P R Z E W O D N I K po najpiękniejszych wulkanach – to książka dla miłośników gór i trekkingu, którzy chcą zdobyć jeden z nich (a może całą piętnastkę?), jak również dla osób, które o wchodzeniu na wulkany jeszcze nie myślą, ale interesują się geografią, turystyką i są głodne wiedzy!

1305wulkan

O czym jest ta książka?

O wulkanach, które rzadko są tematem książek. Stanowi świeży powiew w literaturze podróżniczo-przewodnikowej. Napisana ze swadą, w nowatorski sposób, zawiera unikalne fragmenty dzienników z wypraw, wspomnienia pisane na kolanie, gdzieś w namiocie. Dzięki temu jej niewątpliwym walorem jest autentyczność przekazu, sugestywne oddanie emocji. Pośród wybranych na potrzeby tej publikacji wulkanów są te najwyższe i najciekawsze pod względem naukowym, zarówno popularne wśród turystów, jak i te, które warto odwiedzić, choć pozostają raczej nieznane. Nie brakuje tu ciekawostek i opisów interesujących miejsc pochodzenia wulkanicznego. Część poradnikowa obejmuje wskazówki, jak zdobyć poszczególne szczyty. Autor poświęca też nieco uwagi polskim wulkanom. Ponadto w zamieszczonym w książce słowniku wyjaśnia terminologię wulkaniczną oraz dzieli się bogatą wiedzą z tej dziedziny.
Nie sposób pominąć tematu turystyki wulkanicznej i wspinaczki na wulkany – coraz popularniejszych form aktywności górskiej. Bo wulkany to też góry. Erupcje, choć śmiertelnie niebezpieczne, zawsze fascynowały ludzkość. Wulkany nadają się idealnie na trekking i wspinaczkę. Dla chętnych, by poznawać je w taki sposób, pomocne będą ilustrujące książkę mapy i fotografie, często unikalne – ponad 150 zdjęć pozwoli poznać piękno wulkanów przed zaplanowaniem wyprawy.
Takiego przewodnika na rynku jeszcze nie było. Autor oprócz autentycznych dzienników z wypraw dzieli się praktyczną wiedzą:
jak wejść na 15 najciekawszych wulkanów – wygasłych, uśpionych, aktywnych, najwyższych, znanych i nieznanych
jakie środki bezpieczeństwa należy zachować podczas wchodzenia na aktywne wulkany oraz jaki sprzęt jest niezbędny, by sprawnie zdobyć szczyt
jak dojechać, gdzie spać, jak zdobyć potrzebne pozwolenia, nie brakuje też informacji o wymogach wizowych, gdzie można zobaczyć lawę,
które wulkany są najgroźniejsze.

{youtube}jZ_Di9vZ3nQfeature{/youtube}

O autorze

Grzegorz Gawlik - autor unikalnego na skalę światową projektu 100 wulkanów, podróżnik, alpinista, dziennikarz i fotograf. Odbył kilkaset podróży do około 100 państw świata. Zdobył 60 nie tylko wulkanicznych szczytów 4-, 5-, 6- i 7-tysięcznych, m.in. w Himalajach, Andach, Alpach, Pamirze, Kaukazie, Atlasie Wysokim, Kordylierach, Tanzanii, Gwatemali i na Borneo oraz setki niższych szczytów.
Współpracuje z telewizją, radiem, prasą, portalami internetowymi. Wieloletni członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). Organizator imprez oraz krótszych i dłuższych wyjazdów, wypraw, trekkingów, w Polsce i na świecie. Kilkanaście lat badań i eksploracji wulkanów czyni z autora jednego z najwybitniejszych znawców tematu na świecie.
Twórca portalu podróżniczego http://www.grzegorzgawlik.pl/

Źródło:
mat.pras. Bezdroża