Kłusownicy w TPN

Kategoria: Artykuły / Inne

W ostatnim czasie na terenie Parku doszło do dwóch przypadków kłusownictwa – pod koniec października w rejonie Kośnych Hamrów oraz na początku listopada na Wiktorówkach.

Kłusownicy w TPN

Kłusownicy w TPN

Pod koniec października w rejonie Kośnych Hamrów znaleziono zabitego jelenia z odciętą głową. Śledztwo prowadzone przez policję zostało umorzone. W  rejonach, gdzie teren Parku przeplata się z terenami prywatnymi i łowieckimi, udowodnienie, gdzie dokładnie doszło do postrzału, jest bardzo trudne.

Drugi przypadek kłusownictwa miał miejsce na początku listopada na Wiktorówkach. I tym razem ofiarą kłusowników padł jeleń. Straż Parku prowadzi czynności wyjaśniające, a policja z Bukowiny Tatrzańskiej dochodzenie. Dla dobra sprawy nie udziela się więcej informacji.

Kłusownictwo – zabijanie, chwytanie lub ściganie zwierzyny oraz łowienie ryb bezprawnie, w sposób niedozwolony lub w niedozwolonym czasie i miejscu; pojęcie kłusownictwa szczegółowo określają odpowiednie przepisy prawne. Jest to przestępstwo ścigane w urzędu, zagrożone grzywną lub karą aresztu.

Na terenie Parku do aktów kłusownictwa dochodzi średnio raz w roku. Powierzchnia TPN  wynosi 21197 ha i pod tym względem jest on zaliczany do największych parków narodowych w Polsce. Około 70 proc. powierzchni Parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a pozostałe 30 proc. to murawy wysokogórskie, skały i wody. Niestety, z uwagi na wielkość i charakter terenu TPN zwykle bardzo trudno złapać winnych.

źródło: tpn.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10255
  • Odsłon artykułów: 29153740
  
  ';