Trzy bieguny. Dotknąć niemożliwego

Kategoria: Kultura / Literatura

Leszek Cichy jest niezwykle znanym, polskim himalaistą. Wspinał się również w Tatrach i w Alpach. Postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z 9 grudnia 2003 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, za popularyzowanie sportu wspinaczkowego.

Obok jego wielu bardzo osiągnięć górskich, wymienić należy przede wszystkim:

-17 lutego 1980 r. – pierwsze wejście zimowe na Mount Everest (8848 m n.p.m.) razem z Krzysztofem Wielickim – wyprawa pod kierownictwem Andrzeja Zawady,

-jako pierwszy Polak skompletował do 1999 r. Koronę Ziemi: z Górą Kościuszki, Piramidą Carstensza, Elbrusem i Mont Blanc.

Marek Kamiński natomiast to polski polarnik, podróżnik i przedsiębiorca. Obok różnych innych sukcesów, jako pierwszy zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz:

-23 maja 1995 r. wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny,

-27 grudnia 1995 r. zdobył samotnie biegun południowy.

A wspominam o nich dlatego, gdyż to właśnie te historie, ekspedycje, wyprawy i osiągnięcia Leszka Cichego oraz Marka Kamińskiego stały się powodem wydania książki pt. „Trzy bieguny”. To fantastyczna, mrożąca momentami krew w żyłach historia o przygodach, ryzykownych sytuacjach i Marzeniach. Ta publikacja to też fenomenalna opowieść o męskiej przyjaźni i pasji. Opowieść o poszukiwaniu szczęścia, celu w życiu i jego sensu.

2712biegun

Całość składa się z ponad 300 stron napisanych niezwykle prostym, szczerym językiem. Aby tak się stało, te wszystkie opowieści i wspomnienia dwóch bohaterów zebrała „do kupy” i uporządkowała Julia Hamera, która jest absolwentką stosunków międzynarodowych i wielką entuzjastką literatury faktu.


Bartek Michalak

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10145
  • Odsłon artykułów: 28504701
  
  ';