„Po co? Najczęściej zadawane pytanie, które pojawia się podczas rozmowy z himalaistami, brzmi: co ich tak pociąga w niedotlenieniu i odmrożeniach na kilku tysiącach metrów nad poziomem morza? Prawie sto lat temu Brytyjczyk George Mallory zniecierpliwiony indagowaniem, po co chce trzeci raz próbować wejść na Everest, uciął: „Bo tam jest!”.

Dzisiejsze odpowiedzi są zbliżone. Szwajcar Erhard Loretan (zginął w górach, podobnie jak Mallory) stwierdził: >>Nigdy nie zadawałem sobie pytania, dlaczego się wspinam – tak jak nigdy nie zadawałem sobie pytania, dlaczego żyję<<”. (ze Wstępu)

1109hima

Historia wysokogórskich wspinaczek, począwszy od naukowych wypraw czasów nowożytnych aż po okres, kiedy wspinanie stało się sportem. Dlaczego himalaiści decydują się ryzykować życiem? Co ich pociąga w górskiej wspinaczce? Jak wygląda dzień w bazie wysokogórskiej? Jakie trzeba mieć zdrowie, żeby móc się wspinać? Jaki sprzęt? I czy zostało jeszcze coś do zdobycia?

Berbeka, Bielecki, Bonatti, Bonington ,Carsolio, Cichy, Hajzer, Hillary, Kaltenbrunner, Kukuczka, Kurtyka, Mackiewicz, Messner, Miodowicz, Okopińska, Pustelnik, Revol, Rutkiewicz, Urubko, Wielicki i inni. Przedstawiamy galerię czterdziestu czołowych himalaistów świata. Wśród nich znajduje się wielu Polaków, zwanych często „lodowymi wojownikami”, ponieważ lubią zdobywać zimą ośmiotysięczniki.

Pomocnik Historyczny POLITYKI HIMALAISCI liczy 124 strony. Można go  kupić od 9 września w kioskach i na sklep.polityka.pl.

Źródło:
mat.pras. Polityka