Listopadowy numer miesięcznika "Poznaj Świat"

Kategoria: Kultura / Prasa

W najnowszym, listopadowym numerze miesięcznika "Poznaj Świat": Wielki spektakl natury - Afryka i Kenia, Zurych na ząb, Friuli - szafa pełna cudów, Na Jedwabnym Szlaku, Bieganie w nocy.

Listopadowy numer miesięcznika "Poznaj Świat"

Wielki spektakl natury

Nie liczyłam, że zobaczę wielką migrację afrykańskich zwierząt. Nazywają ją siódmym cudem świata. Trzeba mieć jednak szczęście, by na nią trafić w kenijskim rezerwacie Masai Mara. I żelazne nerwy, gdy stada antylop gnu i zebr próbują przedrzeć się przez rzekę pełną krokodyli... Bez cienia przesady – to najbardziej niezwykły spektakl reżyserowany przez samą naturę.

Zurych na ząb

Kiedy wysiadam na dworcu Zürich Hauptbahnhof, zbliża się trzynasta. Po porannym locie jestem już porządnie głodna – alpejska czekolada serwowana na pokładzie SwissAir tylko rozbudziła mój apetyt. Wygląda jednak na to, że znalazłam się w odpowiednim miejscu.

Friuli - szafa pełna cudów

Słyszeliście o Cividale del Friuli, jedenastotysięcznym miasteczku nad rzeką Natisone? Zapewne nie. A Carlos Santana i Sting – owszem. Obydwaj w jego magicznej scenerii zaśpiewali.

Na Jedwabnym Szlaku

W 1983 r. to miasto obchodziło swoje 2000-lecie, ale już kilka lat później, po nowych odkryciach archeologicznych, okazało się, że liczy 2200 lat. Taszkent, starożytne miasto kupieckie Azji Środkowej, swój rozwój zawdzięczało położeniu na Jedwabnym Szlaku, ciągnącym się od Chin do Morza Śródziemnego.

Bieganie w nocy

Bieganie w nocy ma inny wymiar. To zupełnie inny świat z fizycznego i psychicznego punktu widzenia, jak również ze względu na odbierane bodźce. Widzimy ten świat przez wiązkę światła latarki czołowej. Wybór odpowiedniego oświetlenia jest kluczowy, by zachować bezpieczeństwo, biec skutecznie, ograniczyć zmęczenie oczu i zarządzać zapasem sił. Oto kilka wskazówek, jak najlepiej oświetlić swoją trasę w nocy.

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10143
  • Odsłon artykułów: 28438070
  
  ';