Rafał Sławiński. Duma Polski, duma Kanady. We wrześniu znów będziemy mogli spotkać się z nim podczas Przeglądu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju. Jednak już teraz przygotował niespodziankę dla Czytelników „Taternika”. W najnowszym numerze przeczytacie tekst, który Rafał napisał w języku angielskim dla cenionego pisma – „American Alpine Journal” i który ukaże się w roczniku podsumowującym 2014 rok.

Specjalnie dla „Taternika” materiał pt. „K6 West (7040 m) – nie mogłem oderwać oczu od tego szczytu” wzbogacony pięknymi zdjęciami przetłumaczył Andrzej „Negro” Sławiński, ojciec Rafała.

Taternik 2 2014

Taternik 2 2014

Z tekstu biograficznego autorstwa Janusza Kurczaba dowiemy się natomiast, jak Rafał trafił z Polski do Kanady i z Tatr w Karakorum: „Zaczynał jako mały chłopiec od nart, na Kasprowym Wierchu i w Szczyrku. Dziś 47-letni Rafał, obywatel Kanady, jest jednym z najwybitniejszych wspinaczy na świecie.” Oczywiście, w tym numerze jest też sporo o Złotym Czekanie, najbardziej prestiżowym wyróżnieniu dla alpinistów, które Rafał wraz z Ianem Welstedem otrzymali za zdobycie K6 West. „W cieniu ataku terrorystycznego pod Nanga Parbat dwóch wspinaczy rozwiązało jeden z ostatnich wielkich problemów alpinizmu” – napisał portal adventure.nationalgeographic.com.
Mamy i drugiego bohatera tego numeru – Reinholda Messnera, który w czerwcu gościł we Władysławowie, gdzie odsłonił rzeźbę „Korona Himalajów”, ma też tu – obok polskich himalaistów - swoją gwiazdę. Ci, którzy byli na uroczystościach, zgodnie potwierdzają, że zobaczyli R. Messnera łagodnego, ciepłego, zainteresowanego Polską i wydarzeniami. O tym, co się działo nad Bałtykiem i o kulisach wydarzeń opowiadają w „Taterniku” Michał Kochańczyk i Ryszard Kowalewski.

„Taternik” przez ponad 100 lat (dokładnie 107) podsuwał wspinaczom nowe cele wspinaczkowe, amieszczane były szczegółowe opracowania i monografie mało znanych rejonów. Tak jest i tym razem - Janusz Majer, Anita Parys i Jerzy Wala przedstawiają Dolinę Ghidims w północnym Karakorum, mowa jest też o dziewiczych szczytach w Indiach.

Co ekscytuje instruktora PZA Dariusza Poradę? Oczywiście „mechaniki” i dlatego przygotował szczegółowy poradnik sprzętowy pt. „Mechaniczna ekscytacja”, bo: "w życiu każdego wspinacza przychodzi taka chwila, gdy musi zadecydować o wymianie sprzętu".

A w Jaskini Kasprowej Niżniej nastąpił w tym roku przełom w eksploracji, a to za sprawą Katarzyny Turzańskiej i Pawła Poręby. To jednak Kasia zanurkowała w odkrytym 12 lat temu przez Krzysztofa Starnawskiego Syfonie Kocim. Natomiast w maju odbyły się Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych i, oprócz relacji, w „Taterniku” znajdziecie wywiad z nowym/starym, bo już trzykrotnym mistrzem Polski – Michałem Macioszczykiem. Ten niedawno wybrany na prezesa Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego grotołaz marzy o tym, by: „Zdobyć tych 14 naj... najgłębszych jaskiń świata.”

A oprócz tego tradycyjnie w najnowszym numerze publikujemy ciekawostki, relacje, opowiadania, są działy: szkolenie, pożegnania, wspomnienia, narciarstwo wysokogórskie, sporo jest o górach wysokich i oczywiście naszych ukochanych Tatrach, którymi
„Taternik” żyje od początku swojego istnienia.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do lektury, Renata Wcisło

„Taternik” dostępny jest w EMPIKACH, wybranych sklepach górskich, zakupu można też dokonać przez stronę internetową: http://www.taternik.org/

Spis treści:

Reinhold Messner i wybitni polscy himalaiści w Alei Gwiazd Sportu nad Bałtykiem (M. Kochańczyk)
Gwiazdy Festiwalu Sportu – widziane z boku (R. Kowalewski) Z pamiętnika Michała Kochańczyka
Złoty Czekan dla Rafała Sławińskiego i Iana Welsteda (J. Kurczab) Rafał Sławiński – z Kasprowego Wierchu w Karakorum (J. Kurczab) K6 West (7040 m) – nie mogłem oderwać oczu od tego szczytu (R. Sławiński)
75. rocznica zdobycia Nanda Devi East – ten sukces zapoczątkował polską drogę w góry wysokie (A. Okopińska)
Rok 2013 w górach wysokich (J. Kurczab)
W poszukiwaniu celów wspinaczkowych – Dolina Ghidims w północnym Karakorum
Opracowania rejonu i historia eksploracji Doliny Ghidims w północnym Karakorum (J. Majer)
Morze dziewiczych szczytów: Dosti Sar (6063 m) i eksploracja Doliny Ghidims Dur (A. Parys)
Dziewicze szczyty w Indiach – Likir Peak (5619 m) i Nia Peak (5681
m) (M. Skowrońska, J. Wala)
Sezon 2014: Pogoda nie dla narciarzy (M. Zwoliński) Rozmaitości
PAO DE ACUCAR – wspinanie w Rio de Janeiro (R. Remisz) Patagonia niełaskawa dla wspinaczy
Zima w Alpach: Les Droites i droga Tourniera (R. Zając) Dziabki w kobiecych paluszkach, czyli podsumowanie kobiecego zimowego wspinania (K. Tasz, E. Sadowska)
Stu taterników – seniorów w Morskim Oku (B. Morawska-Nowak) Kościelce – ściany zachodnie, nowe wydanie fotomapy
Nowe drogi w Tatrach (M. Pronobis) Film o zakopiańczykach
Tablica poświęcona Maciejowi Berbece i Tomaszowi Kowalskiemu na cmentarzu pod Osterwą (A. Korpal)

Literatura
Mistrzostwa grotołazów – wygrali prezesi klubów
Zdobyć tych 14 „naj”... najgłębszych jaskiń świata (wywiad z Michałem Macioszczykiem)
Przełom w eksploracji Kasprowej Niżniej (P. Poręba, D. Lermer) Mechaniczna ekscytacja (D. Porada)
W Białce jak w kanionie (P. Wierzbicka)
Lektura dla alpinistów, którzy mają rodziny (B. Kowalski) Rocznica zdobycia Kangbachena (7903 m)
Wspomnienie o Szymonie Wdowiaku: widział góry mistyczne, zamieszkałe przez Bogów (A. Okopińska)
Wspomnienie o Andrzeju Pietraszku „Wraczu” (W. Brański) Pożegnania (Szymon Wdowiak, Andrzej Pietraszek, Antoni Janik, Jan Tybor, Wanda Henisz-Kamińska, Zdzisław Jakubowski, Janusz Mączka)