Życie z ZawadąPierwszy pomysł na tytuł tej książki, jaki mi przyszedł do głowy, to: Kochaliśmy się 47 lat. Bo tak było! Książkę napisałam jakby w zastępstwie Andrzeja. On miał mieć - czas na wszystko! Niestety nie starczyło mu go, a więc ja podjęłam za zmarłego męża trud przywołania wspólnych przeżyć: chwil szczęśliwych, rozterek zachwiań i sukcesów. W jakiej mierze to mi się udało, niech oceni czytelnik, którego przychylnej uwadze polecam "moje dzieło" obszerne, lecz mam nadzieję, nie za ciężkie w odbiorze. Niech opowie innym o pewnym szczęśliwym, choć zadziornym pożyciu.

Anna Milewska-Zawada.

"Anna Milewska powiada historię swojego długoletniego szczęśliwego związku z Andrzejem Zawadą. Jakim sposobem ci znani, atrakcyjni, niezależni ludzie, wybitna aktorka i sławny himalaista przetrwali razem tyle lat..."

fragment wstępu Tomasz Łubieński

...o tym i o wielu innych sprawach: przygodach - podróżach i wyprawach, spektaklach teatralnych i filmach, kłopotach i dramatach, rodzinie i przyjaciołach, wydarzeniach codziennych i niezwykłych, sukcesach i porażkach, jest ta świetnie napisana, bogato ilustrowana książka.

Wiesław Łoś Wydawca

Anna Milewska opowiada historię swojego długoletniego szczęśliwego związku z Andrzejem Zawadą. Jakim sposobem ci znani, atrakcyjni, niezależni ludzie, wybitna aktorka i sławny himalaista przetrwali razem tyle lat, pozostanie ich ścisłą tajemnicą. Chyba istotne, że bez rutyny, doświadczali kolejnych form, etapów, wspólnego życia. Od emocjonującego, niezbyt poprawnego według wcześnie przyję tych norm romansu. Po przez wytrwałe narzeczeństwo. Wreszcie małżeństwo, aż do śmierci, jak głosi przysięga. Śmierci Andrze ja Zawady.

Można dociekliwie spekulować, że pomogły tutaj okoliczności zawodowe: nie widywali się zbyt często, zbyt łatwo. Anna Milewska miała zajęte wieczory przez teatr. Wyjeżdżała na zdjęcia do filmu. Andrzej Zawada wiele czasu spędzał w Tatrach i Alpach, a potem kierował wyprawami w Himalaje. Swoje pasje dzielili do pewnego stopnia. Ona też się wspinała, on interesował się również sztuką. Ale przede wszyst kim bardzo dobrze czuli się w swoim to warzystwie. Po prostu lubili się, a co za tym idzie szanowali. Oby dwoje eleganccy, dyskretni wobec siebie i jak się wciąż okazywało, dla siebie najważniejsi, zwyciężali nieuchronne na przestrzeni tyle lat problemy. I ten długi urozmaicony staż wspólnego życia, stał się kapitałem które go nie dali sami sobie roztrwonić. Być może zamiast tych prozaicznych określeń wystarczyło by słowo miłość. Ale niech ono pozostanie w domyśle, niech samo narzuci się czytelnikowi książki.

Tomasz Łubieński
redaktor naczelny miesięcznika „Nowe Książki”

Anna Milewska, Życie z Zawadą, Warszawa 2009 [stron: 612+40 (kolor); format: B5 (165x240mm); oprawa: twarda, szyta; indeks, kilkaset fotografii]