Poznaj Świat: Zamów prenumeratę na cały rok i odbierz prezent!

Kategoria: Kultura / Prasa

W najnowszym numerze: Wśród kamienic Starego Miasta stoją drewniane kramy. Powietrze przenika zapach karmelu i pieczonych kasztanów. Zimowy wieczór rozświetlają tysiące lampek. Spacerowicze pochylają się nad świątecznymi cackami, inni popijają grzane wino i chłoną adwentową atmosferę. Nagle spokój jarmarku zakłóca hałas, poszczękiwanie łańcuchów i narastający dźwięk krowich dzwonków. Po chwili wpada dzika wataha diabłów.

więcej

Poznaj Świat: Zamów prenumeratę na cały rok i odbierz prezent!
Poznaj Świat: Zamów prenumeratę na cały rok i odbierz prezent!

Nazwa tego miasta w języku arabskim oznacza „dom chleba” (bejt lehem) i nawiązuje do urodzajnych okolicznych terenów, na których uprawiano zboża. Jeden z tutejszych kościołów – ani duży, ani wysadzany złotem – to najważniejsza świątynia chrześcijańska świata. Znajduje się w centrum Betlejem i stoi w miejscu, gdzie według Biblii narodził się Chrystus.

więcej

Boliwia to kraj łamiący europejskie poczucie logiki. Boliwijczyka nie dziwi, że lodowiec wznosi się ponad tropikalnym lasem i że szamański rytuał jest odprawiany podczas katolickiego święta. Boliwijczyk żyje chwilą, a czeka całymi dniami... Zasypia na pustyni, a budzi się w dżungli...

więcej

Po ubitym placu przechodzi tanecznym krokiem barwny korowód młodych, ciemnoskórych dziewcząt. Długie trzciny w ich rękach kołyszą się na wietrze. Z przeciwnej strony wychodzą półnadzy, ubrani w zwierzęce skóry wojownicy. Jeden z nich ma wpięte we włosy czerwone pióra ptaków. To król.

więcej

Bieganie w nocy ma inny wymiar. To zupełnie inny świat z fizycznego i psychicznego punktu widzenia, jak również ze względu na odbierane bodźce. Widzimy ten świat przez wiązkę światła latarki czołowej. Wybór odpowiedniego oświetlenia jest kluczowy, by zachować bezpieczeństwo, biec skutecznie, ograniczyć zmęczenie oczu i zarządzać zapasem sił. Oto kilka wskazówek, jak najlepiej oświetlić swoją trasę w nocy.

więcej

Kolejna książka Katarzyny Maniszewskiej, wielbicielki muzyki rockowej, doktora nauk humanistycznych, dziennikarki i wykładowczyni. Przede wszystkim zaś pisarki oraz podróżniczki, która przemierza świat z plecakiem, bez konkretnych planów i rezerwacji.

więcej

Siedemnasta edycja Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA odbędzie się 2 i 3 grudnia w warszawskim kinie Wisła. Miłośnicy podróży zobaczą zdjęcia wyświetlane na wielkim ekranie i usłyszą relacje podróżników, reporterów i fotografów. W programie: odkrywanie południa Indii, reporterski rok w Ameryce Łacińskiej, podróże po mało znanej Afryce Środkowej, rowerowa ekspedycja przez zimową Grenlandię, piesze przejście przez Izrael, zjawiskowe zdjęcia z gór Polski, pełna emocji opowieść o Gambii, rowerowe wyprawy przez afgański i tadżycki Pamir.

więcej

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10143
  • Odsłon artykułów: 28438682
  
  ';