Nowoczesna infrastruktura, kompleksowe usługi i urzekające widoki grzbietów górskich pokrytych białym puchem – to oferta najlepszych ośrodków narciarskich z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, które znalazły się we wspólnym informatorze niemieckiego portalu SkiResort i brytyjskiego magazynu „The Independent”.

Choć kurortom z obszaru CEE trudno stanąć w szranki z potężnymi ośrodkami w Alpach czy Dolomitach, sukcesywnie inwestując w swój rozwój, przyciągają coraz więcej narciarzy, otwartych na nowe doznania.

O tym, czy dany kurort trafi do listy najlepszych, decyduje wiele czynników – jakość i długość nartostrad, ich obsługa i naśnieżenie, warunki pogodowe, baza gastronomiczno-hotelowa, parkingowa czy dodatkowe rozrywki. Standardem stają się spirale zróżnicowanych nartostrad, pokrytych, w razie potrzeby, sztucznym śniegiem, nowoczesne i przepustowe wyciągi czy siatka restauracji i barów na stoku. Dodatkowo, właściciele białych kurortów inwestują we wszelkie usługi dodatkowe – takie jak fun parki, tory saneczkowe, trasy biegowe, aquaparki, baseny termalne centra SPA, dyskoteki bądź zintegrowane systemy go pass itd.

Siedem najlepszych ośrodków narciarskich z regionu CEE, których lista znajduje się poniżej, spełnia wszystkie kryteria globalnych kurortów. Trzy z nich: bułgarski Bansko, słowacka Jasná i Špindlerův Mlýn znajdujący się w Czeskiej Republice, uzyskały w tym roku nagrody najlepszych ośrodków narciarskich w swoich krajach w „World Ski Awards“. Ten międzynarodowy konkurs wyróżnia najlepsze stacje narciarskie, hotele oraz operatorzy kolei linowych na całym świecie. Tym sposobem Bansko, Jasná i Špindlerův Mlýn znalazły się w gronie tak legendarnych ośrodków jak fancuski Val Thorens, szwajcarski Laax, kanadyjski Lake Louise czy Deer Valley Resort z USA.

Bansko, region: podnóże gór Pirin, Bułgaria.

Długość tras: 70 km; najdłuższa trasa: 16 km; liczba wyciągów: 14.

Bansko uchodzi za jeden z najlepszych narciarskich ośrodków w całej Europie Wschodniej. Największe tereny do szusowania znajdują się pod szczytem Todorka (2746 m n.p.m.). Bansko posiada dwa główne ośrodki narciarskie: Chalin Valog oraz Shiligarnika, do których gondolą można dotrzeć z samego centrum miasta. Cały ośrodek charakteryzuje bardzo dobra infrastruktura sportowa, rozwinięta baza hotelowa i zaplecze gastronomiczne a także piękne widoki - Park Narodowy gór Pirin znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Wśród tras niebieskich na narciarzy czeka 16 kilometrowa najdłuższa trasa ośrodka, którą dzięki oświetleniu można zjeżdżać również po zmroku. Jest tu również sporo czerwonych i czarnych nartostrad a także half-pipe, funpark i wiele innych atrakcji.

cee top7_1

Bansko Ski

Kopaonik, region: Park Narodowy Kopaonik, Serbia.

Długość tras: 52 km, najdłuższa trasa: 4 km, liczba wyciągów: 23;

Stacja ta, leżąca przy granicy Serbii z Kosowem jest sukcesywnie rewitalizowana od dziesięciu lat. W efekcie oferuje obecnie 11 nowych wyciągów oraz system naśnieżania stoków, pokrywający większą część tras. Nartostrady, w każdej kategorii, zachwycą zarówno narciarzy poczatkujących (sporo łagodnych stoków) jak i doświadczonych (zwłaszcza na wymagającym północno-wschodnim zboczu Pancicev Vrh). Na arciarzy biegowych czeka 12 km tras a na amatorów nocnych zjazdów - oświetlona nartostrada “Malo Jezero”. Najmłodsze pociechy swoje pierwsze kroki na deskach mogą stawiać w narciarskim przedszkolu.

W ostatnich latach zmodernizowano również w Kopaoniku bazę hotelową, dzięki czemu ośrodek prezentuje się dziś bardzo atrakcyjnie.

Jasná, region: Dolina Demianowska, Niskie Tatry (Chopok), Słowacja.

Długość tras: 49 km, (w tym 9 km off piste); najdłuższa trasa: 7 km, liczba wyciągów: 30;

Jasná to największy słowacki ośrodek narciarski rozpościerający się na terenie ponad 90 hektarów. Składa się z dwóch części: Jasná – Chopok północ (Chopok sever) z terenami: Otupné, Záhradky i Luková oraz Chopok południe (Chopok juh) z terenami: Kosodrevina i Srdiečko. Ze względu na duże zróżnicowanie nartostrad – od łagodnych i panoramicznych tras (Turistická) po czarne i bardzo wymagające (Vyhliadková, Zjazdárska) region ten chętnie odwiedzają rodziny z dziećmi oraz doświadczeni narciarze czy nawet miłośnicy freeride’u. Ośrodek posiada dwa oświetlone stoki do jazdy nocnej. Dla amatorów freestylu powstał tu Burton Snowpark Jasna – jeden z największych tego typu obiektów w Słowacji.

cee top7_2

Jasna

Tatrzańska Łomnica, region: Wysokie Tatry, Słowacja.

