„Dotykanie świata...” - osobiście bardzo lubię to wyrażenie i często go używam. Właśnie o tym „dotykaniu”, czy jak kto woli o „smakowaniu” świata, traktuje wspomniana właśnie książka.

Tak dla formalności, Marek Kamiński to polski podróżnik ekstremalny, innowator i filozof. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz. 23 maja 1995 roku biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku biegun południowy. Oprócz tego, na swoim koncie ma wiele fantastycznych wypraw, sukcesów i nagród.

2601kaminski

Wspomniana książka, to jedna z wielu pozycji opowiadająca o Marku. Słynne są również jego dzienniki z wypraw na biegun właśnie. Każdą z tych pozycji czyta się jednym tchem i są one niezwykle realistyczne.

Moim jednak zdaniem, jeśli już przyszłoby co do czego i trzeba by wskazywać tą „najlepszą z najlepszych”, byłoby to właśnie „Dotykanie świata”.

To właśnie „Dotykanie świata Marka Kamińskiego” to wywiad rzeka, przeprowadzony przez Marka Szymańskiego. Marek Szymański jest dziennikarzem i politologiem oraz publicystą zarazem.

Jak można na początku przeczytać:

„Dotykanie świata to nie tylko dalekie, niebezpieczne podróże, to także podróż duchowa i intelektualna w głąb siebie, zdobywanie wiedzy, życie zgodne ze swoimi pragnieniami.”

I jeszcze jeden cytat:

„...A droga wjedzie w przód i w przód
Skąd się zaczęła tuż za progiem
I znów przede mną mknie gdzieś w dal
A ja wciąż za nią, tak jak mogę.
Skorymi w stopy za nią w ślad
Aż w szerszą się rozpłynie drogę,
Gdzie strumień licznych dróg już wpadł.
A potem dokąd? Rzec nie mogę...”

Lektura ta, to cudowna opowieść o marzeniach, celach, cudach, filozofii, porażkach, rozterkach, a także sukcesach. To również refleksje na temat rodziny i wiary oraz obszerne wspomnienia z pamiętnych wypraw z niepełnosprawnym Jaśkiem Melą.

Książkę tą czyta się wyjątkowo szybko i przyjemnie. Autentycznie – finalnie pojawia się żal, że to już koniec.

{youtube}78IOAauCXug{/youtube}

 

Bartek Michalak