Remontujemy Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki! - Takie zdanie napisali na Facebooku członkowie Fundacji Wielki Człowiek. Chcą, żeby muzeum w Istebnej mogło przyjmować coraz więcej turystów. Środki na rozbudowę i niezbędne remonty zbierają na Polak Potrafi.

– Naszą prośbę o wsparcie kierujemy do wszystkich pamiętających Jerzego Kukuczkę i ceniących dokonania jednego z największych himalaistów świata, do osób kochających góry wysokie i te troszkę niższe – można przeczytać na stronie projektu Izba Pamięci Jerzego Kukuczki na Polak Potrafi.

Izba Pamieci Jerzego Kukuczki, źródło: https://polakpotrafi.pl/projekt/izba-kukuczki

Izba Pamieci Jerzego Kukuczki, źródło: https://polakpotrafi.pl/projekt/izba-kukuczki

Co to za miejsce?

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki to niewielkie muzeum, które zostało stworzone w 1997 roku w Istebnej przez żonę himalaisty Cecylię Kukuczkę. Powstało w dawnym domu Jerzego. Można tam zobaczyć górski sprzęt himalaisty, zdjęcia i wiele innych pamiątek, które po sobie zostawił. Warto dodać, że zwiedzających oprowadza sama Cecylia Kukuczka!

Izba działa w sposób niekomercyjny, a jej misją jest podtrzymać pamięć oraz popularyzować dokonania złotej dekady polskiego himalaizmu.
– Marzę o tym, żeby rozbudować tę izbę, ponieważ jak przychodzi tutaj wielu turystów to trochę jest za ciasno. Moglibyśmy też pokazać więcej pamiątek, które są u nas w archiwum domowym – mówi Cecylia Kukuczka, która również prosi o wsparcie projektu na Polak Potrafi.

Na co zostaną wydane uzbierane pieniądze?

Celem projektu jest przede wszystkim realne wsparcie działalności Izby Pamięci i zwiększenie jej potencjału. Dom, w którym została założona ma swoje lata i dlatego wymaga remontu. Przede wszystkim trzeba wymienić podłogę, drzwi, a także zrobić kilka innych prac. Tak, aby liczne grupy, turyści oraz ludzie gór mogli wciąż przyjeżdżać do Istebnej poznawać historię i wspominać.

Izba Pamieci Jerzego Kukuczki, źródło: https://polakpotrafi.pl/projekt/izba-kukuczki

Izba Pamieci Jerzego Kukuczki, źródło: https://polakpotrafi.pl/projekt/izba-kukuczki

Historia Fundacji

Fundacja Wielki Człowiek, która zbiera pieniądze na rozbudowę muzeum, została założona w 2013 roku przez rodzinę Jerzego Kukuczki. Ludzie ją tworzący działają prężnie na rzecz pamięci Jerzego i polskiego himalaizmu. Udało im się m.in. wznowić książkę „Mój pionowy świat”, przeprowadzić program archiwizacji materiałów pozostawionych przez Jerzego Kukuczkę, stworzyć Archiwum Jerzego Kukuczki i Wirtualne Muzeum www.jerzykukuczka.pl, a także zorganizować wiele prelekcji z udziałem Cecylii Kukuczki.

Sami o sobie piszą tak: „chętnie angażujemy się w akcje powiązane ze środowiskiem górskim, nasze archiwalia w różnej formie często goszczą na festiwalach górskich – w postaci filmów, wystaw zdjęć, prelekcji Cecylii Kukuczki, wspieramy wiele inicjatyw takich, jak aukcje charytatywne na rzecz potrzebujących himalaistów i ludzi gór”.

Projekt można wesprzeć tutaj:
https://polakpotrafi.pl/projekt/izba-kukuczki

Matylda Młocka