Warunki pogodowe w Tatrach, na Babiej Górze, na Turbaczu i w Bieszczadach (12.12.2014)- prognoza weekendowa

Kategoria: Warunki / Pogoda

Dla tych, którzy zbliżający się wielkimi krokami weekend pragną spędzić w polskich górach i złapać trochę śniegu przygotowaliśmy weekendową prognozę pogodową!

Tatry:

Oto kolejny raport o warunkach pogodowych w Tatrach polskich sporządzony na podstawie danych publikowanych przez Tatrzański Park Narodowy.

Temperatura w Tatrach Zachodnich (Dolina Kościeliska i Chochołowska) wyniesie w piątek ok 4 stopni. Piątek i sobota zapowiadają się pochmurnie. Wystąpią jednak pewne przejaśnienia i rozpogodzenia. W przeciwieństwie do niedzieli podczas której, będziemy mieć do czynienia ze znacznym zachmurzeniem. Opadów nie przewiduje się.

fot: topr.pl

fot: topr.pl

W rejonie Kasprowego Wierchu i Doliny Pięciu Stawów temperatura wahać się będzie w okolicach 0 stopni. Najzimniej będzie w piątek, w okolicach Kasprowego Wierchu- -4 stopnie. Ogólnie będzie raczej pochmurno. Pewne, pzemijające i krótkie rozpogodzenia mogą wystąpić w sobotą. Znaczniejszych opadów deszczu lub śniegu nie przewiduje się.

Nad Morskim Okiem temperatura dodatnia, ale zbliżająca się do granicy 0 stopni. Przez cały ten czas (od piatku do nidzieli) nie powinno padać. Raczej pochmurno z pewnymi rozpogodzeniami. W niedzelę- zachmurzenie znaczne.

W Tatrach słowackich, w okolicach Łomnicy temperatury dosyć niskie (piątek- -3 stopnie, sobota-  -7 stopni, niedziela- -5 stopni). Weekend zapowiada się pochmurno z przejściowymi rozpogodzeniami. Dodatkowo (w piątek i w niedzielę), może popadać delikatny śnieg.

Przewidywane warunki pogodowe nie zachęcają do wycieczek po Tatrach. Co więcej szlaki są oblodzone i przez to niebezpieczne. Raki i kijki znaczne ułatwią wędrówkę, a w pewnych miejscach mogą okazać się niezbędne.

Na niektórych szlakach prowadzone są nadal prace remontowe,  które powodują utrudnienia w ich korzystaniu i mogą powodować czasowe ich wyłączenia z użytku.
Gdy chodzi o polskie Tatry, to na chwilę obecną (komunikat ważny do dzisiaj- do piątku, do 20:00:00)- obowiązuje I, a więc niski stopień zagrożenia lawinowego

http://kamery.topr.pl/kamery.html -system monitoringu pogody.

Babia Góra:

W ten piątek i w sobotę raczej ciepło. Ochłodzi się nieco w niedzielę, ale nadal temperatura wynosić będzie powyżej 0 stopni. Opady nie są przewidziane (może w sobotę trochę pokropi deszcz). Ogólnie jednak od piątku do niedzieli będzie pochmurno. Chociaż czasem ma pojawiać się słońce.
Na Markowych Szczawinach zalega pokrywa 8 cm  śniegu. Wzrost grubości pokrywy następuje wraz ze wzrostem wysokości. Od wysokości ok 1600 m n.p.m. pokrywa ta wynosi już do 15 cm, a w nielicznych  nawianych miejscach więcej. Pokrywa stabilizowana jest przez nieprzykrytą roślinność i wystające kamienie. Na szlakach turystycznych spotyka się często oblodzenie.

Turbacz:

W najbliższy weekend, temperatura będzie blisko 0 stopni, ale na plusie. Mrozu nie przewiduje się. Najcieplejszym dniem będzie sobota- ok. 6 stopni (w nocy jednak spadnie do -2 stopni).
W piątek oraz w niedzielę okresowe zachmurzenia i słońce. W sobotę przelotnie popruszy śnieg. Pojawi się również deszcz.
Chociaż warunki turystyczne nie należą do najtrudniejszych, opady jednak i przewidywane zachmurzenie nie zachcają do wędrówek w ten weekend po Gorcach.

Bieszczady:

Weekend w Bieszczadach zapowiada się łagodnie. Co prawda w górach leży już mała warstwa śniegu, ale kolejne nieznaczne opady wystąpią jedynie dzisiaj. W sobotę i niedzielę meteorolodzy zapowiadają jedynie zachmurzenie z przewagą chmur.

Widok z kamery przy pensjonacie Grzechowisko w Wetlinie, fot: grzechowisko.click2stream.com

Widok z kamery przy pensjonacie Grzechowisko w Wetlinie, fot: grzechowisko.click2stream.com

Temperatura będzie oscylować w granicach od -3 w nocy do +1 stopnia Celsjusza w dzień. Przy takiej pogodzie warunki do uprawiania turystyki zapowiadają się dobrze, jednakże należy pamiętać o odpowiednim ubiorze i o okularach przeciwsłonecznych (z powodu zalegającego śniegu).

Źródła:
http://tpn.pl/ ;
http://pogoda.interia.pl/prognoza-dlugoterminowa-babia-gora,cId,335 ;
http://www.accuweather.com/pl/pl/gorce/263045/weekend-weather/263045 ;
http://www.bgpn.pl/komunikat-turystyczny ;
http://www.pogodynka.pl/gory .

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9961
  • Odsłon artykułów: 27282303
  
  ';