Wciągająca opowieść inspirowana tragicznymi wydarzeniami na Uralu sprzed ponad sześćdziesięciu lat, które do dzisiaj rozpalają wyobraźnię łowców zagadek. 


Czy rosyjskiej pisarce uda się rozwiązać jedną z największych tajemnic XX wieku?

W styczniu 1959 roku grupa studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej w Swierdłowsku (dzisiejszy Jekaterynburg) pod przywództwem Igora Diatłowa wyruszyła na północny Ural z zamiarem zdobycia szczytów Otorten i Ojka-Czakur. Wieczorem pierwszego lutego uczestnicy wyprawy rozbili obóz na zboczu góry Chołatczachl, aby przeczekać pogarszającą się pogodę. To, co wydarzyło się później pozostaje zagadką do dziś – wszyscy ponieśli śmierć w tajemniczych okolicznościach. W trakcie prowadzonego śledztwa powstało wiele hipotez dotyczących dramatu, który wydarzył się na Przełęczy Diatłowa. 

 

2002diatlow

Kiedy kilkadziesiąt lat później młoda pisarka przypadkowo trafia na informację o tragedii „diatłowców”, jej życie zaczyna się w dziwny sposób splatać z wydarzeniami z 1959 roku. Anna próbuje dociec prawdy.

Anny Matwiejewa buduje swoją powieść w oparciu o fakty i dokumenty i na ich tle tworzy równoległą fabułę. Główną bohaterką jest młoda kobieta, której losy zaczynają się dziwnie splatać z tym, co wydarzyło się w 1959 roku. Rozpoczyna poszukiwania, przeszukuje archiwa, próbuje dociec prawdy. W prostocie tego literackiego zabiegu wyraża się to, co przyświecało autorce podczas pisania tej powieści: “Szukamy tego, co zakłóca nasze sumienie”.

Anna Aleksandrowna Matwiejewa - rosyjska pisarka, dziennikarka, redaktorka, autorka kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań. Laureatka rozmaitych nagród literackich, w tym kilkukrotnie finalistka konkursu Bolszaja Kniga oraz Nacyonalnyj Bestseller. Jej twórczość określana jest przez krytyków jako uralski realizm magiczny. Mieszka w Jekaterynburgu, który bardzo często jest tłem jej powieści.

źródło: mat.pras.

Sklep Górski