GÓRAL Z WILNA - Tatry, seks, polityka

Wyszła a właściwie została wydana przez Wydawnictwo Górskie we wrześniu poprzedniego roku, książka autorstwa Władysława Cywińskiego. Któregoś wieczoru zadzwoniłem do Włodka pytając co z jego książką, która już od jakiegoś czasu "wisiała" w zakopiańskim powietrzu. Gdy tylko podszedł do telefonu oświadczył, że ma dla mnie książkę, która jutro będzie wysłana. Świetnie. Po trzech dniach listonosz przyniósł przesyłkę. Codzienny rytm dnia został siłą rzeczy trochę zmieniony i część dnia następnego. Lektura bardzo wciągająca i ciekawa. Czyta się z zapartym tchem, zarówno te fragmenty tyczące dnia dzisiejszego jak i te wspomnieniowe czy retrospektywne. To trochę jakby połączyć ze sobą pamiętnik sięgający paru dziesiątek lat wstecz i dziennik. Akapity przeplatane są dziesiątkami anegdot, żartów i komicznych sytuacji. Wszystko pisane barwnym przejrzystym i czasem dosadnym językiem. Autor odkrywa tu nikomu nie znane epizody ze swojego życia, które jak sam pisze często zależało od szczęśliwych zbiegów okoliczności. Jak wynika z pierwszych stronic, Tatry autor odkrył po drugim roku studiów a obecnie jest ich najwybitniejszym znawcą. Polityka i seks w wieku piętnastu lat zaczęły interesować pana Włodka. Jak sam pisze "Z tego kretyńskiego nałogu nie mogę wyzwolić się mimo usilnych starań. (śledzenia polityki-moje podkreślenie) Odwrotnie z seksem. Z mijającą (minioną?) aktywnością rozstaję się z pewnym żalem."
Całe życie Autora jest właściwie podporządkowane jednej rzeczy a mianowicie poznaniu Tatr. Poznajemy sportowe osiągnięcia Autora w Tatrach, kulisy jego pracy nad szczegółowym przewodnikiem po Tatrach i reminiscencje związane z pracą w TOPR czy przewodnictwem. To wieloletnie obcowanie z Tatrami w potrójnej roli jako taternika, przewodnika czy też ratownika pozwala na ukształtowanie bardzo stanowczego i nieprzejednanego stosunku do ochrony przyrody tatrzańskiej. Jego teza brzmi: Nie zabraniać ale i nie ułatwiać. Jednocześnie chciałbym zacytować maksymę, która już wcześniej znalazła się we wspomnianym przewodniku po Tatrach, a mianowicie: Wandalizm na znakowanym szlaku bardziej jest godny potępienia, niż turystyczna kultura w ścisłym rezerwacie. Najwyższym zaś przejawem wandalizmu jest zgodne z prawem lecz wyłącznie utylitarne spojrzenie na Tatry. Kobiety i polityka często wplatane są i związane z Tatrami. Na lokalnych działaczach nie zostawia suchej nitki za pomysł zorganizowania olimpiady. Ale prócz tego wiele pada tu ostrych słów pod adresem kościoła. Jednak głównie na stronach tej książki czytamy o Tatrach i ludziach z nimi związanych. Dykteryjki i opowiastki powodują, że czasem nie możemy powstrzymać wybuchu głośnego śmiechu.
Góral z Wilna, gdyż tam się urodził, w swojej książce mocno, wyraziście i odważnie stawia swoje tezy, czy trzeba się z nimi zgadzać - niekoniecznie, już dawno minęły czasy jedynie słusznego rozumowania. Czy książka prowokuje; niewątpliwie Autor jest urodzonym polemistą, który potrafi bronić swojego zdania ale jest zarówno znakomitym gawędziarzem i potrafi zajmująco i ze swadą opowiadać. Wielokrotnie czytając artykuły Włodka w Tygodniku Podhalańskim żałowałem, że już się kończyły. Teraz trochę dłużej mogłem smakować Jego sposób pisania, stawiania ocen i interpretacji rzeczywistości. I zaznaczam, że nie ze wszystkimi poglądami zgadzam się zgadzam.
Książka jest naprawdę warta przeczytania. Czytelnicy , którzy nie jeden sezon spędzili w Tatrach odnajdą tutaj wiele znanych sobie osób. Chcę tu uknuć tezę, że dobre książki o górach to domena inżynierów. Przykładów prócz mgr inż. W. Cywińskiego można podać parę. Wilczkowski, Bilczewski i inni. Na uwagę zasługują liczne zdjęcia bohaterów wielu anegdot, wydarzeń. Sporo znajdziemy zdjęć ścian i szczytów tatrzańskich wykonanych przez autora.
Życie człowieka jest tyle warte ile można o nim można napisać lub opowiedzieć, jeden tom już powstał, czas myśleć o następnym tomie.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Góral z Wilna, Tatry, seks, polityka. Wydawnictwo Górskie, Poronin 2002, s.290, il. 63, cena 33zł.