Reinhold Messner urodził się w 1944 r. Jest włoskim alpinistą, wytrawnym himalaistą oraz podróżnikiem. Napisał także kilka książek o tematyce górskiej. Jako pierwszy człowiek w historii skompletował Koronę Himalajów i Karakorum (w 1986 r.). Skompletował również Koronę Ziemi.

Najnowsza książka Messnera z 2018 r. to siedemdziesiąt krótkich rozdziałów, które autor podzielił na trzy części. Sama w sobie stanowi idealny wręcz przyczynek do podsumowania całości życia, a także do refleksji i wspominek.

3005messner

W części I opisuje swoje dzieciństwo, marzenia, plany, wybory, pierwsze próby wspinaczki czy, nabieranie górskiego doświadczenia.

Część II to już bardziej dojrzałe rozważania nad życiem i śmiercią oraz sensem ludzkiej egzystencji. Wspomina też nie do końca jasną śmierć jego brata na Nanga Parbat i kontrowersje z tym związane.
W ostatnich rozdziałach, autor skupia się na wartościach ogólnych. Zajmuje go temat szeroko rozumianego piękna, sztuka, moralność sama w sobie, a także wiara, rodzina itd.
Messner pisze z wyczuwalnym dystansem, mówi ciszej, łagodniej – nie kończy życia, kariery, nie odrzuca zainteresowań, po prostu podsumowuje swoje 70 lat. Nie kryje też, że tęskni za wartościami, jakie wpajali mu dziadkowie i rodzice.
To doskonała lektura dla wszystkich miłośników gór, a szczególnie dla tych, którzy w osobie Reinholda Messnera upatruje wielkiego, wspaniałego człowieka.

{youtube}swup9gyyOQo{/youtube}

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
„O życiu”, Reinhold Messner, Warszawa 2018,
Internet (ogólnie).