Autorka – Nina Budziszewska, opisuje swoją podróż w indyjskie Himalaje – w poszukiwaniu też źródeł jogi. Jej wyprawa nie jest zwyczajną, kolejną tego typu wycieczką, które to oferują biura podróży. Książka „Himalaje. W poszukiwaniu jogginów”, to historia, która opowiada o hindusach, buddystach, ich filozofii, rozterkach, rytuałach i praktykach. Jednocześnie autorka opisuje swoją ewolucję patrzenia na świat i pewne sprawy pod wpływem tamtejszej kultury i wszech otaczających Himalajów.

Ogólnie, często Indie kojarzą się z hałasem, brudem, przeludnieniem i chaosem. Ale w tej książce tego nie znajdziemy... Przeczytamy za to buddyjskich klasztorach, hinduistycznych świątyniach, jodze i sztuce życia oraz o tym jak być dobrym, szczęśliwym, w pełni spełnionym człowiekiem.

0401himalaje

Ta książka to również niezwykle praktyczny poradnik dla wszystkich wybierających się w tamte strony – zarówno, zainteresowanych jedynie górami, jaki i pragnących odwiedzić najważniejsze miejsca związane z jogą.

Autorka – dr Nina Budziszewska jest adiunktem w Zakładzie Filologii Indyjskiej Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownikiem studiów podyplomowych w zakresie jogi klasycznej na tej samej uczelni, członkiem Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego oraz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, a także blogerką:

www.ateliermysli.com.

Istotne zdają się być również słowa zaczynające przedmowę, której autorem jest Maciej Wielobób – autor książek i nauczyciel o jodze i medytacji:

Wiele tradycyjnych szkół jogi czy mistycyzmu przedstawia rozwój duchowy jako podróż. Specyficzna to jednak wyprawa, bowiem jest to – jak mawiają sufi – droga powrotna do siebie.

 

{youtube}yHUuMp0bFuk{/youtube}

Bartek Michalak