Święta, święta i po świętach. Gdy u nas stoły uginały się pod karpiem, uszkami, barszczami, kluskami z makiem czy kutią, w górach działo się. Nanga Dream w ciągu zaledwie pięciu dni założyło już obóz 1A. Tomek, Eliza i Arslan w drodze do bc. Adam i Jacek jeszcze wczoraj byli w Chilas. Simone i Tamara w drodze do bc. 24.12 Alex i Daniele wylądowali w Islamabadzie.

- Nanga Dream
Ten zespół spędził Wigilię podzielony. Marek Klonowski z Pawłem Dunajem (Paszką) w obozie 1A (c1A). Były kabanosy i parmezan. Reszta zespołu w bc.

24 grudnia przyszedł taki SMS od Karima Hayata :
„Hi! Merry Christmas! I just back fr c1 at 5500m. kisses”
Hej, Wesołych Świąt! Właśnie wróciłem z c1 na 5500m. całusy
Tak więc na drodze Shella stanął c1 i c1A. Gratulacje wielkie i jesteśmy z nimi dobrymi naszymi myślami.
A tak było na Nandze dwa lata temu…

{vimeo}83223210{/vimeo}


- Nanga Light
22 grudnia
“back in Astore after spending 3 nights in a deserted hut at around 3800m in Rama. Moving to base camp in few days. shout out ”
Powrót do Astore 3 nocach spędzonych w opuszczonej chacie na 3800 w rama. W ciągu kilku dni ruszamy do obozu bazowego.

Czapkins, źródło:Elizabeth RevolCzapkins, źródło:Elizabeth Revol

23 grudnia
Na fb Czapkinsa:
„Wszystkiego dobrego na Swieta i Nowy Rok dla wszystkich Was. My jutro ruszamy do bazy. Do usłyszenia”
Natomiast Arslan Ahmed, napisał na stronie Northmen, którą prowadzi:
„Tomorrow we start moving to base camp. Spent three days in Astore, on day one started from Astore with heavy bags without porters and reached around 3800m to Rama valley higher than meadows and lake. My climbing boots are already in Ser (first stop to Nanga base camp) so i spent three nights in a deserted hut, all the time cutting wood and keeping warm, and at night you just hear foot steps of wolves on the weak roof of very isolated hut. Tom and Eli next day started ascend to peak on right and came back the third day, they climbed peak we are not sure of height but maybe 1000m higher than hut. Back in Chillas now, tomorrow moving to base camp.
Arslan,”

Jutro wyruszmy do obozu bazowego. Po spędzeniu trzech dni w Astore, wyruszyliśmy z ciężkimi plecakami, bez tragarzy i doszliśmy na około 3800m do doliny rama. Powyżej łąk i jeziora. Moje buty wspinaczkowe są w Ser 9pierwszy przystanek w drodze do obozu bazowego pod Nangą), więc spędziłem trzy noce w opuszczonej chacie na rąbaniu drewna i utrzymywaniu ciepła. Również na słuchaniu chodzących w pobliżu wilków, koło tej samotnej chaty z lichym dachem. Tom i Eli poszli wspinać się na górę po prawej stronie i wrócili na trzeci dzień. Wspinali się na szczyt, nie jesteśmy pewni, ale może 1000m wyższy od położenia chaty. Teraz wróciliśmy do Cilas, jutro wyruszamy do bazy.

Chata Arslana z lichym dachem, gdzie... spacerowały wilki, źródło:NorthmenChata Arslana z lichym dachem, gdzie... spacerowały wilki, źródło:Northmen


24 grudnia
“another day gone fighting with bureaucracy, finally got security, leaving to base camp tomorrow early morning. ‪#‎Nangalight‬”
Kolejny dzień przeszedł na walce z biurokracją, w końcu bezpieczni wychodzimy do bazy jutro,b wcześni rano.

- Nanga Revolution
22 grudnia
Adam Bielecki i Jacek Paweł Czech dostali permit .
„Adam Bielecki; Jacek Paweł Czech have just received climbing permit! Thank you Muhammad Ali and the best Pakistani agency there is‪#‎AdventurePakistan‬. Guys feel strong and optimistic”
Adam Bielecki Jacek Paweł Czech właśnie otrzymali permit. Dziękujemy Muhammad Ali i najlepszej pakistańskiej agencji AdventurePakistan‬. Chłopaki czują siłę i optymizm.

