Ekspedycja została zorganizowana w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. Jej celem jest pierwsze w historii zdobycie ośmiotysięcznika Broad Peak zimą. Dziś w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której można było bliżej poznać jej uczestników. 


- To był pewnie błąd, że zgodziłem się zostać kierownikiem tej wyprawy. Kiedy się jednak powiedziało A trzeba powiedzieć B – rozpoczął żartem Krzysztof Wielicki himalaista, zdobywca Korony Himalajów i kierownik zimowej wyprawy na Broad Peak. Podczas konferencji prasowej przedstawił plan, który wspólnie z towarzyszami podróży zamierza zrealizować.

broad-peak-konferencja-prasowa-m-2
Jak mówił Wielicki, głównym celem jest oczywiście pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik w Karakorum – dwunasty szczyt świata – Broad Peak o wysokości 8047 m. Wyprawa będzie działać od grudnia 2012 do marca 2013 roku. Uczestnicy zamierzają wspinać się drogą pierwszych zdobywców tego szczytu, czyli od zachodu, z lodowca Goldwin – Austin w rejonie Baltoro. – Planujemy rozwieszenie 2500 metrów lin poręczowych i założenie czterech obozów – tłumaczył kierownik wyprawy. Wejście odbędzie się bez użycia tlenu.
– Będziemy się modlić o dwudniowe okno pogodowe, które pewnie nigdy nie nadejdzie – żartował Krzysztof Wielicki i dodał. – Kiedy siedzimy w namiocie i czekamy to często pojawia się w głowie pytanie: co ja tutaj robię? Lepiej byłoby pojechać w skały tam, gdzie ciepło. I nagle ktoś mówi, że przecież my tutaj piszemy historię.

broad-peak-konferencja-prasowa-m-1
Krzysztof Wielicki poza planami, które zacznie wspólnie z zespołem realizować już niebawem, przedstawił też krótką historię wejść na Broad Peak. Pokazał kilka zdjęć z Polsko-Kanadyjskiej wyprawy Andrzeja Zawady (1987-1988) oraz dwóch wypraw Artura Hajzera himalaisty i kierownika programu Polski Himalaizm Zimowy. Pierwsza odbyła się w roku 2008-2009 , a druga została zorganizowana przez PZA w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy na przełomie roku 2010- 2011.
Na koniec Wielicki przedstawił czterech uczestników wyprawy: Artur Małek, Tomasz Kowalski, Adam Bielecki, Maciej Berbeka. – Jestem bardzo optymistycznie nastawiony. Myślę, że nam się uda – powiedział Bielecki, który 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego, zimowego wejścia na Gasherbrum I.
- Stawiamy na młodych, ale sprawdzonych. Wierzę, że od młodych można się naprawdę wiele nauczyć – przyznał Krzysztof Wielicki, a Maciej Berbeka dodał z uśmiechem na twarzy. – Obyśmy im tylko dotrzymali kroku.
Zimowa wyprawa Broad Peak wyruszy z Polski już 28 grudnia. Jest to czwarta polska zimowa wyprawa w ten rejon i siódma w historii.

 

broad-peak-konferencja-prasowa-m-3

belka-sponsorska BP 2012_13