Anne Sauvy - NA KRAWĘDZI ŻYCIA I GÓR

 We francuskiej Dolinie Chamonix mieści się największe centrum ratownictwa górskiego na świecie – PGHM – specjalny Oddział Żandarmerii Górskiej. Rocznie odbywa się tu około 1000 akcji ratunkowych. Zafascynowana pracą i odwagą ratowników-przewodników, lekarzy, pilotów i mechaników, przepełniona tą samą miłością do gór, Anne Sauvy spędziła z nimi lato 1997 roku, dzieląc ich codzienne trudy jednego ratowniczego sezonu.

Okres ten, początkowo dość spokojny, obfitował w wielkie dramaty, które autorce udało się ogarnąć spojrzeniem nie pozbawionym silnych emocji, a jednocześnie pełnym szacunku i przyjaźni. W ten sposób powstał pasjonujący, bardzo ludzki dokument poruszający wiele ważnych kwestiitakich jak odpowiedzialność w górach, organizacja akcji ratowniczych, ich odpłatność, prewencja czy rola lekarza.

 

Przekład: Elżbieta Sieradzińska

Seria: Literatura górska na świecie Ilość stron: 364

Format: B5 Oprawa: miękka+obwoluta

ISBN: 83-60429-02-2

Cena detaliczna: 35 zł

Rabat dla internautów: 15%

Powiedzmy sobie od razu: ciemna strona ratownictwa nie jest celem tej książki! Wręcz przeciwnie! Interesuje mnie nie sam wypadek, ale ratunek i zderzenie dwóch fascynujących światów: świata gór i świata pomocy niesionej ludziom przez innych ludzi. Jednak nie można zapominać, że wypadki są nieodłączną częścią tego, co dzieje się w górach. Tylko że na tysiąc osób wyruszających każdego lata na górskie szlaki, turystyczne ścieżki czy wspinaczkowe drogi, przypada ledwie ułamek tych, którzy ulegają jakiemuś wypadkowi, zaś rozgłos, jaki nadają temu media, często służy jedynie ogromnej dezinformacji opinii publicznej i rozpowszechnianiu błędnych wyobrażeń. Warto je zdementować. (fragm.)

ANNE SAUVY - Historyk książki na Sorbonie, alpinistka i pisarka, autorka m.in. trzech zbiorów opowiadań górskich i powieści : Kamienne Płomienie (Stapis), Igraszki losu i gór (PUG), Ciemność i Błękit (Stapis), Nadir (Glénat).

Zamówienia:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.stapis.com.pl/

Wydawnictwo STAPIS
Katowice, Floriana 2a
tel. (32) 259 75 74