Mick Fowler i Paul Ramsden pierwsi na Kishtwar Kailash

Kategoria: Wspinanie / Himalaizm

Brytyjscy alpiniści Mick Fowler i Paul Ramsden właśnie wrócili do domu po pomyślnym dokonaniu pierwszego wejścia na Kishtwar Kailash (6451 metrów), dziewiczy szczyt w Himalajach Indyjskich.

Kishtwar Kailash. Fot. arch. Mick Fowler

Kishtwar Kailash. Fot. arch. Mick Fowler

Kishtwar Kailash jak do tej pory próbowała zdobyć jedynie szkocka wyprawa w 1989 roku. W 1993 w regionie dokonano jeszcze wejścia Cerro Kishtwar, po czym z powodu niestabilności politycznej himalaiści nie mieli już wstępu na ten teren. Nikt nie działał w rejonie do roku 2011, kiedy to Denis Burdet, Robert Frost, David Lama i Stephan Siegrist zdobyli Cerro Kishtwar.

Fot. arch. Mick Fowler

Fot. arch. Mick Fowler

Na tegoroczną wyprawę pojechał czwórkowy zespół: Mike Morrison i Rob Smith, oraz Mick Fowler i Paul Ramsden. Ta ostatnia dwójka zdobyła szczyt południowo-zachodnią ścianą w siedem dni (baza-szczyt-baza)

Fowler powiedział "Nie ma łatwego sposóbu na zdobycie Kishtwar Kailash, dlatego jestem z Paulem bardzo zadowoleni, że udało nam się dokonać pierwszego przejścia po południowo-wschodniej ścianie. Po aklimatyzacji w dniu 4 października opuściliśmy obóz i rozbiliśmy się na wysokości 6200 m, skąd rano, 9 października rozpoczęliśmy atak szczytowy.

Paul Ramsden i Mick Fowler na szczycie. Fot. arch. Mick Fowler

Paul Ramsden i Mick Fowler na szczycie. Fot. arch. Mick Fowler

1500 metrowa droga Brytyjczyków startuje szerokim kuluarme z prawej strony ściany, następnie odbija w lewo, wprost przez mikstowy headwall (kluczowy odcinek) na szczyt. Wycena ED (lub szkockie VI). Droga oferuje zróżnicowane mikstowe wspinanie. Powrót w dużej części zjazdami.

źródło: planetmountain.com, goryonline.com

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10106
  • Odsłon artykułów: 28138363
  
  ';