Długość tras: 12 km; najdłuższa trasa: 6 km; liczba wyciągów: 9

Budowa tego stacji Tatrzańska Łomnica ruszyła w 1882 r. Dziś jest najpopularniejszym kurortem turystycznym w słowackich Tatrach. I zarazem najwyżej położonym, co ma niewątpliwie wpływ na długość sezonu, który trwa tu od listopada do połowy maja. W rejonie Tatrzańskiej Łomnicy znajdują się dwa ośrodki: Jamy i Skalnate Pleso. Duża liczba wyciągów i różnorodnych nartostrad pozwalają korzystać z urok tatrzańskiej zimy każdemu narciarzowi. Głównym terenem zjazdowym jest stok, opadający na południowy wschód od Łomnickiej Przełęczy. Ośrodek oferuje także skocznie narciarskie, tor bobslejowy i lodowisko a w pobliskim na Hrebienku setki tysięcy turystów przyciąga tatrzańska katedra lodowa, która co roku jest budowana przez artystów - rzeźbiarzy. Turystów narciarzy przyciąga nie tylko dobrze przygotowana baza sportowa lecz także bogaty wybór hoteli i obiektów gastronomicznych

Špindlerův Mlýn, region: Karkonosze, Czeska Republika;

Długość tras: 24 km; najdłuższa trasa: 2,7 km; liczba wyciągów: 30.

Špindlerův Mlýn składa się z dwóch kompleksów: Medvědín i Svaty Petr.

Medvědín oferuje urozmaicone trasy prowadzące przez las, o wszystkich skalach trudności od łatwych niebieskich po czarne. Z kolei w ośrodku Svaty Petr znajduje się najdłuższa w całym Szpindlu nartostrada - niebieska Turistická (2,7 km) oraz najtrudniejsza, czarna trasa FIS (1,4 km długości i 450 m różnicy wzniesień). Kurort posiada cztery snow parki i oferuje dwa kilometry nocnych nartostrad. Špindlerův Mlýn uchodzi za jeden z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Czechach. W najbliższych latach, jego właściciel – Tatry Mountain Resorts – zamierza połączyć ośrodki Svatý Petr i Medvědín, dzięki czemu cały Špindlerův Mlýn będzie posiadał łącznie 40 km nartostrad.

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, region: Beskid Śląski, Polska;

Długość tras: 19 km, najdłuższa trasa; 5 km, liczba wyciągów: 13;

Stacja zaliczana do najważniejszych ośrodków sportów zimowych w Polsce. Najciekawszą nartostradą jest czarna trasa 23 z licencją FIS o długości prawie 2,9 km (650 m różnicy wysokości), przeznaczona dla bardzo doświadczonych narciarzy. Najdłuższy zjazd – Ondraszek (21) liczy ok. 5 km i mogą z niego korzystać nawet początkujący narciarze.  Obok tras zjazdowych znajduje się tu kompleks trzech, całorocznych skoczni narciarskich „Skalite”.

W najbliższych latach SON zwiększy się długość tras do prawie 22 km, a długość oświetlonych nartostrad wyniesie ok. 5,5 km. W Szczyrku powstanie również nowoczesny system naśnieżania a także nowa kolej gondolowa, pięć kanap i cztery wyciągi orczykowe, nowoczesny snowpark oraz specjalnie wydzielone strefy dla najmłodszych narciarzy.

cee top7_4

Snowboard w Szczyrku

Poiana Brasov, region: masyw Postuval, Karpaty, Rumunia;

Długość tras: 20 km, najdłuższa trasa: 4 km, liczba wyciągów: 11;

Kurort ten przyciągał miłośników białego puchu już na początku XX wieku. W tym ośrodku, w 1909 r. odbyły się pierwsze w Rumuni zawody narciarskie.

Swą dzisiejszą popularność Poiana Brasov zawdzięcza nowoczesnej infrastrukturze. Narciarze mogą próbować swoich umiejętności na ośmiu trasach o różnym stopniu trudności, w tym dla zaawansowanych: slalom, slalom gigant i trasa olimpijska. Ponadto, na gości czeka bogate zaplecze restauracji i hoteli oraz sztuczne lodowisko, boiska sportowe oraz ośrodek jazdy konnej. A osoby, które mają dosyć szusowania, mogą wybrać się do zamku hrabiego Drakuli w Branie znajdującego się niedaleko kurortu Poiana Brasov.

Autor: snowsherpa

Zdjęcia: TMR a.s.; Kopanik Ski, Ski Resort Poiana Brasov, Ski Areal Spindleruv Mlyn; Szczyrkowski Ośrodek Narciarski sp. z o.o.; Ski Resort Bansko