24 grudnia
„No to lecimy! Trzymajcie za nas kciuki i do zobaczenia w kraju - mamy nadzieję - już wkrótce.
Dzięki Jacek Sęk Stegu - inspired by nature - za to, że 10 listopada br. dodzwoniłeś się do Trójka - Program 3 Polskiego Radia i że byłeś dzisiaj z nami.
Dzięki dla Pana Mirosława z Qatar Airways - za serce i profesjonalizm.
Dzięki dla Was za wsparcie!
‪#‎NsteguRevolution‬”
„Po przylocie do Islamabadu wsiedliśmy w samochód i od razu ruszyliśmy do Chilas, gdzie właśnie dojechaliśmy. Jutro rozpoczynamy trek (dzień po ekipach Mackiewicza i Moro). Pojutrze będziemy już w bazie i rozpoczynamy najważniejszą fazę wyprawy. 3majcie kciuki za pogodę, o resztę zadbamy sami. Pozdrawiamy, Adam Jacek #‎NsteguRevolution‬”

25 grudnia
„Jeszcze w Chilas. Czekanie na dobre wieści umili Wam stronananga.stegu.com, gdzie będą zamieszczane zrobione przeze mnie zdjęcia 3D z ‪#‎NsteguRevolution‬. Póki co są tam dwa zdjęcia z aklimatyzacji w Chile. Najlepiej oglądać je w goglach Stegu - inspired by nature”

Adam Bielecki & Jacek Czech na lotnisku, źródło:Jacek CzechAdam Bielecki Jacek Czech na lotnisku, źródło:Jacek Czech


- Simone Moro Tamara Lunger
22 grudnia Tamara napisał na swoim fb, że będą wraz z Simone Moro pierwszą wyprawą od strony Diamir, która otrzymał pozwolenie na wspinaczkę, ale 22. 12 dostali pozwolenie również Adam i Jacek, więc.. remis
„Juhuuuuu, we finally got the permit for our Nanga Parbat climb, what a ‪#‎Christmasgift‬. After so many unpredictable and shitty events it is time that finally something works out. We will be the first expedition from Diamir side which got the permit thanks our agency #ATP of Mr. Ashraf Aman.
My motto: remain sensitive, do my best and keep going when it's time.
Wishing you nice winter days and please share with me some of the cold I will get in the next months.”

Juhuuuuu, w końcu dostaliśmy permit na naszą wspinaczkę na Nanga Parbat, co za prezent Bożonarodzeniowy. Po tak wielu nieprzewidywalnych i wrednych (w oryginale było mocniejsze określenie) wydarzeniach, w końcu przyszedł czas, że coś zadziałało. Będziemy pierwszą ekspedycją na stronie Dimir, która dostała pozwolenie, dzięki naszej agencji ATP of Mr. Ashraf Aman.
Moje motto: pozostań wrażliwa. Rób wszystko jak możesz najlepiej, nie poddawaj się , kiedy jest na to czas.
Życzę Wam miłych zimowych dni i proszę dzielcie ze mną trochę zimna, które ja będę miała w następnych miesiącach.

Tamara Lunger, źródło:Tamara LungerTamara Lunger, źródło:Tamara Lunger

Simone Moro, źródło:Tamara LungerSimone Moro, źródło:Tamara Lunger


- Alex Txikon Daniele Nardi Ali „ Sadpara”
23 grudnia
Jednodniowy pobyt w Stambule, czyli przesiadka. Zwiedzanie tego pięknego miasta, Alex i Daniele umilili sobie pieczonymi kasztanami.

Kasztany w Stambule, źródło:Alex TxikonKasztany w Stambule, źródło:Alex Txikon

24 grudnia
Lądowanie w Islamabadzie i spotkanie z Ali Sadparą. Czyli zespół w komplecie.

26 grudnia
Ostatnie zakupy i dzisiaj wyjazd do Chilas.

Ostatnie zakupy w Islamabadzie, źródło:Alex TxikonOstatnie zakupy w Islamabadzie, źródło:Alex TxikonMałgorzata Klamra