Zapowiedź wiosennego numeru „Tatr”

Kategoria: Kultura / Prasa

Wiosenne „Tatry” trafią do sprzedaży już w przyszłym tygodniu. Tematem numeru są bociany i ich trwająca od kilkudziesięciu lat niezwykła ekspansja na terenie polskiego Podtatrza.

Zapowiedź wiosennego numeru „Tatr”
Zapowiedź wiosennego numeru „Tatr”

Bociany lubią Podhale

Piszemy o dwóch gatunkach bociana – białym i czarnym. Próbujemy odpowiedzieć na trudne pytania. Dlaczego liczna populacja bocianów na Podhalu, Orawie i Spiszu wzrasta z roku na rok, a na pozostałym obszarze Polski – maleje? Dlaczego ludzie lubią bociana białego, a czarnego raczej tępią? Czy faktycznie żaby są głównym daniem w bocianim jadłospisie?

W części informacyjnej pokazujemy zakres prac leśnych związanych z usuwaniem skutków wiatrołomu z końca ubiegłego roku. Przedstawiamy plany remontów na szlakach turystycznych w nadchodzącym sezonie letnim. Dajemy podsumowanie taternickiej zimy po kronikę wypadków górskich oraz ciekawostki i rewelacje jaskiniowe.

Wiadomość o zmianie dyrektora uzupełniamy obszernym wywiadem z nowym szefem Parku Szymonem Ziobrowskim, który swoją funkcję pełni od 1 kwietnia tego roku.

W części przyrodniczej jest dużo o niedźwiedziach, świstakach, głuszcach, o lisach chorujących na nosówkę, o drapieżnych roślinach żywiących się owadami i o pasożytach, niebezpiecznych także dla ludzi.

Jak zwykle jest w „Tatrach” sporo historii, piszemy m.in. o dokonaniach taternickich Adama Asnyka, o pionierskich wycieczkach narciarskich Stanisława Barabasza, o dawnej świetności zakopiańskiego pensjonatu Sanato, który ma być niebawem zburzony.

Publikujemy wstrząsający tekst młodej zakopiańskiej taterniczki, walczącej dzielnie ze straszną, bardzo rzadką chorobą.

Jest kolejny z cyklu specyficznych felietonów Jula Klamerusa, wzbudzających zwykle święte oburzenie w nieświętym środowisku zakopiańskich łojantów. Jest też jak zwykle Pocztówka znad krawędzi przysłana z Doliny Aosty, bezpośrednio spod Monte Bianco.

„Tatry” można kupić w empikach i sklepach górskich w całej Polsce, w zakopiańskich księgarniach oraz w punkcie informacji turystycznej TPN przy rondzie kuźnickim w Zakopanem. Prenumeratę najłatwiej zamówić za pośrednictwem księgarni internetowej: sklep.tpn.pl, z możliwością płatności elektronicznej.

Marek Grocholski

źródło: tpn.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10208
  • Odsłon artykułów: 28942469
  
  ';