Blisko dwadzieścia lat minęło odkąd Polak wspiął się nową drogą na ośmiotysięcznik, tylko dzięki waszej pomocy może się to zmienić! Pomóż Adamowi Bieleckiemu sfinansować projekt odwołujący się do najlepszych tradycji polskiego himalaizmu  - poprowadzenie nowej drogi w czystym stylu alpejskim na północnej ścianie Kanczendzongi - trzeciej górze świata.Cel

Kanczendzonga - trzeci co do wysokości szczyt Ziemi - 8586 m n.p.m.. Położony jest na wschodnim skraju Himalajów Centralnych, na granicy Nepalu i Sikkimu należącego do Indii. Jego nazwa po tybetańsku oznacza "Pięć Wielkich Skarbnic Śniegu".

Kanczendzonga,fot. PolakPotrafi.pl

Kanczendzonga,fot. PolakPotrafi.pl  

Ze wzglądu na trudność i wysokość a także swoje peryferyjne położenie wiążące się z długim i uciążliwym trekkingiem do jej podnóża, Kanczendzonga jest górą rzadko odwiedzaną przez wspinaczy, po Annapurnie zanotowano tu najmniej wejść spośród ośmiotysięczników – 283 do marca 2012.

Do chwili obecnej na szczycie stanęło czworo himalaistów z Polski:
11.01.1986 – J.Kukuczka i K.Wielicki – pierwsze wejście zimowe – droga normalna od południowego zachodu, bez tlenu
15.05.2001 – P.Pustelnik - droga normalna od południowego zachodu
18.05.2009 – K.Baranowska - droga normalna od południowego zachodu, bez tlenu

Zamierzam być pierwszym Polakiem, który wejdzie na Kanczendzonge drogą inną niż normalna.

Plan

Wylot z kraju zaplanowano na 8 kwietnia, po dwóch dniach podróży autobusem na wschód Nepalu rozpoczniemy 10 dniowy trekking do podnóża rzadko odwiedzanej północnej ściany Kanczendzongi. Przewidujemy 35 dni akcji górskiej.
Aklimatyzacja odbędzie się w klasycznym stylu wyprawowym na drodze wytyczonej w 1979 roku przez zespół Doug Scott, Peter Boardman i Joe Tasker. Następnie spróbujemy poprowadzić nową drogę w czystym stylu alpejskim w prawej części północnej ściany. Zejście odbędzie się drogą brytyjską.

Kanczendzonga – projekt nowej drogi,fot. PolakPotrafi.pl

Kanczendzonga – projekt nowej drogi,fot. PolakPotrafi.pl

W przypadku powodzenia wejście to ma szanse stać się najważniejszym wydarzeniem roku w światowym  himalaizmie.

Zespół

W wyprawie wezmą udział:

- Denis Urubko (Rosja)
- Artiom Braun (Rosja)
- Alex Txikon (Kraj Basków)
- Adam Bielecki (Polska)

Denis Urubko to ścisła czołówka światowego wspinania. Wszedł jako pierwszy w historii zimą na dwa ośmiotysięczniki: Makalu i Gaszerbrum II. Jako 15 człowiek w historii zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Dokonał tego bez dodatkowego tlenu. Do Denisa Urubki należy rekord ”Śnieżnej Pantery” – to pięć najwyższych szczytów byłego ZSRR, na które Kazach wszedł w 42 dni. Łącznie Denis 22 razy stawał na wierzchołkach ośmiotysięcznych. http://pl.wikipedia.org/wiki/Denis_Urubko

Artiom Braun jest przyjacielem Denisa i jego wychowankiem. Będzie brał udział w początkowej fazie akcji górskiej tj. podczas działalności na drodze brytyjskiej.

Alex Txikon ma na swoim koncie wejścia bez tlenu na 10 ośmiotysięczników.

Adam Bielecki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Bielecki_%28wspinacz%29

fot. PolakPotrafi.pl

fot. PolakPotrafi.pl

Pieniądze

Koszt mojego udziału w wyprawie to 50 tys. zł. Mam już 20 tys. – jeżeli uzbieram jeszcze 15 tys., to „zadłużę się po uszy”, ale pojadę na wyprawę życia. Jeżeli uda mi się zebrać 30 tys., to bez problemu sfinansuję całe przedsięwzięcie.

 

Adam Bielecki,fot. PolakPotrafi.pl

 

Adam Bielecki,fot. PolakPotrafi.pl

SERDECZNIE DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY ZDECYDUJĄ SIĘ WESPRZEĆ MÓJ PROJEKT, DO ZOBACZENIA W GÓRACH!!!

Wyprawę można wesprzeć na PolakPotrafi.pl.
Z taternickim pozdrowieniem - Adam Bielecki

źródło: polakpotrafi.pl