaż wystawy fotografii pt. „Kaszmirscy nomadzi” – fotografie Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów, który odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia 2019 r., o godz. 17:00 w Małej Galerii GTF MCK, przy ul. Chrobrego 4. Wstęp wolny.


Od 30 lat podróżują w Himalaje, które urzekły ich różnorodnością krajobrazową i etniczną. Spotkania z ludźmi i emocje z nimi związane z czasem stały się tak samo ważne, jak doznania związane z górskimi wędrówkami i podziwianiem krajobrazów.


Podczas trekkingów w górach Kaszmiru często spotykali pasterzy wędrujących całymi rodzinami i pędzących stada kóz, owiec lub bawołów. Postawni, brodaci mężczyźni ubrani w szerokie spodnie i długie koszule oraz kobiety w kolorowych strojach razem z dziećmi wiosną migrują z nizin na górskie pastwiska. Ich wędrówka trwa niekiedy dwa tygodnie. Swój dobytek na całe lato wiozą na jucznych koniach docierając w doliny, w których od pokoleń wypasają zwierzęta. Mieszkają w prostych chatach z gliny z dachami przykrytymi ziemią i darnią. Jesienią wracają na niziny do swoich zimowych domów.

kaszmir1004

Gudżarowie, bo tak nazywa się ta grupa etniczna, zamieszkują indyjskie stany Jammu & Kashmir, Himachal Pradesh i Uttaranchal. Zajmują się głównie hodowlą zwierząt, Dodhi Gujjars to pasterze bawołów, a Bakarwal Gudżars to pasterze kóz i owiec. Pastwiska są przydzielone do rodu, a nie do osób fizycznych. Ród składa się z kilku pokoleń i często liczy około 200 osób, zarządza nimi głowa rodu. Gudżarowie mają swoje zwyczajowe prawo i wysokie poczucie etyki oraz własności. Spory rozstrzyga rada starszych. Według jednej z teorii o ich pochodzeniu, Gudżarowie przybyli z Gruzji przez Iran, Afganistan i Beludżystan, osiedlając się w Gudżaracie, skąd później dotarli w Himalaje.

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

Przewodnicy trekkingowi, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja wędrowania po górach stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję, Kirgistan, a także Wenezuelę i Tanzanię. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe, zorganizowali ponad 150 autorskich wypraw trekkingowych w Himalaje i inne góry świata dla niewielkich grup, prezentują pokazy slajdów ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA. Wydali przewodnik trekkingowy „Himalaje indyjskie” oraz album „Himalaje – szlakiem karawan i pielgrzymów”.

źródła:
- gorzow.pl
- dziejesie.art
- www.terra.waw.pl
- www.festiwalterra.pl