W najnowszym numerze "Poznaj Świat"

Kategoria: Kultura / Prasa

W najnowszym wydaniu miesięcznika „Poznaj Świat” poznamy między innymi, historię dwóch zaginionych w Arktyce w XIX wieku brytyjskich statków. Przyjrzymy się bazarowi wielbłądów w egipskim miasteczku Birkash. Zajrzymy do europejskiej stolicy kultury – duńskiego miasta Aarhus. Przekonamy się że pod namiotem można się zrelaksować oraz przeczytamy o lodowcowej turystyce w Norwegii.

Nowy numer miesięcznika "Poznaj Świat"

Ameryka Północna, Kanada (Arktyka) – Zygmunt Malinowski – Terror odkryty w Arktyce:

W 1845 r. Imperium Brytyjskie wysłało pod dowództwem sir Johna Franklina dwa statki specjalnie wyposażone do wypraw arktycznych: HMS Erebus i HMS Terror. Wszelki ślad po nich zaginął. Szukano ich do współczesnych czasów, kolejne wyprawy wracały z niczym. Dopiero po 170 latach, w 2014 r., kanadyjska grupa archeologów odkryła HMS Erebus. Gdy wybierałem się do Arktyki, losy HMS Terror były jeszcze nieznane.

Afryka, Egipt – Rafał Sitarz – Kup Pan wielbłąda:

Tuż po wschodzie słońca na przestronny plac w miasteczku Birkash przyjeżdżają setki ciężarówek. Wszystkich przyciąga Souq al-Gamaal, targ wielbłądów. Jeden z największych w Egipcie – autentyczny, nienastawiony na turystów. To miejsce, w którym spotykają się hodowcy lokalni oraz przyjezdni z Sudanu, rolnicy, a także właściciele kairskich restauracji, które serwują wielbłądzie mięso.

Europa, Dania – Paulina Hinz – Aarhus zmienia myślenie:

Zanim zostało Europejską Stolicą Kultury 2017, od wielu lat było miastem tętniącym sztuką i kreatywnością. Czy to za sprawą ducha wikingów, którzy założyli je 1200 lat temu, czy dzięki studentom, którzy stanowią obecnie jedną szóstą mieszkańców – niezwykła energia Aarhus jest wyczuwalna na każdym kroku.

Jan Adamiec – Relaks w namiocie:

Upał w namiocie? A może słońce budzi cię nawet przed 6 rano? Oto propozycja dla tych, którzy chcą na urlopie rozkoszować się pięknem natury, a jednocześnie porządnie się wyspać i odpocząć – być może po raz pierwszy od dawna.

Turystyka lodowcowa w Norwegii. Lodowiec Folgefonna:

Norwegia jest krajem bogatym w lodowce. Jest ich tu ponad 2000! Oczywiście najwięcej znajduje się na podbiegunowym archipelagu czyli na Svalbardzie (tam jest największy w Europie lodowiec Austfonna), jednak południe Norwegii także w nie obfituje. Najniżej z dużych lodowców znajduje się Folgefonna, trzeci co do wielkości w Norwegii, leżący zaledwie 80 km od portu Fjord Line w Bergen, mieście na południowym zachodzie kraju.

Więcej informacji o nowym numerze miesięcznika pod adresem:
https://www.poznaj-swiat.pl/aktualny_numer.html

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10145
  • Odsłon artykułów: 28503962
  
  ';