W tym numerze możecie przeczytać między innymi o łowcy z Nagaland, tajemnicy błękitnego oka wertykalnym mieście czy wyprawie do Boliwii.

Nowy numer miesięcznika

Łowcy z Nagaland - Dorota Wójcikowska, Witold Palak - Indie kojarzą się z hinduizmem, islamem, czasem z buddyzmem. Są jednak stany, w których religią dominującą jest chrześcijaństwo. To często miejsca dopiero od kilku lat otwarte dla indywidualnej turystyki – po części ze względu na nieustabilizowaną sytuację społeczno-polityczną, dążenia niepodległościowe czy aktywność partyzantki. Jedną z takich plam na mapie jest indyjski stan Nagaland. Już samo dotarcie tam na motocyklu stanowiło nie lada wyzwanie.

Wertykalne miasto - Marta Legieć - Wieżowce dotykają chmur niczym w Miami, a może nawet w Nowym Jorku. Z jednej strony przyklejone do plaży, z drugiej ocierają się o góry. Benidorm nie wygląda jak typowa turystyczna miejscowość, przynajmniej nie na pierwszy rzut oka.

Aż poleje się krew - Tomasz Owsiany - Gdy patrzymy na zakrwawione sylwetki filipińskich biczowników oraz na ochotników przybijanych do krzyża, widzimy niezrozumiałe szaleństwo. Od lat w wielkanocnych rubrykach, gdzieś między orędziem papieża a raportem drogówki. Tłumaczymy je sobie na skróty – tym, że kraj egzotyczny, a ludzie poczciwi i otumanieni. Tymczasem pozory znowu mylą.

Sześć tysięcy do zdobycia - Elżbieta Adamska - Czy dwójka całkiem przeciętnych górołazów, których największym wyczynem było wejście na Rysy od polskiej strony, ma jakiekolwiek szanse w starciu z sześciotysięcznikiem? Huayna Potosi (6088 m n.p.m.) jest podobno najłatwiejszym z nich na świecie. Tak się składa, że jesteśmy w La Paz, mamy niedaleko. Sprawdźmy to.

Tajemnica błękitnego oka - Marcin Kołpanowicz - Albania jest jak ukryty skarb. Przez 50 lat zamknięta na klucz, dopiero niedawno zaczęła się otwierać na świat. I odkrywać przed nim swe wdzięki: dziewiczą przyrodę, antyczne ruiny, nastrojowe miasteczka, szerokie plaże o białym, drobnym piasku oraz wyśmienitą kuchnię, która wabi grillowaną baraniną i owocami morza.

Ekspresem do gwiazd - Elżbieta Pawełek -  Za oknem jak w kalejdoskopie zmieniają się krajobrazy. Pociąg pędzi przez doliny, kręci piruety na potężnych wiaduktach, wpada w przepastne tunele. Czasem ociera się o monumentalne góry jak...

Magiczny autobus - Kamil Bodziony - Opuszczony, zielono-biały autobus stoi pośród alaskańskiej tundry. Nie byłoby w nim nic nadzwyczajnego, gdyby pewnego dnia ktoś nie nazwał go magicznym i nie postanowił w nim zamieszkać. Przed wyjazdem na Alaskę...

Czarno-biała historia - Piotr Porayski-Pomsta -  Nazwisko van Riebeeck jako pierwszy wypowiedział krępy Zulus Joe, gdy już jechaliśmy do Siphezi. Zaraz zastrzegł jednak, że historia jego kraju jest znacznie dłuższa, a w 1652 roku, gdy Holender dobijał do brzegu...

Najstarsza winiarnia śwata - Marek Tomaszewski - Jest siostrą Gruzji. Nie jest to jej bliźniaczka, choć wydaje się nie mniej urocza. Z pozoru smutna i zamyślona, po bliższym poznaniu okazuje się równie szalona i radosna. Historia boleśnie ją doświadczyła.

Mały Rzym i okolice - Marek Sudół - Autor dorastał w okolicach Sandomierza i wydawało mu się, że zna je doskonale. Kiedy rozpoczął przygodę z lataniem, odkrył zupełnie inną perspektywę. Latanie stało się spełnieniem jego marzeń...