Dzisiaj na chwilę „oderwijmy się” od większych wysokości, bo są pewne rzeczy, które mimo że są ściśle powiązane z górami, to nie są jakieś wysokie. Ba! Nie są w ogóle wysokie...

Korona Europy to powstały spis poszczególnych gór analogicznie do Korony Ziemi czy Korony Himalajów. Uwzględnia on tylko te szczyty, które leżą w obrębie Europy (w granicach określonych przez Międzynarodową Unię Geograficzną). I tak np. najwyższy szczyt Kazachstanu– Chan Tengri (6995 m n.p.m.) leży w Azji, a więc automatycznie nie należy on do Korony Europy (mimo, że jest najwyższy). Najwyższe zaś wzniesienie w europejskiej części tego kraju to bezimienny szczyt, ale jego zdobycie jest on uwzględniony na przedmiotowej liście.
I lista, co oczywiste, uwzględnia te wysokie, alpejskie szczyty (z położonym we Francji Mt Blanckiem- 4810 m n.p.m. na czele) to są na niej również szczyty (pagórki, wzniesienia), które choć banalne (zimą również ;) ) są konieczne do skompletowania Korony Europy. Ciekawostką jest też fakt, że Śnieżka (jako najwyższy szczyt Karkonoszy, należący do Korony Gór Polski- 1603 m n.p.m.) jest równocześnie najwyższym szczytem całych Czech i stąd należy do Korony Europy.

Wracając jednak do tych szczytów-pagórków i delikatnych wzniesień, można tu wymienić chociażby najwyższe punkty Białorusi, Holandii, Estonii, Łotwy, Litwy czy Malty. „Rekord” jednak i główna nagroda ;) „wędruje” do Watykanu (a to za sprawą tzw. Wzgórza Watykańskiego- 75 m n.p.m.).

Ogrody Watykańskie ze słynnym Wzgórzem Watykańskim, źródło: bywajtu.plOgrody Watykańskie ze słynnym Wzgórzem Watykańskim, źródło: bywajtu.pl

Włoska nazwa Wzgórz Watykanu to Monte Vaticano i pochodzi od łac. Mons Vaticanus, która z kolei jest zniekształceniem nazwy etruskiej oznaczającą dobre miejsce do przepowiadanie błyskawic (na podstawie błyskawic na horyzoncie).

Ustalenie najwyższych szczytów krajów europejskich na pierwszy rzut oka wydaje się całkiem proste. Często jednak, co źródła to inne dane. Błędy (obok tych w Internecie, encyklopediach, geograficznych podręcznikach itd.) pojawiają się nawet na oficjalnych stronach CIA.
Zdobycie Korony Europy nie jest przedsięwzięciem łatwym, ale dla podejmujących wyzwanie staje się niesamowitą przygodą, która pozwala dostrzec jak różnorodny i interesujący, nie tylko pod względem geograficznym, ale także kulturalnym, jest kontynent, który zamieszkujemy.
Można też, obok Korony Europy, zrealizować wiele różnych. I tak (obok oczywistej Korony Ziemi i Himalajów) istnieją Korony:
-Azji, Afryki (analogicznie do Korony Europy),
-Unii Europejskiej,
-Karpat,
-Alp,
-Gór Polski,
-Australii,
itd.

Mówi się również o tzw. Koronie Świata (najwyższe szczyty gór wszystkich krajów świata), czy Koronie Wysp (najwyższe szczyty wielkich wysp) czy Wielkiej Koronie Tatr- szczytów jest tych 4 i należą tu kolejno:
1. Gierlach- 2665 m
2. Łomnica- 2634 m
3. Lodowy Szczyt- 2630 m
4. Durny Szczyt- 2625 m
5. Wysoka- 2565 m
6. Kieżmarski Szczyt- 2558 m
7. Kończysta- 2540 m
8. Baranie Rogi- 2536 m
9. Rysy- 2503 m
10. Krywań- 2496 m
11. Staroleśny Szczyt- 2492 m
12. Ganek- 2465 m
13. Sławkowski Szczyt- 2453 m
14. Pośrednia Grań- 2440 m
Możliwości i wariantów różnych koron jest mnóstwo.

Zamieszczony film został nakręcony przy okazji zdobywania najwyższej góry Europy- Mont Blanc (4810 m n.p.m.) więc należącej do Korony Ziemi i jako najwyższy szczyt Francji więc należący do Korony Europy:

{youtube}zsv_YM-JsCQ{/youtube}


Źródła:
-Internet.