23 stycznia w godzinach południowych czasu lokalnego zimowa wyprawa Polskiego Związku Alpinizmu na Broad Peak 8047 m, po 6 dniach marszu lodowcem Baltoro, dotarła do bazy ekspedycji. Baza usytuowana jest na wysokości 4900 m, na lodowcu Godwin Austen pod zachodnią ścianą Broad Peaka.

5. uczestnikom, 2. wspinaczom pakistańskim, 3. pracownikom bazy, którzy spędzą w tym miejscu około 60 dni towarzyszyło 30 porterów, którzy po złożeniu ładunków bez zwłoki rozpoczęli zejście w dół. W miejscu bazy zlokalizowano nienaruszone ładunki z głównym wyposażeniem ekspedycji, które dotarły tu już we wrześniu - zapasy żywności, paliwa i sprzętu - ponad 2000 kg ładunków.

Dotarcie do bazy to pierwszy mały sukces wyprawy. Nie zawsze warunki pozwalają na bezproblemowe pokonanie lodowca. Na ostatnim odcinku z Concordii było 60 cm świeżego śniegu, ale odcinek nie był długi i karawana dała sobie z trudnościami radę.

Wyprawa PZA jest jedyną w tym rejonie tej zimy i jedyną w całym w Karakorum atakującą szczyt ośmiotysięczny (1 wyprawa hiszpańska atakuje Laila Peak 6096 m). Parę wypraw atakuje na terenie Pakistanu Nanga Parbat 8125 m - masyw leżący w Himalajach Zachodnich.

Załączone zdjęcia są archiwalne i przedstawiają bazę polskiej zimowej wyprawy na Broad Peak z 2011 roku. Zapraszamy do pełnej galerii zdjęć z wyprawy, którą możecie znaleźć tutaj.

 

Wyprawa-zimowa-PZA-na-Broad-Peak-baza-m-1

Wyprawa-zimowa-PZA-na-Broad-Peak-baza-m-2