W sobotę rozegrano na ścianie Crux w Warszawie pierwszą edycję towarzyskich boulderowych zawodów Columbia Crux Balder. Zawody Columbia Crux Balder są niejako następcą zawodów BUW Balder rozgrywanych w maleńkiej warszawskiej boulderowni mieszczącej się pod Biblioteką Uniwersytecką.


Rozmiary ściany nie przeszkadzały wtedy w rozgrywaniu świetnych zawodów ze znakomitą atmosferą i przystawkami mimo, że zmieszczenie ok. 10 problemów na tak małej powierzchni było nie lada wyzwaniem. Jak było tym razem?

 

columbia-crux-6

 

Eliminacje

Eliminacje były podzielone na 5 grup startowych, po 50 osób każda. Zawodnicy mieli do pokonania 20 boulderów. Organizatorzy na swojej stronie internetowej obiecywali, że będą to zawody dla każdego i nikt nie będzie się czuł pokrzywdzony nie mogąc sobie poradzić z trudnościami przystawek. I poniekąd, rzeczywiście tak było - startującym zaserwowano ok. 8 boulderów, które były przystępne właściwie dla każdego, ok. 4 tzw. "średnie", które decydowały o rozrzuceniu środka stawki i 3 trudne, które ustaliły skład finału (15 pokonanych boulderów pozawalało na awans do finału). Pozostałe 5 boulderów pozostało w zasięgu jedynie Andrzeja Mecherzyńskiego, który zakończył eliminacje z 19 topami i 20 bonusami.

 

columbia-crux-1

 

Od strony organizacyjno-technicznej duży plus dla organizatorów za brak obsuwy czasowej, co jest niezwykle rzadkie na zawodach w Polsce i to nie tylko towarzyskich. Drugi pozytyw to obiekt który pozwolił na ułożenie 20 przystawek tak, że wspinający się nie stanowili zagrożenia dla siebie nawzajem.

Finały

Jak wiadomo na koniec każdych zawodów musi nastąpić wyłonienie zwycięzcy - zazwyczaj podczas widowiskowego i emocjonującego finału. Czy tak było w tym przypadku? Cieżko mi ocenić, dlaczego? o tym dalej.

 

columbia-crux-2

 

W finałach zawodnicy (6 pań i 5 panów) mieli do pokonania po cztery bouldery. Zawody odbywały się w formule pucharowej, tzn. każdy z zawodników startował samodzielnie i miał na pokonanie problemu 4 minuty. Jedynym boulerem na którym odnotowaliśmy komplet topów był męski boulder 1, który w przciwieństwie do parametrycznej kobiecej jedynki nie sprawił zawodnikom większych kłopotów. Boulder numer 2 w wersji męskiej pozwolił na tylko jeden flash - jak zawsze silnego Romana Główki.

 

columbia-crux-3

 

Dużych emocji dostarczyła trzecia przystawka podczas której Andrzej Mecherzyński-Wiktor po raz kolejny zrecenzował buty znanego producenta z Hiszpanii. Ten sam zawodnik, o kobiecym boulderze numer trzy, który pokonał w ramach schłodzenia po finałach, wypowiedział się jako o wybitnie niekobiecym - tylko trzem paniom udało się tu dotrzeć do bonusa (Oldze Cżyżewskiej, Paulinie Kalandyk i Agacie Modrzejewskiej).

 

columbia-crux-4

 

Czwarty boulder finałowy to właściwie show dwójki zwycięzców. Co prawda Paulinie Kalandyk niemal udało się osiągnąć top, podobnie jak Kubie Główce, ale to Agata Modrzejewska (pokonując czwarty boulder flashem) i Andrzej Mecherzyński pokazali kto tak naprawdę zasługuje na pierwsze miejsce podium. Mechanior wykonując i utrzymując skok do zdawałoby się dwóch nieprzytrzymywalnych chwytów spowodował, że jeden z czołowych zawodników stwierdził, że: "ja to chyba przerzucę się na snowboard".

columbia-crux-8

 

columbia-crux-8

 

I na koniec znów kilka uwag od strony technicznej: po pierwsze, finał wiele stracił przez problemy z dźwiękiem - na początku muzyka była zbyt głośna, zupełnie zagłuszająca konferansjerów, a później w ogóle ucichła i tylko brzęczała gdzieś w tle. Po drugie, skoro organizatorzy zdecydowali się na przeprowadzenie finału w formule pucharowej, to wypadałoby zadbać o odpowiednią oprawę, aby zwiększyć widowiskowość wydarzenia. Bardzo dobrym pomysłem było natomiast transmitowanie zawodów na żywo, przy pomocy kamerki, na ekranie w kawiarni przy ściance.

 

columbia-crux-5

 

Mimo kilku wad zawody wypadły naprawdę dobrze i wydaje się, że na dłużej zagoszczą w kalendarzu ogólnopolskich zawodów towarzyskich. Już teraz czekamy na następną edycję!

Wyniki:


Panie:
1. Agata Modrzejewska
2. Paulina Kalandyk
3. Karina Mirosław
4. Gosia Rudzińska
5. Olga Czyżewska
6. Wiktoria Młocka

Panowie:
1. Andrzej Mecherzyński
2. Kuba Główka
3. Roman Główka
4. Kuba Ziółkowski
5. Paweł Pietrzak

Michał Brzeziński